Türkiye'nin En Büyük Çevre Festivali Başlıyor

Türkiye’nin En Büyük Çevre Festivali Başlıyor

Kadıköy Belediyesi Çevre Festivali, 2 Haziran tarihinde Özgürlük Parkı’nda başlıyor. Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı çevre festivali olan etkinlikte bu yılın konusu ise deprem ve iklim değişikliği kaynaklı doğal afetlerle mücadele olacak.

Her yıl Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen festival, 2 Haziran tarihinde başlayacak ve 4 Haziran Pazar gününe kadar sürecek. Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen festivalde atölyeler, paneller, söyleşiler, konserler, film gösterimleri ve tiyatrolar gibi katılımcılar için birçok etkinlik yer alacak. Ayrıca yetişkinlerin yanı sıra çocuklar için de özel etkinlikler düzenlenecek.

Festivalin Ana Teması: Kentsel Dirençlilik

Türkiye'nin En Büyük Çevre Festivali Başlıyor

Kadıköy Belediyesi’nin kentin geleceğine yönelik olarak hazırladığı 2030 vizyon raporuna uygun bir şekilde festivalde “kentsel dirençlilik”, ana tema olarak belirlendi. Bu bağlamda Kadıköy’ün deprem ve iklim değişikliği kaynaklı her türlü afete yönelik korunması ve toplumun bilinçlendirilmesinin konuşulacağı festivalde birbirinden önemli isimler konuşmacı olarak yer alacak.

Festivalin ikinci gününde Kahramanmaraş depremleri sonrasında gündemde sıkça yer alan ve deprem konusunda Türkiye’nin sayılı akademisyenlerinden biri olan Prof. Dr. Naci Görür, Afet ve Kentsel Dirençlilik başlıklı söyleşide konuşmacı olacak. Naci Görür’ün ardından ise İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut’un katılımıyla Kentlerin Yeniden İnşası ve Sürdürülebilir Bir Gelecek paneli düzenlenecek.

4 Haziran 14.00’te düzenlenecek olan Ulaşım Aracını Söyle Sana Karbon Ayak İzini Söyleyeyim adlı söyleşide karbon ayak izine dair bilgiler elde edilebilecek. Söyleşi ve panellerin yanı sıra Kadıköy Belediyesi Sinematek / Sinema Evi’nde de kısa film gösterimleri düzenlenecek.

Ağaç Dağıtımı Yapılacak

Bu yıl festivale özel olarak düzenlenen bir diğer etkinlik de ağaç dağıtımı olacak. Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü organizasyonunda düzenlenecek olan projeyle birlikte 2-3-4 Haziran tarihlerinde festival alanında kayıt yaptıran vatandaşlara toplamda 800 ağaç dağıtılacak.

Festival hakkında daha fazla bilgi almak ve programları öğrenmek için buraya tıklayarak Kadıköy Belediyesi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.