Ünlü Aktivistten Yeşil Aklama Tepkisi

Ünlü Aktivistten Yeşil Aklama Tepkisi

2019 yılında Birleşmiş Milletler kürsüsünde yaptığı konuşma ve başlattığı Fridays for Future akımıyla dünya çapında adından en çok söz ettiren iklim aktivistlerinden biri haline gelen Greta Thunber, yakın zamanda davet edildiği bir etkinliğe katılmayacağını açıkladı.

Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’ne konuşmacı olarak davet edilen Greta, etkinliğin sponsorları arasında yer alan bir markanın “yeşil aklama” yaptığını belirterek konuşma yapmayacağını söyledi.

Şirket Fosil Yakıt Yatırımlarına Sahip

Ünlü Aktivistten Yeşil Aklama Tepkisi
Fotoğraf: Flickr | European Parliament

13 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan etkinlikte “Greta Thunberg: Dünyayı Değiştirmek İçin Çok Geç Değil” başlıklı konuşma verecek olan genç aktivistin ani kararı, festival yetkilileri ve marka tarafından üzüntüyle karşılandı.

Festival direktörlüğünü yürüten Nick Barley, Greta’nın kararı sonrasında hayal kırıklığına uğradığını ancak karara saygı duyduğunu söyledi. Festivalin ana sponsorlarından biri olan ve yeşil aklama ile itham edilen Baillie Gifford gibi kuruluşların böyle etkinliklerin canlı tutulmasındaki önemini vurgulayan Barley, “Greta’nın toplumun her alanında ilerleme hızının yeterli olmadığı yönündeki görüşünü paylaşıyorum.” dedi.

Geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabında açıklama yapan Greta ise, “Ne yazık ki Edinburgh Kitap Festivali’ne katılamayacağım. Bir iklim aktivisti olarak, fosil yakıt endüstrisine büyük yatırımlar yapan Baillie Gifford’un sponsorluğunu üstlendiği bir etkinliğe katılamam. Kültürel etkinliklerin sponsorluğu da dahil olmak üzere fosil yakıt endüstrisinin yeşil yıkama çabaları, faaliyetlerini sürdürmek için sosyal lisansa sahip olmalarını sağlıyor. Bu tür sponsorlukları kabul eden etkinliklerle ilişkilendirilemem ve ilişkilendirilmek de istemiyorum.” dedi.

Greta’nın tepkisi sonrasında açıklama yapan Baillie Gifford şirketi, önemli bir fosil yakıt yatırımcısı olmadıklarını ve müşterilerinden gelen finansal kaynağın %2’sinin fosil yakıtlara aktarıldığını iddia etti. Öte yandan şirket yeşil aklama iddialarını da yalanlayarak net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için taahhütlerinin olduğunu ancak bu sürecin zaman gerektirdiğini söyledi.

Kaynak: CNN

Kapak Fotoğrafı: Flickr | World Economic Forum