Minik Hayal Dünyalarının Besin Kaynağı: Julia Donaldson

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Bir kitapçıya girdiğinizde, eğer bir çocuğunuz yoksa “çocuk kitapları” bölümününün önünden bir selam bile vermeden geçip gidersiniz. Fakat hayatınıza bir çocuk girdiği zaman, onu edebiyatın eşsiz dünyası ile tanıştırmak istediğinizde, ilk uğradığınız yer tam da burasıdır. Çocuk kitabı seçimi ise başlangıçta zor sonrasında giderek profesyonellik kazanılan bir alan. 3 boyutlusu, çıkartmalısı, eğitim setleri, boyama veya öykü kitabı derken kendinizi dipsiz bir kuyunun içinde de bulabilirsiniz. Bu nedenle sizin ve çocuğunuzun sevdiği bir ya da birkaç yazar belirleyip, onların kitaplarını seri olarak almak başlangıç için iyi bir fikir olabilir. Hem çocuklu PlumeMag okuyucuları için hem hediye olarak çocuk kitabı almak isteyenlere tavsiye niteliğinde bir yazarı öneriyoruz size: Julia Donaldson.

Bol Ödüllü Bir Yazar

Londra’da dünyaya gelen Julia Donaldson kariyerine çocuklar için şarkı sözü yazarak başlıyor. Bu şarkılardan biri olan “A Squash and a Squeeze” kitap haline gelince, çocuk kitabı yazarlığına geçiş yapıyor. O zamandan bu zamana yazarın elinden her biri diğerinden renkli 184 basılı kitap çıkıyor. Aralarında British Book Awards da dahil olmak üzere sayısız ödülle taçlandırılan Julia Donaldson’ın kitaplarından bazıları, ülkemizde İş Bankası Kültür Yayınları tarafından okuyucularla buluşturuluyor.

Yayazula (The Gruffalo)

Julia Donaldson’ın kitaplarında bir isim daha dikkatinizi çekebilir: Axel Scheffler. Bu kitabın çizimlerinde de Alman illustrator Axel Scheffler’in imzası bulunuyor. Küçük bir fındık faresinin ormanda hayatta kalma mücadelesini konu edinen kitap, 2000 yılında İngiltere’de en fazla satılan resimli çocuk kitabı olmakla kalmamış, 40’tan fazla dile tercüme edilmiş hatta ünlü oyuncular tarafından seslendirilen kısa animasyon filmi bile çekilmiştir.

İyi Yürekli Dev Memo

Konuşan hayvanlar, devler, normal insanlar… Julia Donaldson’ın kitaplarında hepsi bir arada yaşar. İyi kalpli devimiz Memo da bu garip dünyada kendi halinde yaşayan ama biraz pasaklı bir devdir. Kendine giyecek yeni kıyafetler alır ama yol boyunca yardımını isteyen hayvanlar yüzünden bu kıyafetlerinden birer birer vazgeçer. Kitap, bizlere fedakar ve yardımsever olmanın mutlaka takdir edilen bir davranış olduğunu anlatıyor.

Değnek Adam

Yazarın kimi zaman biraz acıklı ya da hüzünlü olabilen hikayeleri de bulunuyor. Değnek Adam da onlardan biri. Ailesiyle beraber mutlu bir şekilde bir ağaçta yaşayan Değnek Adam, insanlar ve hayvanlar tarafından farklı amaçlarla kullanılır. Onunsa tek isteği evine geri dönebilmektir. Kitap boyunca isyan eder ama neredeyse yakılmak üzereyken Noel Baba sayesinde evine geri dönmeyi başarır.

Kağıt Bebekler

Axel Scheffler’in çizimleri Julia Donaldson kitaplarında kendini hemen belli eder. Bu kitabın çizimlerindeyse Rebecca Cobb’un imzası bulunuyor. Bu nedenle kitap sanki başka bir yazarın elinden çıkmış gibi görünebilir. Kitapta, annesiyle beraber kağıttan bebekler yapan ve onlarla hayal gücünün sınırsız dünyasında oynayan bir kız çocuğu anlatılıyor. Kağıt bebekler başka bir çocuk tarafından kesilip rüzgara savrulurken, kitap aslında çocukları “yok oluş” kavramına hazırlıyor.

Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap

Çarli Maytap isimli bir çocuk bir kitap okumaya başlar. O kitap başka bir hikayeye, o hikaye bir diğerine açılır ve kitap içinde kitap olarak enteresan bir şekilde devam eder. Farklı öykülere ilgi duyan çocuklar için Çarli Maytap ve En Sevdiği Kitap biçilmiş kaftan.

Zogi

Yazarın en bilinen ve sevilen kitapları arasında yer alan Zogi, okula giden ve iyi bir ejderha nasıl olunur öğrenmeye çalışan Zogi’nin maceralarını anlatıyor. Kendine aşırı güvenmenin pek de iyi bir şey olmadığını çocuklara anlatmak için Zogi’den yardım alabilirsiniz.

Minik Salyongoz Pepe ile Dev Balina Zeze

Pepe mini mini bir salyangozdur. Bir kayalığın tepesinde yaşamakta ama canı çok sıkılmaktadır. Zeze ile tanışınca hayatı değişir. Çünkü balina Zeze onu kuyruğuna kabul eder ve birlikte dünyayı gezmeye başlarlar. Gelelim kıssadan hisse bölümüne… Hikayenin bir noktasında her ne kadar küçücük olsa da Pepe de Zeze’ye yardım eder. Yani büyükler de yardıma ihtiyaç duyabilir, hatta bu yardım küçüklerden de gelebilir. İş birliği ve dostluksa çok kıymetlidir.