Kültür, Sanat ve Sürdürülebilir Seyahat Üçgeni: OMM & OMM INN

Kültür, Sanat ve Sürdürülebilir Seyahat Üçgeni: OMM & OMM INN

Eskişehir, lise yıllarımdan aklımda kalan, pek çok yere benzemeyen çok özel bir şehir oldu hep benim için. Son yıllarda da özellikle gençlerin ve entelektüellerin ters göçü ile gündeme gelen keşfedilesi bir destinasyon haline gelmişti. 

OMM – Odunpazarı Modern Müze’nin açılması ile cazibesini kat kat yükselten Eskişehir’e, yine OMM – Odunpazarı Modern Müze ve OMM Inn butik otel ekibi tarafından bir deneyim için davet edildim.

Kültür, Sanat ve Sürdürülebilir Seyahat Üçgeni: OMM & OMM INN

Sabah 07.20’de Söğütlüçeşme’de trene binip kendimi Eskişehir’de bulduğumda daha öğlen bile olmamıştı. Çok konforlu ve hızlı bir bir seyahatin ardından ilk önce OMM Inn’de bir öğle yemeği yedik.

Ardından, adını bir kamyon arkası yazısından alan ve 31 sanatçıyı bir araya getiren “Maziye Bakma Mevzu Derin” sergisini gezdik. Geçtiğimiz aralık ayında açılan, birey ve toplum arasındaki ilişkide bireye biçilen rollere, toplumsal normlara dayanan alışkanlıklara ve “öteki”yi tanımlama biçimlerine odaklanan sergi, 11 Eylül 2022 tarihine kadar gezilebilir ve hatta gezilmelidir…

OMM Inn, aslında OMM / Odunpazarı Modern Müze’yi finanse etmek üzere hayata geçen bir butik otel ama bu butik otel, sürdürülebilir otelcilik konusunda ders konusu olacak kadar ileri seviye uygulamalara ev sahipliği yapıyor.

Kültür, Sanat ve Sürdürülebilir Seyahat Üçgeni: OMM & OMM INN

En basiti menüsü tamamen vegan, Türkiye gibi ev dışında termos doldurmanın neredeyse imkansız olduğu bir ülkede otelin birçok noktasında sadece otel ziyaretçileri için değil halkın kullanımına açık termos doldurma noktaları var. Aynı zamanda gıda atık yönetimi konusunda bir ar-ge ekibinin yönetiminde çok etkili yöntemler kullanıyorlar. 

Odaların içlerinde de çok samimi detaylar var. Havluların yıkanırken harcadığı suyu azaltmak için bir parçanın kesilip el havlusu yapılmasından tek kullanımlık kişisel hijyen ürünü bulunmamasına kadar duyarlı misafirlerin çok hoşuna gidecek onlarca detay mevcut.

Tüm bu OMM & OMM Inn ekosisteminin içinde benim en çok etkilendiğim nokta ise kültür, sanat ve sürdürülebilir seyahat üçgeninin oluşmasıydı. 

PlumeMag olarak en büyük düşüncemiz, bu üçgen kurulmadan bu üçgeni oluşturan ögelerin tek başına güç alanının çok kısıtlı olduğu, ancak bir araya geldiklerinde kişileri, toplumları ve dolayısıyla dünyayı olumlu yönde etkileyebilecekleri gerçeği…

Biz yazılı, sözlü ya da farklı etkinliklerde bu söylemi sürekli daha fazla kişiye iletmeye çalışırken tüm bu sistemin Türkiye’nin en özel şehirlerinden biri olan Eskişehir’de hayata geçtiğini, işlediğini ve çok da olumlu tepkiler aldığını görmek sonsuz bir umutla kaplıyor içimizi.

Kültür, Sanat ve Sürdürülebilir Seyahat Üçgeni: OMM & OMM INN

Otel müdürü, sürdürülebilirlik departmanı ekibi, sanat ekibinden kimle karşılaştıysak hepsinin kadın olduğunu görmek ise bu kurumda kadına verilen değerin bir göstergesi gibi gelse de aslında sürdürülebilirlik konusunda girişimlerin ve yürütmelerin çoğunun kadınların imzasını taşıdığı araştırmalarla da ispat edilmiş bir konu.

Kültür, Sanat ve Sürdürülebilir Seyahat Üçgeni: OMM & OMM INN

OMM ve OMM Inn butik oteli, yazı ile anlatılamayacak kadar derin felsefe ve detaylara sahip. Deneyimlemek için mutlaka fırsat yaratılması gereken bir oluşum…

Kişisel görüşlerimle sizleri sıkmadan OMM Inn’in sürdürülebilirlik raporunu paylaşıyor, en yakın zamanda Eskişehir’e geri dönmek için sabırsızlanıyorum.