Bit Pazarına Nur Yağdı: Tekrar İzlenecek Diziler

Bit Pazarına Nur Yağdı: Tekrar İzlenecek Diziler

Günlük hayatınızın kayda değer bir bölümü izlenecek dizi arayışıyla mı geçiyor? Netflix, Blu TV veya Mubi gibi dijital platformlarda yarıda bıraktığınız dizileri arka arkaya dizsek buradan Hollywood’a yol mu olur? Sizi çok iyi anlıyoruz… Dizi sektörünün son yıllarda aşırı hızlı büyümesiyle yabancı dizilerin sayısındaki artış önlenemez bir hal aldı. Hal böyle olunca kalite ikinci planda kaldı, etrafımız adeta dizi çöplüğüne dönüştü. O halde tek bir çaremiz kalıyor: Eskilere dönmek! Kalitesinden emin olduğunuz, sürükleyiciliğini unutamadığınız yapımlar varsa onlara tekrar başlamaya ne dersiniz? Evet, bu dizilerde değişen bir şey yok, bölümler aynı fakat artık siz aynı değilsiniz. Zaman geçti, siz değiştiniz ve artık bu unutulmaz diziler size bambaşka şeyler ifade edebilir. Yeterince “ön pazarlamayı” yaptıysak tekrar izlenecek diziler listemize artık geçebiliriz…

Yeniden izlenecek diziler listemize başlamadan önce kısa bir uyarı yapsak iyi olacak: Muhtemelen bu listede sürpriz bir yapımla karşılaşmayacaksınız. Çünkü işin alametifarikası bu: Sürpriz yok, kaliteden eminiz!

Game of Thrones | IMDB: 9.2

Pek çoklarına göre televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en iyi yapımı ile listemizi açıyoruz. 2011 yılından 2019’a kadar süren, son iki sezonunu kısmen hariç tutarsak yayınlandığı her dönemde en iyi diziler arasında gösterilen Game of Thrones, tekrar başlamak için harika bir dizi! Yapım, içeriğinde pek çok farklı hikaye barındırması sayesinde kesinlikle birden fazla kez izlenmeyi hak ediyor. Üstelik epik sahneler bakımından da Game of Thrones kadar zengini yok desek yeridir. Peki bu epik sahnelerin ne kadarını hatırlıyorsunuz? Red Wedding? Peki ya Battle of the Bastards? Ya o meşhur “Chaos is a ladder…” sahnesi… Siz iyisi mi Game of Thrones serüvenini yeniden başlatın, en azından bir aylık bir süre boyunca dizi ihtiyacınızın tamamen karşılanacağına eminiz.

Sherlock | IMDB: 9.1 

Game of Thrones kadar popüler olmadığı için Sherlock’u hem tekrar izlenecek diziler hem de mutlaka izlenmesi gereken diziler listesine ekleyebiliriz. Yani bu diziyi hala izlememiş şanslı azınlıktansanız, size harika bir haberimiz var: 15 bölümlük muhteşem bir yapım sizi bekliyor! 

Ancak yine de biz asıl konseptimizden uzaklaşmayalım ve Sherlock’u neden tekrar izlemeniz gerektiğine odaklanalım. Sherlock dizisinin fanları, yapımla ilgili kötü bir yorum yapacaklarsa muhtemelen tek bir fikirde birleşeceklerdir: “Bir türlü yeni bölümü gelmiyor!” 

İngiliz BBC kanalının yapımcılığını üstlendiği dizi, bölümleri arasında verdiği uzun aralarla meşhur. Üstelik Sherlock, çok sayıda bölüme de sahip değil. Ancak “az ama öz” deyimi tam bu noktada devreye giriyor. Her bir bölümü adeta film gibi olan Sherlock’u tekrar izlemeye karar verirseniz daha ilk sezondan yepyeni bir diziye başlamış gibi heyecanlanmanız çok olası.

Lost | IMDB: 8.3

“Lost çok bozdu…” geyiğini hatırlıyorsunuzdur. Peki şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin; “çok bozdu” denen Lost, bugün sayısız dijital platformda yer alan yüzlerce vasat dizinin yanında “bozmuş” haliyle bile bir başyapıt gibi durmuyor mu? 

2004 yılında başlayan ve 2010 yılına kadar tüm dünyayı kasıp kavuran Lost, ülkemizde yabancı dizi kültürünü yerleştiren yapımlardan biriydi. O dönemlerde DVD’ler alınır, arka arkaya “Bir bölüm daha…” denerek saatlerce Lost izlenirdi. Peki bu hikayenin ne kadarını hatırlıyorsunuz? Black Smoke? Others? Peki ya Jacob? Bazı anıların canlandığını görür gibiyiz; o halde Lost’a tekrar başlamanın tam zamanı!

Breaking Bad | IMDB: 9.4

Breaking Bad’in final bölümünden bugüne tam sekiz yıl geçmiş! Daha dün gibi değil mi? Yayından kaldırıldıktan sonra hikayesinin devamı ya da öncesi niteliğinde spin-off’lar çekilen, hala pek çoklarına göre gelmiş geçmiş en iyi dizi olarak gösterilen Breaking Bad, bu listede olmazsa olmazdı! Walter White, Jesse Pinkman ve tabii ki “kötü kadın” karakterinin eş anlamlısı haline gelen Skylar White gibi pek çok Breaking Bad karakterini özlediğinize eminiz. O halde vakit kaybetmeye gerek yok; 62 bölümlük bir Breaking Bad macerası sizi bekliyor!

Black Mirror | IMDB: 8.8

Geçtiğimiz 20 yılda pek çok dizi geldi, pek çok dizi geçti. Benzer hikayeler, aynı tip senaryolara çok alıştık. Fakat bunların arasında kendine özgü tarzıyla ayrı bir yer edinen bir yapım vardı ve onu unutmak mümkün değil. Üstelik henüz bitmiş de sayılmaz. Yeni bölümleri halen merakla bekleniyor. 

Black Mirror, 2011 yılında yayınlandığında gerçekten dizi izleyicileri bambaşka bir yapımla karşılaşmıştı. Ancak üzerinden yıllar geçti ve bu yeni türü biraz kanıksadık. Hoş, Black Mirror’ın son bölümleri de aynı kaliteyi koruyamadı ama bu kanıksanmışlık haliyle ilk bölümlere de biraz haksızlık etmiş olabiliriz. O zaman çare belli: Black Mirror’a yeniden başlamak ve o çarpıcı bölümleri bir de 2021’in dünyasından yorumlamak. Önünüzde 22 bölümlük bir macera var; şimdiden iyi yolculuklar…

Tekrar İzlenecek Dizi Arayışına Alternatif Öneriler

tekrar izlenecek diziler

Tekrar izlenecek diziler listesini yalnızca beş yapımla sınırlamak doğru olmaz. Üstelik belki birçoğumuz gibi bu saydığımız yapımları halihazırda birden fazla kez izlemiş bile olabilirsiniz. Öyleyse unutulmaz diziler nelermiş tekrar hatırlayalım ve yeniden izlenecek dizi arayışında olanlara çok daha geniş seçenekler sunalım: