gunes mutlu

Güneş Mutlu Mavituncalılar ile Evde Tek Başına

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Bu hafta ‘’Evde Tek Başına’’ köşemizin konuğu Mehry Mu markasının kurucusu, evde geçirdiği dönemde de yaratıcılığı, disiplin ve gerçekçi bakış açısı ile ilham veren Güneş Mutlu Mavituncalılar.

İlk kuralım, Instagram’da gördüğüm şahane ekmek tariflerini ‘ben neden yapmaya vakit bulamıyorum’ diyerek kendimi perişan etmemek. Bu zaman, biraz da yavaşlama zamanı. Eğer full time işiniz devam ediyorsa ve çocuklarınız varsa evde olmanız bir şeyi değiştirmiyor. Zamanınız yine de kısıtlı. Ekmek yapmaya vakit bulamamanız çok normal.

Çocuk aktiviteleri
Fotoğraf / Dragos Gontariu

İkinci kuralım, internette gördüğüm müthiş eğlenceli ve yaratıcı çocuk aktivitelerini ‘ben neden yapmaya yetişemiyorum’ diye kendimi perişan etmemek. Çalışan anneler olarak bu dönemde çocuklarımızla geçirdiğimiz ekstra zaman için çok ama çok müteşekkiriz. Ama bu kendimizi daha da yetersiz hissettiğimiz bir zaman dilimine dönüşmemeli. Çocuklarımız sevgi ve ilgi ister. Bunun en basit yolu onların sevdikleri oyunları, telefonumuzu bir kenara koyarak oynamaktır. Bu da kâfi gelecektir. Diye umuyorum. 🙂

Kitap Tavsiyeleri
Fotoğraf / Ben White

Klişe olacak ama kitap okumak. Herkes elindeki telefonu bırakıp kitap okuyabiliyor mu? Ben, pek tutamasam da başucuma koyduğum kitaplardan her gün 30 sayfa okuma sözü verdim kendime. Denemek bile faydalı.

Akupunktur Matı

Bu keşfime bayılıyorum: internetten bir akupunktur yastığı ısmarladım. Her daraldığımda üstüne çekip dayanabildiğim kadar duruyorum. Bedenime ve ruhuma ne kadar iyi geliyor, anlatamam.

Akupunktur Matı

Şimdi tam tohum ekme zamanı. Biz de çocuklarla mısır, salatalık, domates, çilek ektik. Ekmesi eğlenceliydi, her gün sulayıp kontrol etmesi de bir başka heyecan veriyor insana.

Tohum ekme
Fotoğraf / Neslhan Günaydın

Evdeki kişisel bakımıma eskisinden daha çok vakit ayırıyorum. Gün aşırı yüzüme gua sha masaj ve dermaroller yapıyorum.

Kişisel bakım
Fotoğraf / Content Pixie

Eskiden haftada en az 2, en çok 4 spor yapardım. Şimdi her gün spor yapıyorum. Youtube’da eğlenceli farklı farklı videolar bulup, gün içinde zaman ayırıp muhakkak spor yapıyorum. Bazen çocuklarım da katılıyor. Normal zamanda spora gittiğimde yanımda olmuyorlar. Bu dönemde evde spor yaparken çocuklarla olmak-hareketleri bozmadıkları sürece 🙂 -hoşuma gidiyor. Her gün yapmayı şiddetle tavsiye ederim. 

Günlük Spor
Fotoğraf / Manja Vitolic

Bizlere çok iyi gelen sporun günümüzde en yakın arkadaşı kimdir? Tabii ki nefes çalışmaları ve meditasyon. Türkçe meditasyonlar için @andaburada ve @andaburadacocuk ve İngilizceler için Journeylive app’te Tiffani’yi tavsiye ediyorum. 

İstediğim kadar uzun zaman ayıramasam da Masterclass’e üye oldum. İlgimi çeken dersleri izliyorum. Ama esas hayalim Greatcourses’daki bazı dersleri almak.

Online Kurslar
The Great Courses Image 2 SMALL

Telefonda konuşmak. Ben her gün olmasa da haftada yaklaşık 3 kere bir sevdiğimi arıyorum. Eski koşturmalı yaşamımda sevdiklerimle telefonda konuşma lüksüm yoktu. Uzun zamandır aramadığım sevdiklerimi aramak, bunun için zaman ayırmak ve zaman baskısı olmadan konuşabilmek beni müthiş mutlu ediyor.