Sónar İstanbul’da Code of Conquer Rüzgarı

Sónar İstanbul’da Code of Conquer Rüzgarı

Bugüne dek binlerce müzikseveri bünyesinde birleştiren Sonar İstanbul, altıncı kez 18-19 Mart tarihleri arasında Zorlu PSM’ye gelen 6500’den fazla elektronik müzik tutkununu ağırladı.

Dünyanın en prestijli müzik etkinliklerinden bir olarak bilinen Sónar’ın İstanbul ayağı, %100 Music katkılarıyla düzenlendi. Sónar İstanbul’a katılan elektronik müziğin efsane isimleri Ame b2b Dixon, The Blessed Madonna, Honey Dijon, HVOB Live katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. 

Genel olarak konsepti teknoloji ekseninde yaratıcılık etkinlikleri olan Sónar İstanbul’da en çok ilgi çeken etkinliklerden biri de Cem Sonel, Kerim Dündar ve Çağrı Ayyıldız tarafından hazırlanan Code of Conquer isimli dijital gösteri oldu. 

Code of Conquer: Yaşam ve Algoritmalar Arasındaki Bağlantı

Sónar İstanbul’da Code of Conquer Rüzgarı

Modern yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen algoritmalardan ilham alan Code of Conquer, matematik ve biyoloji sayesinde yaşam ve algoritmalar arasındaki makasın aslında o kadar da büyük olmadığını gösteriyor. 

Code of Conquer, günümüzde tüm teknolojik altyapımızın kurulu olduğu 1 ve 0 basit mantık şemalarından yola çıkarak karmaşık yapılara ilerleyen bir varoluş yolculuğunu ele alıyor. Hücresel otomatlar ile elektriksel iletimler arasındaki benzerlikleri vurgulayan yapım, insan beyni de dahil olmak üzere organik temelli yapıların aslında sanıldığı kadar ürettiğimiz teknolojilerin çalışma şemasına uzak olmadığını vurguluyor. Code of Conquer yeni gelişen dijital üretim yöntemleriyle yarı-dijital bir görsel deneyimi izleyicilerine sundu. 

Sónar İstanbul’da Code of Conquer Rüzgarı

Bu yıl altıncısı düzenlenen Sónar İstanbul’un ikonik görsellerinden biri haline gelen Code of Conquer, Cem Sonel x Kerem Dündar x Çağrı Ayyıldız iş birliğiyle hazırlandı. 

Cem Sonel

Sónar İstanbul’da Code of Conquer Rüzgarı
Code of Conquer: Cem Sonel

Multidisipliner sanatçı ve tasarımcı. Gerilla sokak hackleyicisi. Yarı-dijital arabulucu.  

Matematiksel gözlemci.  Hayatının çoğunu geçirdiği sokaktan ilham alır. Üretim alanı olarak daha çok sokağı tercih eder.

Kerim Dündar

Sónar İstanbul’da Code of Conquer Rüzgarı
Code of Conquer: Kerim Dündar

Tasarımcı ve Akademik. Doçent. Güzel Sanatlar Doktoru.

İstinye Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim Bölüm Başkanı.  Görsel fütürist.  Dijital moda tutkunu.  Hesaplamalı tasarım ve CG sinematografisi ile ilgileniyor.  Yakaza eyaletinde etno-fütüristik kültürel eserler tasarlıyor.

Çağrı Ayyıldız

Sónar İstanbul’da Code of Conquer Rüzgarı
Code of Conquer: Çağrı Ayyıldız

Ses Tasarımcısı

Dinlemeye değer sesleri her gün yeniden keşfetmekten zevk alan ve kendi elektronik müzik prodüksiyonlarını yapan ses maceracısı. 2000-2006 yıllarında Arkoda Kadıköy Resident DJ’liği yaptı. 15 yılı aşkın bir süredir audio post prodüksiyon alanında TV dizilerinden sinema filmlerine kadar birçok yapımın ses tasarımını ve final miksini gerçekleştiriyor.