Solarpunk Kitap Önerileri

Solarpunk Kitap Önerileri

Daha önce bir fantezi olarak ekolojiye ufak bir giriş yapmıştık. Şimdi bu bağlamda sizlerle solarpunk kitap önerilerini derlediğim bu listeyi paylaşmak istiyorum. Solarpunk, yaklaşık olarak son on yıldır konuştuğumuz oldukça yeni bir janr. Bilim kurgunun bir alt kategorisi olan solarpunk; iklim krizi ile mücadelede başarılı olduğumuz, ekoloji ve teknoloji ile bütüncül bir toplum hayatının mümkün olduğu ütopyaları anlatır. İlham verici bu işler, anlaşılacağı üzre fazlasıyla iyimserdir. Fakat kesinlikle tamamiyle hayalci değil… Çünkü kurgulanan ütopyalar, çoğunlukla bugünün ekolojik, ekonomik ve sosyal sorunlarına ikna edici çözümler üzerine inşa edilir. Her biri biraz anti-kapitalist biraz da anarşisttir ve fazlasıyla eşitlikçi ve adil…

Ekotopya | Ernest Callenbach

Solarpunk Kitap Önerileri
Fotoğraf: Flickr | Robert Glob

1975 yılında yayınlanan kitap, solarpunk türünün atalarından biri olarak kabul edilebilir. Kitapta Amerika’dan bağımsızlığını ilan etmiş bir grup insanın öyküsü konu edilir. Ekotopya; üretim ve tüketimde tamamen akılcı yöntemlerin geliştirildiği, arabaların olmadığı, cinsiyetçiliğin son bulduğu ve tüm insanların eşit haklara sahip olduğu bir ütopyadır. Herkesin haftada 20 saat çalıştığı, kıyafetlerin sadece giyinmek, evlerinse barınmak için olduğu, doğa ve kuralları ile iç içe sadece yaşamdan zevk alanların yaşadığı bu yer kulağa çok hoş geliyor öyle değil mi?

New York 2140 | Kim Stanley Robinson

Solarpunk Kitap Önerileri

 

Bu kitap, doğrudan klasik bir solarpunk olarak kabul edilmeyebilir. Çünkü roman, sular altında kalmış olan New York’da geçer. Yani felaket zaten yaşanmıştır. Kulağa ilk başta distopik gelse de aslında o kadar da kötümser bir senaryo yoktur. Çünkü iklim krizinden ‘’nasibini alan’’ insanlar, teknolojinin de sayesinde tabiata karşı gelmeden yaşamanın bir yolunu bulmuşlardır.

Yarın: Yol Ayrımındaki Sanayi Toplumu Eleştirisi ve Gerçek Ütopya | Robert Havemann

Solarpunk Kitap Önerileri
Fotoğraf: Flickr | Vincent Calabout Architectures

Koyu bir sosyalist Havemann, bu kitabı ile beraber kapitalist düzenin temel kusurlarını gözler önüne serer. Kapitalist düzenin yarattığı tüketim alışkanlıklarından sıyrılarak sürdürülebilir ve ideal bir toplum hayatına kavuşabileceğimizi savunur. Yarattığı ütopyada ne devlet ne askerler ne de polisler bulunmaktadır. Nitekim tabiatın sunduğu imkanlar ve düzen içerisinde bunların hiçbirisine ihtiyacımız kalmamıştır. Artık hırslar, kıskançlıklar ve istismarlar son bulmuştur.

Glass and Gardens: Solarpunk Summers | Sarena Ulibarri

Solarpunk Kitap Önerileri
Fotoğraf: Flickr | Inhabitat

Aslında solarpunk türü içinde değerlendirilebilecek roman sayısı epey az. Fakat internet üzerinden pek çok kısa hikayeye ulaşabilirsiniz. Sarena Ulibarri’nin editörlüğünde basılan bu kitap da 17 hikayenin bir araya getirildiği bir antoloji.

Bonus: Tabiat Dörtlemesi | Buket Uzuner

Buket Uzuner’in kaleme aldığı ve tabiat dörtlemesi adı ile de bilinen Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları, aslında bir solarpunk değil. Fakat kitap, bir iklim aktivisti olan gazeteci Defne Kaman’ın ‘’fantastik’’ maceraları üzerinden ekoloji meseleleri ve iklim krizi konularını işliyor. Hem böyle bir liste hazırlarken bir çevrebilimci olan başarılı yazarımız Buket Uzuner’in adını anmasaydık olmazdı.