otizmli cocugunuzla evde aktiviteler

Otizmli Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz Aktivite Önerileri

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Yaklaşık 2 aydır evlerimizde, dış hayattan izole şekilde yaşıyoruz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; çocuğunuz ruh halinizi ve stres seviyenizi hissedecek ve bunu alacaktır. Bu nedenle olumlu ve pozitif olmaya gayret edin. Gün içerisinde düzenli olarak derin derin nefes egzersizleri yapın.

Yoga

Otizmli çocuklarda olumlu etkilerini birebir gözlemlediğim, en sevdiğim etkinliktir. Evde geçirdiğiniz her gün uygulamanızı önereceğim. Ailede herkes Yogadan faydalanabilir. Her gün çocuğunuz ile birlikte yapmanız tüm aileye iyi gelecektir. Otizmli çocuklarda, rahatlama, vücut farkındalığı, odaklanabilme/ dikkat seviyesinde artış, denge, hatta dil gelişimine katkı gibi birçok yararı var. Yogadaki ön, arka, sağ, sol, yan, orta gibi kelimeleri duyup bunu uygulamak dil gelişimine katkıda sağlayacaktır. Uyku öncesi yoga yapmak, daha derin ve rahat bir uykuya geçişi sağlamakta. (www.aapcpublishing.com)

Kurabiye Yapmak

Otizmli Çocuğunuzla Kurabiye Yapın
Fotoğraf / James Besser

Çocuğunuzla birlikte kurabiye/kek pişirebilirsiniz. Bu esnada çocuğunuzun ince kaslarını geliştirdiğiniz gibi, diğer yandan da duyusal anlamda rahatlama sağlanmış olur. Aynı zamanda çocuğunuz yönergeleri takip eder. Örneğin; önce yumurtaları kıracağız, sonra içine pekmez koyacağız gibi. Bunları yaparken birlikte eğlenir, güzel zaman geçirebilirsiniz.

Taş Boyama

Birlikte küçük taşları farklı renklerde boyayabilirsiniz. Sonrasında, plastik bir şişenin üst kısmını kesip içine bir miktar su doldurun. Boyası kuruyan taşları tek tek suyun içine atmasını sağlayın. Renklerin suya karışmasını izlemesi, taşların suya düşerken çıkardığı seslerini deneyimlemesi çocuğunuzu mutlu edecektir.

Defter Yapımı

Farklı doku/materyallerden oluşan bir defter hazırlayabilirsiniz. Örneğin, evdeki farklı kumaş artıklarınızdan (sert, yumuşak, tırtıklı) parçalar, alüminyum folyo vb. gibi. Her bir parçayı defterin bir sayfasına yapıştırabilirsiniz. Sonrasında, her bir sayfadaki materyale dokunup çocuğunuzla birlikte her bir kumaş/materyal hakkında konuşabilirsiniz. Hatta bir adım ileriye gidip şunu da eklemek istiyorum; farklı materyallerden oluşturduğunuz defterinizi gün içinde birkaç kez elinize almadan hemen önce, çocuğunuza rahatlatıcı kokular koklatın. Nane, vanilya kokuları gibi. Aynı anda hem dokunma hem de koku duyularını çeliştirmiş olacaksınız. Kısacası; duyusal anlamda onu rahatlatmış ve de sakinleştirmiş olacaksınız. (www.autismmagazine.com)

Renkli Bant Oyunu

Renkli Bant Oyunu
Fotoğraf / Anna Kolosyuk

Evinizin bir köşesine renkli bantlardan şekiller çizin. Kare, üçgen, daire gibi. Sonra, kullanmadığınız dergi kâğıtlardan parçalar koparın veya kesin. Şekillerin dışına koyun. Çocuğunuzun eline süpürgeyi verin. Yerdeki şekillerin içine kâğıt parçalarını süpürmesini söyleyin. Hem eğlenecek hem de yeni şeyler öğrenecektir. El-göz koordinasyon, yönerge, şekiller, renkler. Hepsini bir arada eğlenerek öğrenecektir.

Çekiç ile Çivi Çakma

Erkek çocukların en sevdiği etkinlik. Bahçenizde veya evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bir etkinlik. Çiviler, tahta parçası ve çekiç. Sabitlemek için bir mandal kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun el-göz koordinasyon becerilerini ve ince motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Garanti ediyorum çocuğunuz çok eğlenecek.

Su ve Kum

Geniş kaplarda duyularını harekete geçirecek bu etkinlikte çocuğunuz suya dokunsun, kuma soksun elini.  Örneğin; bir kabı mercimek, pirinç gibi kuru bakliyatlarla doldurun. İçerisine minik plasik bardaklar koyabilirsiniz, doldurup boşaltsın, veya sadece parmaklarını bir uçtan diğer uca gezdirsin. Bu tür duyusal etkinlikler çocuğunuzu sakinleştireceği gibi , sosyal ve duyusal gelişimine katkıda bulunacaktır.

Böyle bir dönemde TV/Tablet kısıtlayın demeyeceğim. Ama en azından çocuğunuzu bilişsel, dikkat, düşünme becerilerini geliştirecek oyunlar bulun. Minecraft, Autism Core skills, Dinle anla, Toca toy box gibi. (www.learningworksforkids.com)

Otizmli Çocuğunuzla Oyunlar Oyunayın
Fotoğraf / Caleb Woods

En önemlisini en sona sakladım. Müzik ve Dans. Bırakın çocuğunuz kendi ritminde dans etsin. Sonrası size kalmış. Onu yönergelerinizle yönlendirebilirsiniz veya ona serbest dansınızla eşlik edebilirsiniz.  

Haydi, bırakın kendinizi müziğin ritmine. Ve anın tadını çıkarın.