Şehre Yakın Kamp Alanları: İzmir

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Kamp tatilleri son dönemde güvenli ve ekonomik olmaları sebebiyle sıklıkla tercih ediliyor. Uzun yolculuklar yapmadan, kolaylıkla ulaşabileceğiniz şehre yakın kamp alanlarında İstanbul’dan sonra İzmir bölgesini sizler için derledik. İzmir ve çevresindeki benzersiz kamp alanları sizleri bekliyor!

Kestel Barajı

Kestel Barajı
Fotoğraf / Benh LIEU SONG

Kestel Çayı yakınında sulama amacıyla inşa edilen Kestel Barajı, doğayla baş başa, sessiz günler geçirmek isteyenler için harika bir tercih. Yeşil ve mavinin iç içe geçtiği bu yer İzmir’in Bergama ilçesinde bulunuyor. Manzaraya göre kamp kuracağınız yeri seçebilir, istediğiniz yere çadırınızı kurabilirsiniz. Herhangi bir kamp işletmesi etrafta bulunmuyor, gerekli eşyalarınızı merkezi yerlerden temin edip gelmeniz öneriliyor.

Çeşme

Çeşme
Fotoğraf / Ahmet Sali

Çeşme’ye bağlı Delikli Koy ve Pırlanta Plajı, kamp ve karavan tatilcilerinin sıklıkla tercih ettiği yerlerden. Alaçatı sınırlarında bulunan Delikli Koy, kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için ideal bir seçim. Sahil kenarında ve üstündeki düzlük alanlar, çadır kurmak isteyenler için uygun bir zemin oluşturuyor. Pırlanta Plajı, uzun sahili ve ağaçları ile rüzgâr sörfçülerinin uğrak yerlerinden. Denizin sığ olması çocuklu aileler için de bir tercih sebebi. 

Foça

Foça
Fotoğraf / Deniz Göçmen

Foça, sahil boyunca kamp ve karavan tesisleriyle çeşitlilik sunuyor. Tuvalet, internet, restoran gibi hizmetler için sahil boyunca konaklanabilecek çok sayıda kamp işletmesi bulunuyor. İzmir merkezden 65 km uzaklıkta olan Foça’ya ulaşım arabayla yaklaşık bir saat sürüyor. Yaz sezonunda kalabalık olabileceği göz önünde bulundurularak önceden rezervasyon yaptırılması öneriliyor. Ücretsiz kamp alanı tercih edenler için yine Foça’da yer alan İngiliz Burnu’nda herhangi bir işletme bulunmuyor. 

Nazarköy 

Nazarköy
Fotoğraf / Hulki Okan Tabak

Nazarköy, Kemalpaşa ilçesinde yer alıyor ve merkeze 30 dakika uzaklıkta. Adını, 60 yıldır içinde bulunan boncuk fabrikalarından alıyor. Köyün içerisinde yer alan boncuk stantları, kamp alanına gelmeden önce ziyaret edilmesi gereken bir lokasyon. Son yıllarda organize edilen Boncuk Festivali ile beraber bölgeye olan merak artmış durumda. Nazarköy Kanyonu doğa yürüyüşü için harika bir tercih. Aynı zamanda kamp işletmesi bulunmadığı için alışverişinizi bölgeye gelmeden önce tamamlamanız öneriliyor.

İzmir Karagöl Tabiat Parkı

İzmir Karagöl Tabiat Parkı
Fotoğraf / Michael Martinelli  

Karagöl Tabiat Parkı sakin bir tatil arayanlar için oldukça ideal. Göl çevresine çadırınızı kurmanız mümkün. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan bu işletmede restoran, elektrik gibi hizmetlerden faydalanabiliyorsunuz. Aynı zamanda alanda doğa yürüyüşleri de düzenleniyor. 

Pandemi sebebiyle belediyelerin kamp izinleri farklılık gösterebilir. Öncesinde ilgili belediyenin aranıp konuyla ilgili bilgi alınması tavsiye edilir.