Mühendislerden Akbelen Uyarısı: Termik Santraller Ömrünü Doldurdu!

Mühendislerden Akbelen Uyarısı: Termik Santraller Ömrünü Doldurdu!

Akbelen Ormanı’nda yaşanan ağaç katliamı devam ederken çevre aktivistlerinin ve uzmanların tepkisi yetersiz kalıyor. Protestolar, kömür çıkarma iddiası amacıyla harekete geçirilen ağaç kesme operasyonunun hemen ardından başlamıştı. Ancak konunun uzmanları, termik santralin işlemeye devam ettirilmesi ve kömür çıkarma işleminin gerçekleştirilmesinin ekonomik değeri hakkında oldukça şüpheli.

“Mevcut Rezervler Yeterli Değerlere Sahip Değil”

Konuyla ilgili Cumhuriyet Gazetesi’ne demeç veren Maden Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Veyis Sır, bölgedeki kömürün değeri ve enerji alanındaki geleceği hakkında çekincelerini dile getirdi.

Veyis Sır ayrıca söz konusu termik santrallerin günümüzde miadını doldurduğunu söyleyerek projenin madencilik ve enerji üretimi açısından da sorgulanabileceğini söyledi.

“Özelleştirmelerin plansızlığı, konunun kamu yararı penceresinden incelenip incelenmediği noktasında halkın ikna edilememesi gibi birçok neden var. Bugün yaşananlar bir günde oluşan bir tepki yumağı değil. Firmanın buradaki sahalardan santralı besleyebilmesinin ekonomik açıdan çok uygun olmadığını görüyoruz. Ekonomik ömrünü tamamlamış bir santral ve bu santralı beslemesi düşünülen Karacahisar sahası gibi bazı sahalar santralı beslemek için tek başına yeterli değerlere sahip değil. Projenin genel anlamıyla madencilik ve enerji üretimi açısından ekonomikliği sorgulanacak boyutta”

-Maden Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Veyis Sır

Akbelen’de ağaç kesimi sürerken protestolar ve oturma eylemleri de hız kesmeden devam ediyor. İddiaya göre olayların başladığı 24 Temmuz’dan beri 78 hektar büyüklüğündeki alanda binlerce ağaç kesildi. Zaman zaman protestocular ile güvenlik güçleri arasında sürtüşmeler yaşansa da ağaç kesimleri polis korumasında devam ediyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Dominik Vanyi

Kaynak: Cumhuriyet