Minimalist Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin İpuçları

Minimalist Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin İpuçları

Minimalist manzara fotoğrafları, çoğu kişiye dinginlik veren, sakinliği hissettiren eserlerdir. Siz de minimalist manzara fotoğrafı çekmek istiyorsanız yazımızda yer alan ipuçlarından faydalanabilirsiniz. İpuçlarına geçmeden önce ise ‘’Minimalist manzara fotoğrafı nedir?’’ sorusunu yanıtlayalım ve çektiğimiz karelerin nasıl olması gerektiğini net şekilde anlayalım.

Minimalist Manzara Fotoğrafı Nedir?

Minimalizm, fazlalıklardan kurtulmayı ve sadece gerekli olanlara sahip olmayı benimser. Minimalist manzara fotoğrafı da bu doğrultuda tanımlanabilir. Manzara fotoğrafında gereksiz objelere yer vermemek ve gözü yormayacak kareler ortaya çıkarmak minimalist manzara fotoğrafçılığının temelidir. Siz de minimalist manzara fotoğrafı çekmek istiyorsanız işte işinize yarayacak ipuçları…

Her Hava Koşulunda Fotoğraf Çekin

Minimalist Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin İpuçları

Fotoğraf: Parrish Freeman

Hava koşulları tüm fotoğrafçılar için önemlidir. Minimalist manzara fotoğrafçıları ise her hava durumunda deklanşöre basmalıdır. Örneğin, güneşli bir günde gökyüzü, sizin için mükemmel bir minimalist manzara fotoğrafına dönüşebilir ya da karlı havada beyaz örtüyle kaplı bir dağlık alan aradığınız minimalist fotoğrafın kaynağı olabilir.

İlgi Çekici Bir Nokta Bulun

Minimalist Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin İpuçları

Fotoğraf: Oliver Cole

Minimalist fotoğraflarda olabildiğince az obje bulunur fakat yine de ilgi çekici bir nokta olmalıdır. Karmaşık olmayan ancak fotoğrafta öne çıkan bir obje, minimalist manzara fotoğrafınızı hem daha estetik hem de daha ilgiye değer kılar.

Dengeli Kompozisyona Önem Verin

Minimalist Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin İpuçları

Fotoğraf: Max Wagner

İyi bir fotoğraf için en önemli noktalardan biri dengeli kompozisyondur. Minimalist fotoğraflar için de bu durum geçerlidir. Üçte bir kuralı, altın oran gibi tekniklere uyarak minimalist fotoğraflar çekmeniz daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar. 

Fazla Renkten Kaçının

Minimalist Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin İpuçları

Fotoğraf: Tim Marshall

Minimalist manzara fotoğrafları karmaşadan ve kalabalıktan uzak olmalıdır. Renk açısından da bunu gözetmek gerekir. Olabilecek en az renk ile manzara fotoğrafı çekmek, estetik ve minimalist bir manzara fotoğrafı için son derece önemlidir. 

Polarize Filtre Kullanın

Fotoğraf: Andreas Gücklhom

Sudaki yansımalar farklı türde fotoğraflar için kıymetlidir. Minimalist fotoğraflara geldiğimizde ise sudan yansıyan görüntülerden kaçınmak gerekir. Bu doğrultuda polarize filtre kurtarıcınız olabilir. Polarize filtre kullanarak çektiğiniz fotoğraflarda sudan yansıyan görüntülerden kurtulabilirsiniz. Böylece kalabalık görünen bir fotoğraf yerine minimalist bir kare almanız daha kolay olur.

Gün Doğumunu ve Gün Batımını Değerlendirin

Fotoğraf: Christina Deravedisian

Güneş doğarken veya batarken çekim yapmak hemen hemen her fotoğrafçı tarafından tercih edilir. Minimalist manzara fotoğrafı çekmek isteyenler için de gün doğumu ve batımı iyi fırsatlar doğurur. Özellikle kıyıdan çekilen fotoğraflarda etkileyici minimalist kareler ortaya çıkabilir.

Düşük Enstantane Değerlerini Kullanın

Fotoğraf: Rod Sot

Fotoğrafta perdenin açılıp kapanma hızını tanımlayan enstantane, düşük değerlerde kullanıldığında bulanık fotoğrafların çıkmasına yol açar. Fakat bu durum minimalist manzara fotoğraflarında kıymetli hale gelebilir. Örneğin, hafif dalgalı bir suyu düşük enstantanede çektiğinizde suda sise ve dumana benzeyen bir kısım da oluşur. Bu illüzyon sayesinde dinginlik veren ve göz yormayan kareler elde edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Pierre Borthiry