Bilim İnsanları Orman Yangını Tahmini Üzerinde Çalışıyor

Bilim İnsanları Orman Yangını Tahmini Üzerinde Çalışıyor

2023 yaz ayları, hem sıcaklıklarla hem de dünyanın birçok bölgesinde başlayan orman yangınlarıyla adından söz ettiriyor. Devletler orman yangınlarını engellemede yetersiz kalırken felaketin yaşandığı bölgelerdeki habitat ve insan yaşamı tehlike altında kalıyor.

Bilim insanları, birçok sebepten kaynaklanabilen orman yangınlarını daha önceden tespit etmek ve bölgedeki yaşamı kurtarabilmek adına erken alarm sistemi üzerine çalışmaya başladı.

Orman Yangınlarına Karşı Yeni Önlemler

Bilim İnsanları Orman Yangını Tahmini Üzerinde Çalışıyor
Fotoğraf: Unsplash | Egor Vikhrev

ABD Enerji Bakanlığı Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacılar, orman yangınlarını önceden tahmin etmek için yangın sezonu ve sıcaklıklarla ilişkisini içeren detaylı bir veri analizi yaptı. Özellikle orman yangınlarının karbon döngüsü üzerindeki etkisi konusuna eğilen araştırmacılar, on yıllar boyunca tekrarlanan orman yangınları arasında bağlantı olduğunu düşünüyor.

Doğanın düzenli işleyişi sırasında ortaya çıkan karbon birikiminin orman yangınları için sürekli bir yakıt haline dönüştüğünü savunan bilim insanları, ormanları korumak adına seyreltme ve peyzaj çalışmalarının yapılması gerektiğini savunuyor. Ayrıca çalışma kapsamında uzun bir dönem içerisinde biriken karbon bazlı kalıntıların orman yangını sonrasında karbon emisyonlarını ne derecede etkilediği ve toprak mikrobiyomunun artan yangınlara nasıl adapte olduğu da inceleniyor.

Henüz erken aşamalarında olan çalışmanın ülkenin farklı bölgelerinden elde edilecek toprak örnekleriyle daha da derinleşmesi ve gelecekte orman yangınlarını önceden tahmin etmeye yarayan bir sisteme dönüşmesi umuluyor. Bilim insanları, düzenli olarak gerçekleşen orman yangınlarına karşı bölgede yaşayan nesli tükenmekte olan hayvan ve bitkilerin kısa bir süreliğine başka bölgeye aktarılması gibi önerilerde bulunuyor.

Kaynak: ScienceDaily

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Mike Newbry