Melankoli ve Kent Açık Ders Programı Başlıyor

Melankoli ve Kent Açık Ders Programı Başlıyor

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi sergisi, usta tarihçi ve romancının hayatının büyük bir kısmını adadığı İstanbul Ansiklopedisi’nin yayımlanmamış bölümlerini ortaya koyuyor. Sergi kapsamında hazırlanan “Melankoli ve Kent” isimli açık ders programı, Haziran-Ekim ayları arasında dört oturum şeklinde gerçekleştirilecek. 22 Haziran Perşembe günü başlaması planan açık ders programında mimarlık tarihçisi Bülent Tanju ,akademisyen-felsefeci Ferda Keskin, mimar-editör Neslihan Şık ve akademisyen-yazar Umut Tümay Arslan’ın dersleri yer alacak.

Melankoli ve Kent Açık Ders Programı Başlıyor

Program kapsamında ünlü romancı ve tarihçi Reşad Ekrem Koçu’nun “Bundan sonra, üzerinde belki de ömrümü yıpratacağım” dediği İstanbul Ansiklopedisi’nden yola çıkarak melankolinin kent ile ilişkisi üzerinde durulacak. Halk şairlerinin anlatılarından yıkımlarla değişen kent manzaralarına, Koçu’nun kullandığı dilden geçmişe, ayrıntılara ve şehre bağlılığına, ansiklopediden seçili malzemeler yorumlamaya açılacak.

Melankoli ve Kent açık ders serisinin ilki, 22 Haziran Perşembe saat 18.30’da mimarlık tarihçisi Bülent Tanju’nun “melankoli kavramının tahayyül ve yaratım süreçlerini irdelemesi” ile başlayacak. Dersler Salt Galata’da Kat 4’te gerçekleştirilecek. İstanbul Ansiklopedisi’nin de gündeme getirdiği ölçüsüzlük, huzursuzluk, hüzün ve melankolinin mekânları ile özneleri odağa alınacak.