Milenyumun İlk Nesli: Z Kuşağı

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

“Z Kuşağı nedir? Z Kuşağı özellikleri nelerdir? Z Kuşağı yaş aralığı nedir?” soruları son zamanlarda Google’ı oldukça meşgul ediyor. Alınan kararlara verdikleri tepkilerin alışılagelmişten farklı oluşu, diğer kuşaklardan tarafından asosyal olarak algılanmaları ve teknolojinin sunduğu her olanaktan faydalanmalarıyla milenyum çocukları herkesin merak konusu oldu.  Bu yazıda Z Kuşağı ile ilgili merak ettiklerinize yanıt bulacaksınız.

Z Kuşağı Nedir?

Bazı kaynaklar 1996 yılı olarak kabul etse de, 2000 yılından itibaren doğan kişileri kapsar. Teknolojiyle iç içe doğan Z Kuşağı’nın bireysellik ve iyimserlik en bilinen özellikleridir. Çabuk düşünen, çabuk yaşayan ve çabuk tüketen bu bireyler, kazanımlarından da kolayca vazgeçebiliyorlar. 21. Yüzyılın ilk nesli olan Z Kuşağı’nın teknoloji sayesinde daha uzun yaşaması bekleniyor.

Z Kuşağının Özellikleri Nelerdir?

-Kolay sıkılıp vazgeçebilirler.

-Özgürlük ve bağımsızlık onlar için önemlidir.

-Haklarını arama ve savunmada diğer kuşaklardan daha başarılılardır.

-Sosyalleşme kavramından anladıkları diğer nesillerden oldukça farklıdır.

-Aynı anda birçok işi yapabilme becerileri ilgi çekicidir.

-Hayal dünyalarının sınırı yoktur, cevabı bulunamayan birçok soru yöneltirler.

-Dijital inovasyona hızlıca adapte olurlar.

-Anlatılan konuyu görsel yollarla daha kolay kavrarlar.

-Ekip çalışmalarına yatkın değillerdir.

-Ailelerinin izinden gitmek değil, kendi yollarını çizmek isterler.

Z Kuşağı Nasıl Yönetilir?

-İnisiyatif kullanmalarına izin verin.

-Ödül/Ceza sistemi ile büyüdükleri için ödüllerin onları motive edeceğini unutmayın.

-Tüm iletişimlerini mesajlaşma üstüne kurdukları için bundan bıkmış olan Z Kuşağı, onu dinleyen birileri olduğunu bilip sözlü iletişim kurmak ister.

-Dikkatlerinin kolayca dağıldığını unutmayın.

-Z Kuşağı’nın kendini ifade etme şeklinin diğer kuşaklardan farklı olduğunu farkında olarak onlara anlayış gösterin.

Z Kuşağını Anlamak

Kuşak çatışması çoğu kişinin aşina olduğu bir kavram. Çocuklar ebeveynlerinin onları anlamamasından, ebeveynler ise çocuklarının onları dinlememesinden çokça şikayet ederler.  Bu durumda ebeveynlere düşen görev onları anlamaya çalışmaktır. Onların genel özelliklerini bilip sadece kendi çocuğunun böyle davrandığını düşünmemelidirler. Çocuklarını dinlemeye ve gerçekte ne anlatmaya çalıştıklarını tespit etmeye çalışmalılardır çünkü Z Kuşağı’nın kendini ifade ediş biçimi, ebeveynler için bir anlam ifade etmez. Özgürlüklerine düşkün olan Z Kuşağı’na kısıtlamalar koymak, onları asileştirip ebeveynlerinden uzaklaştıracaktır. Z Kuşağı’nın sorunları X ve Y kuşaklarına göre çok farklıdır, onlara yalnız olmadıklarını anlatmak gerekir.

Konuyu toparlayacak olursak, Z Kuşağı teknoloji neslidir. Onlar diğer kuşaklardan farklı düşünür, farklı davranırlar. Özgürlük ve bireysellik için çaba sarf ederler. Bu durumlar da aileleri tarafından doğal karşılanmalıdır çünkü onlar bilgisayar ekranında gördüğü insanlarla vakit geçirmeyi sosyalleşmek olarak adlandıran bir nesildir.