Sürdürülebilirlik İçin Modada Yeniden Kullanım

Sürdürülebilirlik İçin Modada Yeniden Kullanım

Moda dünyası sürdürülebilirliğe en çok destek veren alanlardan biriyken aslında sürdürülebilirliğin çözüm olduğu küresel sorunlarımızın da en büyük tetikçisi. Son alternatif ve sürdürülebilir ham maddeler üretimde yerini alıyor ve tüketiciler de hızlı modanın karşısında durmaya çalışıyor. Bunun en önemli yollarından biri ise ‘’ modada yeniden kullanım’’ kavramı…

Alternatif Bir Yol Olarak ”Yeniden Kullanım’’

Sürdürülebilirlik İçin Modada Yeniden Kullanım
Fotoğraf: Sigmund

Yeniden kullanım kavramı, artık kullanılamayacak hale gelen bir ürünün aynı ya da farklı bir kullanım amacına atfedilmesi demek. Moda dünyası açısından ise yeniden kullanım kavramı, yükselen üretim ve tüketim çılgınlığı karşısında duruyor ve bizim artık kullanmayı tercih etmediğimiz ürünlerin başkalarına satılması ya da kiralanması anlamına geliyor. 

Hem ülkemizde hem dünyada artık eskisinden de çok karşılaştığımız yeniden kullanım kavramı birçok açıdan tercih sebebi. Ulaşılması diğer markalara kıyasla zor olan ünlü markaların vintage ürünlerine ya da önemli koleksiyonlarındaki sayılı parçalara ulaşım bu sayede sağlanabiliyor. Ürünlerin kiralanarak kullanılması, hızlı moda akımının da karşısında duran önemli bir tercih olarak sektörde kendisine yer buluyor. 

Yeniden Kullanım İmkanı Sunan Markalar

Bilinçli tüketici kavramı artık eskisinden de önemli bir kavram. Moda akımlarının ve reklamların etkisinde kalmadan ihtiyaçlarımız doğrultusunda hareket etmek, ekonomik olarak olduğu kadar çevre sorunları açısından da kritik bir yerde duruyor. Siz de tüketim alışkanlıklarını değiştirmek isterseniz aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz!

Rentony

Sürdürülebilirlik İçin Modada Yeniden Kullanım

Bir yeniden kullanım platformu olan Rentony, “küresel çevre dönüşümüne” katkı sağlamak için yola çıktığını söyleyerek sürdürülebilirliğe destek veriyor. İstenilen ürün, belirtilen tarih aralıkları için kiralanıp özel kurye ile teslim ediliyor. Rentony’nin internet sitesinde yer alan markalardan dilediğinizi tercih edip siz de tüketim alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Platformda yer alan ürünleri buradan inceleyebilirsiniz. 

Authentic Seconds

Sürdürülebilirlik İçin Modada Yeniden Kullanım

Dünyaca ünlü birçok markanın tasarımlarını bulabileceğiniz Authentic Seconds’da bu markaların ürünlerine hem daha uygun fiyata ulaşabilirsiniz hem de şanslıysanız artık bulmanın zor olacağı geçmiş sezon tasarımlara denk gelebilirsiniz. Bunun yanında artık bir yatırım aracı sayabileceğimiz birçok marka var. Siz de elinizdeki ürünleri değerlendirmek istiyorsanız internet sitelerinden iletişime geçip eşyalarınızı satabilirsiniz.

Modaloop 

Sürdürülebilirlik İçin Modada Yeniden Kullanım

Döngüsel alışverişe destek veren en önemli platformlardan olan Modaloop’da ayakkabıdan aksesuara abiyeden günlük giyime birçok ürün bulabilirsiniz. Kendilerini ifade ettikleri “kız kardeşinizin dolabından bir parça almış gibi’’ cümlesi, kiralama sürecinin tamamına yansıyor. Giysi dolabını Modaloop için açan kıyafetlerini kiralayan kullanıcıları “looper’’ olarak adlandıran bu platformda siz de looper olmak ve elinizdeki parçaları değerlendirmek isterseniz tasarımcı listelerinde yer alan markalardan satış tutarı 2000 TL üzeri olan kıyafetleriniz için Modaloop’a ulaşabilirsiniz.

Davet Çok Elbisem Yok 

Sürdürülebilirlik İçin Modada Yeniden Kullanım

Hem satılık hem kiralık ürünler bulabileceğiniz Davet Çok Elbisem Yok, geniş marka yelpazesi ile tüketiciye birçok seçenek sunuyor. Bunun yanında aslında sürdürülebilir tüketim anlayışına hiç uymayan gelinlik alışverişine de çözüm üreterek tüketiciyi gelinlik kiralamaya ve gelinliklerin yeniden kullanımına yönlendiriyor. Döngüsel tüketime destek vererek kıyafetlerini paylaşan kullanıcılar lender olarak adlandırılıyor. Lender olmak için elinizde platformda listelenen tasarımcılardan birinin ürünü olması ve bu ürünün piyasa satış fiyatının 5000 TL’nin üzerinde olması yeterli.

Kapak Fotoğrafı: Artem Beliaikin