Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Gezegenimiz birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Göller, kanyonlar, dağlar, yaylalar pek çok doğa harikası insanların ilgisini çekiyor. Bunlar arasında şelaleleri de unutmamak gerekir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde insanları büyüleyebilecek güzellikte birçok şelale bulunuyor. Sizler için dünyanın en görkemli şelalelerini yazımızda bir araya getiriyoruz. Bu güzelliklere yakından bakmadan önce ise “Şelale nedir?’’ ve “Şelale türleri nelerdir?’’ sorularını kısaca yanıtlıyoruz.

Şelale Nedir ve Türleri Nelerdir?

Bizlere adeta görsel bir şölen sunan şelale kısaca; akarsu yatağının, dikey biçimde suların dökülerek aktığı kısım, şeklinde tanımlanabilir. Şelalelerin çeşitleri ise çoğu kişinin tahmininden fazladır. İşte görebileceğiniz büyüleyici güzellikteki bazı şelale türleri:

  • Dalma Şelalesi: Bu tür, şelale dendiğinde çoğu kişinin aklında canlanan görsel diyebiliriz. Hızla hareket eden suyun uçurum kenarından kesintisiz şekilde bir tabakaya dökülmesiyle dalma şelalesi oluşuyor.
  • Punchbowl Şelalesi: Dalma şelalesi alt kategorisi olan bu tür, uçurumdan düşen suyun bir havuza yayılmasıyla oluşuyor. Bu durum çoğu kişiyi cezbeder çünkü bu şelalelerin döküldüğü alanlarda yüzülebilir.
  • At Kuyruğu Şelalesi: Bu tür de dalma şelalesine benzerlik gösteriyor. En ayırıcı fark ise at kuyruğu şelalesinde su ana kaya ile temasını koruyor.
  • Çok Adımlı Şelale: Birkaç şelalenin bir araya gelmiş hali gibi görünen bu tür, suyun tabakaya birkaç aşamayı geçerek dökülmesiyle oluşuyor. Ayrıca bu türde her aşama sonunda dalma havuzları görebilirsiniz. Çok adımlı şelale, merdivenli veya katmanlı şelale ismiyle de anılabiliyor.
  • Çağlayan Şelale: Çok adımlı şelaleye benzeyen çağlayan şelalenin en büyük farkı her aşama sonunda dalma havuzu yoktur. Aynı zamanda katmanlar çok adımlı şelaleye kıyasla genellikle birbirine daha yakındır.
  • Katarakt Şelalesi: En hayranlık uyandırıcı şelale türlerinden biri katarakt şelalesi diyebiliriz. Çok hızlı hareket eden çok fazla miktardaki suyun yüksek bir uçurumdan düşmesi ile oluşuyor. Bu türe dünyadaki en iyi örnek ise Brezilya ve Arjantin sınırındaki Iguazu Şelaleleri’dir.

Dünyadaki En Görkemli Şelaleler

Popüler şelale türlerine bakış attıktan sonra  dünyanın en etkileyici şelalelerine geçiyoruz. İşte dünyanın en güzel şelaleleri…

Plitvice Şelaleleri | Hırvatistan

Dünyanın En Büyük Şelaleleri
Fotoğraf: Unsplash / llse

Her yıl yaklaşık 1 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan Plitvice Şelalesi, Plitvice Gölleri Milli Parkı çatısı altında konumlanıyor. 16 farklı gölden bir dizi şelaleden oluşan Plitvice Şelalesi, kendisini çevreleyen yemyeşil ormanla tüm turistleri adeta büyülüyor. Aynı zamanda Hırvatistan’daki görkemli şelale 1979’dan bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Niagara Şelaleleri | Kanada ve ABD

Dünyanın En Büyük Şelaleleri
Fotoğraf: Unsplash / Sergey Pesterev

Kanada ve ABD sınırında yer alan Niagara Şelaleleri, uzunluğu ve yüksekliği ile en etkileyici şelaleler arasında bulunuyor. Çağlayan tipindeki şelalenin yüksekliği 50 metreyi aşıyor. Üç büyük şelaleden oluşan doğa harikasının akış hızı da hayranlık uyandırıyor. Niagara Şelaleleri’nden yarım dakikada 168 bin m³ su akıyor. Tüm bu bilgiler ışığında dünyanın en bilinen şelalelerinden biri olan Niagara’nın popülerliğini, Instagram’da en çok paylaşılan şelale olma unvanı kanıtlıyor.

Iguazu Şelaleleri | Arjantin ve Brezilya

Dünyanın En Büyük Şelaleleri
Fotoğraf: Unsplash / Jaime Dantas

Dünyanın en görkemli şelaleleri arasında Iguazu Şelaleleri sayılmadan olmaz. Katarakt türündeki şelale Arjantin ve Brezilya sınırında yer alıyor. 1.320 km uzunluğundaki doğa harikası, 1984 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. 2011 yılında Yeni 7 Doğa Harikası’ndan biri olarak ilan edilen Iguazu Şelaleleri ayrıca dünyanın en büyük şelalelerinden biri.

Yosemite Şelaleleri | ABD

Dünyanın En Büyük Şelaleleri
Fotoğraf: Unsplash / Cosmic Timetraveler

Kuzey Amerika’nın en yüksek şelalesi unvanına sahip Yosemite Şelaleleri üç bölümden oluşuyor. ABD’de bulunan şelalelerin en yüksek noktasından dökülen su 739 metreden düşüyor. Sosyal medyada da büyük ilgi gören Yosemite Şelaleleri, en çok paylaşılan şelaleler arasında karşımıza çıkıyor.

Gullfoss Şelaleleri | İzlanda

Dünyanın En Büyük Şelaleleri
Fotoğraf: Unsplash / Joey Clover

İzlanda’da, Hvita Buzul Nehri’nde yer alan Gullfoss Şelaleleri dar yapısına karşın 32 metre yüksekliğiyle görsel bir şölen oluşturuyor. Büyük su kütlelerinin oluşturduğu sis ile büyüleyici bir görüntüye bürünen 2 kademeli Gullfoss Şelaleleri, turistler tarafından genellikle yukarıdan izleniyor. 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / Jeffrey Workman