Okyanus Sıcaklıkları Mayıs Ayında Rekor Kırdı

Okyanus Sıcaklıkları, Mayıs Ayında Rekor Kırdı

Bu yıl hava sıcaklıkları rekorları şimdiden kırıyor: ABD’deki National Oceanic and Atmospheric Administration’ın raporuna göre mayıs ayında dünya genelinde okyanuslar, 1850 yılından beri en yüksek sıcaklığa ulaştı. Mayıs ayı boyunca ortalama deniz suyu sıcaklığı, normalden 0.85 santigrat derece daha yüksek olarak ölçüldü.

Dünya genelinde mayıs ayı, NOAA’nın aylık iklim raporuna göre kaydedilen en sıcak üçüncü mayıs ayı oldu. Kuzey ve Güney Amerika ise rekor kırıldı.

ABD’de, yükselen sıcaklıklar özellikle Washington eyaleti ve Kuzey Idaho’yu etkiledi. Washington’daki Bellingham ve Spokane şehirleri ile bölgedeki daha küçük iller, en sıcak mayıs ayı rekorlarını kırdı. Mayıs ayındaki olağandışı sıcaklık, Kanada’daki orman yangınlarının hızlanmasına neden oldu.

Sıcaklık Artışları Okyanus Yaşamını Tehdit Ediyor

Okyanus Sıcaklıkları Mayıs Ayında Rekor Kırdı
Fotoğraf: Unsplash | NOAA

Daha sıcak su genellikle daha az oksijen tutuyor. Ayrıca hava ısındıkça büyük ölçekli balık ölümleri yılın daha erken dönemlerinde gerçekleşebiliyor. Okyanus boyunca yüksek sıcaklıklar, mercan resiflerinin ölmesine katkıda bulunuyor. Isındıkça genişleyen okyanus ve buzulların erimesi, su seviyelerinin yükselmesine neden oluyor. Geçen hafta, Teksas kıyılarındaki olağanüstü derecedeki okyanus sıcaklıkları ve Meksika Körfezi’ndeki oksijen eksikliği nedeniyle binlerce ölü balık sahile vurdu.

Öte yandan Kanada’da yaşanan yangınların sıcaklıkla ilişkisi üzerinde duruluyor. Orman yangını dumanı yayıldıkça, Batı Kanada ve ABD’nin kuzeydeki Great Plains’in hava kalitesi önemli ölçüde bozuldu. Ayrıca geçtiğimiz günlerde dumanlar New York’a kadar ulaşarak şehrin turuncu renge bürünmesine neden oldu.

İklim Değişikliği El Niño ile Birleşti

Okyanus Sıcaklıkları Mayıs Ayında Rekor Kırdı
Fotoğraf: Unsplash | Evan Simons

NOAA, geçen hafta ABD’de resmi olarak küresel okyanusun ve atmosferin El Niño olarak bilinen iklim modeline girdiğini ilan etti. Bu model, genellikle Pasifik Okyanusu’nun yüzeyinin normalden daha sıcak hale geldiği zaman doğal olarak ortaya çıkıyor. Fakat uzmanlar, El Niño’nun muhtemelen bu yılın son aylarını ve gelecek yılı etkileyeceğini belirtiyor. Ayrıca elde edilen bulgulara göre iklim değişikliği etkileri ve El Niño’nun birleşmesiyle birlikte Kuzey Amerika’yı çok daha zorlu günler bekliyor olabilir.

Yüksek sıcaklıkların ayrıca okyanus ve diğer su kütlelerinden daha fazla buharlaşmaya yol açabileceği düşünülüyor. Atmosferde buharlaşma kaynaklı olarak yaşanan yoğunluğun daha yüksek yağış miktarlarına ve tropikal fırtınalara sebep olması bekleniyor.