Pernod Ricard’dan 4 Haftalık Babalık İzni

Pernod Ricard’dan 4 Haftalık Babalık İzni

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Çalışan memnuniyeti anlamında dünyanın en başarılı şirketlerinden biri olarak gösterilen Pernod Ricard, çalışanlarına sağladığı yan hakların kapsamını genişletmeye devam ediyor. Uzun bir süreden beri yeni çocuk sahibi olmuş babalar için Babalık İzni hakkı tanıyan firma, son dönemde bu uygulamanın süresini uzattı. Artık Pernod Ricard çalışanları, baba olduklarında dört hafta süreyle ücretli izin hakkından yararlanabiliyor.

Pernod Ricard’dan 4 Haftalık Babalık İzni

Biz de Pernod Ricard çalışanları arasındaki çiçeği burnunda babalardan biri olan Deniz Mor ile babalık izni sürecini konuştuk ve bu imkanın çocuğuyla kurduğu bağ açısından ona neler kattığını dinledik. İşte Deniz Mor’un anlattıkları…

“Babalık izni çok büyük bir kazanım.”

Babalık izni kullanmak sizin için nasıl bir deneyimdi?

Bu, benim için çok büyük bir kazanım oldu. Örneğin Pera’nın ilk kıyafetinin değiştirilmesi, ilk defa yıkanması gibi süreçlere dahil olma fırsatını yakaladım. Hem de bu süreci gözlemleyerek güzel kazanımlar elde ettiğimi düşünüyorum. Anne ve çocuk arasındaki inanılmaz bağı babalık izni sayesinde gözlemleyebilme fırsatım oldu. Hatta yeri geldiğinde -bir anneyle kızı arasındaki bağ kadar olmasa da- bu bağa ortak olduğumu söyleyebilirim. 

Yeni doğmuş çocuklar her şeyi adım adım öğrenirler. İlk ek gıda yeme anından, ilk seslenmesinden, ilk mırıltısına kadar birçok şeye tanıklık ettim. Bu benim için inanılmaz bir deneyimdi. 

Babalık izni süresi ne kadardı ve siz bu süreyi nasıl değerlendirdiniz? 

Şirketimizin uygulaması ile birlikte bu sene itibariyle babalık izni bir ay olarak tanımlandı. İstersek bir ay boyunca tamamını, istersek de haftalık periyotlar halinde bu izni kullanabiliyoruz. Ben iznimi haftalık periyotlarda kullanmayı tercih ettim. Bildiğiniz üzere yeni doğan çocuklardaki hastane kontrolleri gibi elzem şeylere haftada iki veya üç kez gitmeniz gerekiyor. Bu gibi dönemlerde babalık izni çok işime yaradı. Onun haricinde bu izin sadece baba ve çocuk için tanımlanmış olduğundan izin sürem boyunca kızımla beraber zaman geçirmeye öncelik veriyorum. 

Mevcut motivasyonunuzu babalık izni deneyiminize bağlayabilir miyiz? 

Kesinlikle bağlayabiliriz. Geçtiğimiz haftalarda bu babalık iznini kullandım. Çocuğunuz tam büyüme aşamasında olduğu için yaptığı her mimik size öyle bir motivasyon veriyor ki tarif edilemez. Yıllarca anlatılan şey gerçekten doğruymuş. İnsanın kendi çocuğuyla birlikte kaliteli vakit geçirmesi gerçekten paha biçilemez.