Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’22 Gerçekleştirildi

Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’22 Gerçekleştirildi

PlumeMag olarak sponsorları arasında yer aldığımız Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’22; Turizmde Sürdürülebilirlik Derneği, BÜYEM Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü katılımlarıyla, Anima Mice & Event organizasyonunda gerçekleştirildi.

2-3 Aralık tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da yapılan etkinliğe sürdürülebilir turizm alanında çalışmalar yürüten önemli konuşmacılar katıldı. Etkinlik programında toplamda 10 oturum ve dört sunum yer aldı.

Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’nde açılış konuşmaları TUSDER Başkanı Melek Çubuk, BÜYEM Direktörü Dr. Tamer Atabarut ve Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Maria D. Alvarez tarafından yapıldı.

Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’22 Gerçekleştirildi
Soldan Sağa: Melek Çubuk, Zeynep Boneval, Bihter Ayyıldız

Yurt içi ve yurt dışından konuşmacıların katılımıyla gerçekleştirilen panellerde sürdürülebilir turizm ve Türkiye, iklim krizi, destinasyon yönetimi ve sorumlu turist kavramı gibi konu başlıklarının üzerinde duruldu. Zirvenin Türkiye’de turizm endüstrisi için önemli bir yol haritası oluşturucağı düşünülüyor.

Türkiye’de Sürdürülebilir Turizm

Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’22 Gerçekleştirildi
Fotoğraf: Melek Çubuk

İki gün süren etkinliğin ilk gününde, Türkiye’de sürdürülebilir turizm üzerine paneller gerçekleştirildi. Türkiye’nin önemli sürdürülebilirlik örneklerinden olan Ovacık köyünün yolculuğu masaya yatırıldı. Sürdürülebilir turizmin finansal kaynakları da önemli konu başlıkları arasında yer aldı.

Zirvenin ikinci gününde ise sürdürülebilir turizmin nasıl yapılması gerektiğine dair paneller gerçekleştirildi. Konuşmacılar, sürdürülebilir turizmin toplumsal, kültürel ve ekonomik etkileri üzerine konuştu. İkinci günün öne çıkanlarından biri de sürdürülebilir turizm yolculuğu açısından bir örnek olarak gösterilebilecek Alavya projesi oldu.

Sürdürülebilir etkinlik kriterleri çerçevesine gerçekleştirilen zirvede katılımcıların toplu taşıma kullanmaları ve su şişelerini yanlarında getirmeleri istendi. Konuşmacıların transferi ise elektrikli araç ile yapıldı. Ayrıca zirvenin karbon ayak izi hesaplandı ve konuşmacılar ile sponsorlara ağaç dikim sertifikası verildi. 

Söz Öğrencilerde!

Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’22 Gerçekleştirildi

Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’nde Z kuşağı da konuşma imkanı edindi. Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümünden beş öğrencinin katıldığı bir panel de program dahilinde yer aldı. Zirvenin en çok ilgi çeken oturumlarından olan “Söz Öğrencilerde!”, bütün salon tarafından ayakta alkışlandı.

Genel Yayın Yönetmenimiz Bihter Ayyıldız’ın da yer aldığı konuşmacılar listesinde, sektörün önde gelen isimleri dikkat çekti. Zirvenin çıktılarının, Türkiye’de sürdürülebilir turizmin gelişmesi için önemli bir yol haritası oluşturabileceği gösterildi.

Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’22 Gerçekleştirildi
Soldan Sağa: Sinan Baran Bayar, Bahar Özay, Hasan Yeşilyurt

Sürdürülebilir Turizm Zirvesi’22 konuşmacıları:

TTYD Başkan Yardımcısı Naile Göçen Çukurova, TÜRYİD Başkanı Kaya Demirer, Divan Çevre ve Sürdürülebilirlik Müdürü  Nur Çelik, Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi – Fakülte Dekanı Prof. Dr. Süleyman Toy, Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği Kurucu Başkanı Fatma Denizci, Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Seçil Yıldız,  Malta Turizm Bakanlığı Genel Sekreteri Anthony Gatt, Zagreb Ülke Turist Bürosu Direktörü  Ivana Alilović, TGA Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, Akkomarka Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yeşilyurt, Plumemag Kurucusu Bihter Ayyıldız, Google Turizm Sektör Lideri Yeşim Öztekin, Yolculuk Terapisi Kurucusu Zeynep Boneval, Skal Türkiye Genel Sekreteri Emre Gezgin, Ahiler Kalkınma Ajansı Tibethan Memişoğlu, Oleolog, OLIVURLA marka sahibi Pelin Omuroğlu, Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Mehmet Teoman Alemdar, THY A.O İnsan Kaynakları Başkanlığı İşe Alım Müdürü Tuğba Cerrah, Kariyer.net Chief Marketing Officer Ezgi Karğan, Alavya Oteli Kurucusu & Çevre gönüllüsü Rana Tabanca, Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı ve OMM Kurucusu Erol Tabanca, IBB Turizm Şube Müdürü Hüseyin Gazi COŞAN,  Sorumlu Turizm Enstitüsü Genel Sekreteri Patricio Azcárate Díaz de Losada, ICVB Genel Müdürü Cemil Hakan Kılıç, Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Biçer ve Foto Muhabiri, Belgesel Yapımcısı Coşkun Aral