Safranla Gelen Şifa

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Sağlıklı bir yaşam ve renkli sofralar için baharatlar çok önemli. Diyetisyen Elmina Saleh dünyanın en önemli ve pahalı baharatlarından biri olan safranı PlumeMag için anlattı.

Safran Nedir?

Safranın faydaları
Fotoğraf / Mahdi Dastmard

Safran; sonbaharda çiçek açan, boyu 20-30 metreye kadar ulaşabilen, soğanlı bir kültür bitkisidir. Bu mor yapraklı bitkiden elde edilen baharata da safran adı verilir. Kurutularak toz haline getirilen safran, bazı bölgelerde yiyeceklerin tatlandırılması ve bazı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak olarak kullanılır. 

Şifalı olmasıyla bilinen ve ana vatanı Güneybatı Asya olan safran bitkisi, sofralarımızı renklendirmeye ve yarattığımız birbirinden eşsiz lezzetlere otantik bir hava katmamıza yardımcı olur. Yaklaşık 140 bin çiçekten yarım kilo kadar safran elde edilir. Yetiştirilmesi ve hasatındaki bu zorluk, safranın pahalı olmasının nedenidir. Dünyanın en kaliteli ve belirgin aromalı safranı İran’da yetiştirilir.

Dünyanın en pahalı baharatlarından biri olan safranın, oldukça keskin bir tadı ve kendine has bir kokusu vardır. Safran baharatını tanımada başvurulacak en etkili yöntem bu tat ve kokunun tespit edilmesidir.

Safranın Faydaları

  • Antioksidan deposu olan safran; krosin, krosetin ve kaempferol gibi antioksidanlar açısından çok zengindir.
  • Yapılan son çalışmalar safran özütünün, özellikle de krosenin, yaşa bağlı zihinsel bozukluğun tedavisinde yararlı olduğunu göstermektedir.
  • Yaş ilerledikçe gözümüzdeki sarı nokta güçsüzleşir. Bu da görme bozukluklarına neden olur. Ancak haftada bir de olsa düzenli tüketilen safran çayı göz rahatsızlıkları riskini azaltır.
  • Safran hem kadınlar hem de erkekler için afrodizyak olarak kullanılabilir.
  • Astım gibi solunum problemlerini tedavi etmede bir şifa kaynağıdır.
  • Yeni araştırmalar sindirim sistemin ne kadar önemli olduğunu gösterir. Safran da sindirim bozukluklarının tedavisinde ve sindirimin desteklenmesinde önemli bir rol oynar.
  • Ayrıca ülseratif kolit ve peptik ülserleri tedavi ettiği kanıtlanmıştır.
  • Regl dönemlerinin daha az sancılı geçmesinde de etkilidir.

Safran Tüketirken Bunlara Dikkat Edin 

Safran
Fotoğraf / Sebastian Coman

Birçok derdin devası olan safranın tüketiminde de her besin maddesinde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Özellikle hamilelik döneminde aşırı safran tüketiminin düşük yapma riskini yükselttiğini söyleyebiliriz. 

Keskin bir aroma ve hafif acı bir tada sahip olan safranı pilav, sebze, et ve deniz ürünlerinde kullanarak beslenme rutinimizin bir parçası yapabilir, sağlığımızı keyifli ve lezzetli bir şekilde koruyabiliriz.