Selülitle Başa Çıkmanın Yolları

Selülitle Başa Çıkmanın Yolları

Sadece kadınların değil, erkeklerin de belli bölgelerinde oluşan hatta sağlıksız beslenme ve yaşam koşullarına bağlı olarak her geçen gün daha da erken yaşlarda görülen, zamansız bir konu olan selülitle ilgili merak ettiklerinizi Bioritm Institute kurucusu Ayşegül Demirağ PlumeMag takipçileri için anlattı. Selülit nedir, selülitten korunmak ya da kurtulmak için neler yapabiliriz? Tüm bu soruların cevaplarını videomuzda bulabilirsiniz.

Selülit Nedir?

Daha çok kadınların kalça ve bacak bölgelerinde görülen, genetik bir yatkınlık sonucunda da oluşabilen bir tür cilt bozukluğudur. Estetik görüntü bozukluğuna da sebep olan selülit, cildin üst katmanları epidermis ve dermisin hemen altında depolanan aşırı yağ hücreleridir. Aynı zamanda hücreler arası yağ dokusu olduğu için de vücutta ödem, dolaşım yetersizliği gibi birtakım sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilir. Selüliti, hem estetik hem de sağlık sorunu olarak algılamamız gerekir. Tüm bu sebeplerden selülitin giderilmesi gerekmektedir. 

Selülit Neden Olur?

Selülit oluşumuna sebep olan birkaç faktör vardır:

  1. Genetik faktörler

Ailemizde veya kendimizde selülit oluşumunu fark ettiğimizde “koruyucu” bir yaklaşıma yönelmek gerek. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve vücudumuzu birtakım hastalıklardan korumak için “koruyucu tıp” çok önemli. Yine eğer ailemizde selülit oluşumu varsa fakat kendimizde yoksa mevcut yaşam düzenimizi korumak oldukça önemli. Doğru masajları doğru dönemlerde yaptırmak işimizi çokça kolaylaştıracaktır. Kendimizde selülit oluşumunun bir süredir var olduğunu fark ettiysek birtakım terapilerle ve enstitü bakımlarıyla ileri bir seviyeye taşınmasının önüne geçebiliriz. 

Enstitü bakımları, enstitülerde uygulanan birtakım terapilerden meydana gelir. İlki “mezoterapi”. Mezoterapi, mutlaka bir doktor tarafından yapılmalı. Bu tedavi, haftada 1-2 kere 10-12 seans olmak üzere belli miktarda ilacın, cilde enjekte edilmesinden meydana gelir. Bu ilaçlar cildi sıkılaştırmaya yarayan ve dolaşım sistemini düzenleyen ürünlerdir. 

Bir diğer bakımsa “LPG endermolab” denilen oldukça başarılı harika bir yöntem. Bir seansı 35 dakika sürer ve 10-12 seans sonucunda verim alınabilir. Vücuttaki ödemi atmak için birebir. Üstelik lifler güçleniyor, cilt sıkılaşıyor ve renk eşitsizliklerine bile çok iyi geliyor çünkü altta kalan oksijeni yukarı taşıyor! Hem elastin hem de kolajen üretimi artıyor ve bu da cildin beslenmesini ve hatta gençlenmeşmesini sağlıyor. Bu tedavinin uygulanması için en uygun zamansa ilkbahar ve yazın son zamanları. Yılda iki defa kür olarak alınması tavsiye ediliyor fakat kür miktarı selülit seviyenize göre değişebilir, yoğun selülit oluşumu görülenler için tedavinin yıl boyunca sürdürülmesi gerekebilir.

  1. Hareketsizlik

Günlük hayatımızda oradan oraya koşturmamız gerekse bile genelde ofislerde vaktimizi geçirdiğimizden oturan bir düzende çalışıyoruz ve kendimize spor için vakit ayırmıyoruz, bulamıyoruz. Dolayısıyla bu handikapı çözmemiz gerekiyor. Yapacağınız yürüyüş bile olsa egzersizi hayatımıza sokmamız gerekiyor.

  1. Hatalı beslenme

Sağlıklı beslenme çok çok önemli. Fazla sayıda çay, kahve ve yalnızca hafta sonları bile alkol tükettiğimizde bu ürünler vücudumuzda selülit oluşumuna sebep olabiliyor.

  1. Kilo alıp verme
  2. Bazı sistemik hastalıklar (örneğin hipotiroid)

Bazı sistemik hastalıklar sebebiyle vücudumuzda istemsizce selülit oluşumu görülebiliyor.

Selülitten Korunma Yolları Nelerdir?

Selüliti gidermek için en sık kullanılan yöntemler mezoterapi, LPG endermolab ve lenf drenaj masajıdır. Ayrıca, selüliti oluşturan tüm sebepleri ortadan kaldırdığınızda selülit görüntüsü giderek azalır. Yani, sağlıklı beslenme ve egzersiz selülitten korunma yolları arasında ilk sırada yer alır.

 

Kapak Fotoğrafı: Jakob Owens

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir