Met Gala’da Sürdürülebilir Moda Rüzgarı

Met Gala’da Sürdürülebilir Moda Rüzgarı

Her yıl mayıs ayının ilk pazartesi günü gerçekleşen MET Gala organizasyonunun 2021 edisyonu, COVID kısıtlamaları nedeniyle geçtiğimiz pazartesiye ertelenmişti. Yıllık bağış toplama galası olarak Metropolitan Sanat Müzesinde gerçekleşen organizasyon, o yılın Kostüm Enstitüsü sergisinin temasını ele alır ve davete katılanların o temaya uygun giyinmesi beklenir.

“Amerikan bağımsızlığı” temalı galada bu yıl pek çok katılımcı temaya uygun giyinmemiş olsa da sürdürülebilir modayı benimseyen yaklaşımlar Hollywood’un geleceği için küçük bir umut ışığı oldu. Gelin sürdürülebilir tercihler yapan isimlerden birkaçını beraber inceleyelim.

Billie Eilish

Met Gala’da Sürdürülebilir Moda Rüzgarı
Met Gala’da sürdürülebilir moda rüzgarı Billie Eilish

Fotoğraf: Fashionista

Bu sene MET Gala organizasyonuna ev sahipliği yapan ünlü olan genç yıldız Billie Eilish, Marilyn Monroe’yu andıran görünümüyle gecede en çok konuşulan isimlerden oldu. Pudra rengin hâkim olduğu Oscar de la Renta imzalı tülden balo elbisesi ile dikkatleri üzerinde toplayan Billie Eilish bu tercihiyle markayı sürdürülebilir bir geleceğe doğru yönlendirmiş oldu. Eilish, organizasyonda Oscar de la Renta tasarımı giymesi karşılığında markanın ürünlerinde kürk kullanmayı bırakmasını talep etti. Birkaç yıldır koleksiyonunda kürke yer vermeyen ancak mağazalarında satışını sürdüren Oscar de la Renta, bu teklifi kabul ederek sürdürülebilir, doğa dostu kimliğiyle tarihinde yeni bir sayfa açtı. Daha henüz 19 yaşında olan Billie Eilish’in bu hareketi daha yeşil bir dünya için umut verici oldu.

Nia Dennis, Ella Emhoff & Julia Garner

Nia Dennis, Ella Emhoff & Julia Garner
Met Gala’da sürdürülebilir moda rüzgarı Nia Dennis, Ella Emhoff & Julia Garner

Görsel (soldan sağa): Vogue, Page Six

ABD bayrağının renklerine bürünen jimnastikçi Nia Dennis, oyuncu Julia Garner ve manken – aynı zamanda başkan yardımcısı Kamala Harris’in üvey kızı – Ella Emhoff’un tercihleri Adidas by Stella McCartney imzalı.

Sürdürülebilirlik anlamında lüks markalara öncülük eden Stella McCartney, materyal seçiminde ve üretiminde etik ve çevre dostu bir yaklaşım hedefliyor. Koleksiyonunda gerçek deri, kürk ve kuş tüyünü ilk terk eden lüks markalardan biri olan Stella McCartney, aynı zamanda Ethical Trading Initiative (Etik Ticaret Girişimi) üyesi. Stella McCartney, sıklıkla tedarik zincirini denetleyerek adil ve etik çalışma standartlarında üretimi hedefleyen ve çevresel faktörleri de gözeten bir marka olarak öne çıkıyor.

Adam Mosseri & Monica Mosseri

MET Gala sürdürülebilir moda
Met Gala’da sürdürülebilir moda rüzgarı Adam Mosseri ve Monica Mosseri

Fotoğraf: Vanity Fair

Instagram’ın kurucu başkanı Adam Mosseri ve eşi Monica, MET Gala organizasyonuna sürdürülebilir bir kombin ile katılan isimler arasında yer aldı. Mosseri’nin çarpıcı renkler, geometrik desenlerden oluşan takım elbisesi vintage kumaşları tekrar değerlendirerek yeni kıyafetler tasarlayan Bode imzalı. Bayan Mosseri ise elbisesi için tercihini etik üretime önem veren, ölü stok malzemeler kullanan Amerikan marka Kamperett’ten yana kullanmış.

Tessa Thompson

Tessa Thompson
Met Gala’da sürdürülebilir moda rüzgarı Tessa Thompson

Görsel (soldan sağa): Vogue, PopSugar

Iris van Herpen imzalı, göz alıcı fütüristik elbisesini vegan derisinden oluşan Rombaut kovboy botlarıyla kombinleyen oyuncu Tessa Thompson, gecenin dikkat çeken bir diğer davetlisiydi. Kaktüs derisi gibi bitki bazlı malzemeler ve geri dönüştürülmüş lifler kullanmaya özen gösteren Rombaut, sürdürülebilirliğe önem veren ve sınırlı sayıda üretim yapan bir marka.

Addison Rae

MET Gala 2021 sürdürülebilir moda rüzgarı
Met Gala’da sürdürülebilir moda rüzgarı Addison Rae

Görsel (soldan sağa): Buzzfeed News, Vogue

Britney Spears’ın 2002 Grammy Ödül Törenine giydiği kırmızı elbiseden esinlenerek vintage bir elbise tercih eden TikTok yıldızı Addison Rae, sürdürülebilir yaklaşımını davete taşıyan ünlülerden oldu. Tom Ford’un Gucci için 2003’te tasarladığı kırmızı, korseli elbisesiyle Rae, bu seçimini “Kadınları güçlendirdiği bilinen Amerikalı bir tasarımcıya saygı göstermek istedim” diyerek açıkladı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları bu elbisenin Rae’in yakın arkadaşı Kourtney Kardashian’ın 2019’da giydiği kırmızı elbiseye çok benzediğine dikkat çekti. Genç yıldızın elbiseyi organizasyon için Kardashian’dan ödünç almış olabileceği konusunda esprili yorumlar dahi yapıldı, sosyal medya bu tahminlerle yankılandı. Aynı elbise olmasa da ikisinin arasındaki benzerlik kuşkusuz.  

Kapak Fotoğrafı: People