francesca simon

Macera Yazarı Francesca Simon’dan Bir Kitap Daha: Canavar Çocuk

Her ne kadar öfkeli olsa da sıradan bir ergen o. Farklı farklı kardeşleri var, kiminin bacağı yok, kiminin ise sekiz bacağı var! Yaşıtı olan her kız gibi o da üzülüyor, seviniyor, seviyor… Fakat diğer yaşıtlarından küçük bir farkı var, o yeraltı dünyasında yaşıyor! Felaket Henry ile ün kazanan Francesca Simon, yepyeni kitabını okuyucularla buluşturdu. Güldünya Yayınları’ndan çıkan “Canavar Çocuk”, bu haftadan itibaren tüm kitapçılarda sizleri bekliyor. 

Felaket Henry, Türkiye’de geniş bir okuyucu kitlesine sahip bir kitap. Yazarı Francesca Simon, bu sefer de genç yetişkin okuyucularına yönelik yazdığı “Canavar Çocuk” kitabını modern Türk edebiyatı serisine ekledi. Kitapçılarda dağıtımı yapılan Canavar Çocuk, kitap okurken hayal kurmayı seven her genç yetişkinin beğeniyle okuyacağı bir roman.

Francesca Simon Kimdir? 

francesca simon

Francesca Simon, Missouri’de doğmuş ve çocukluk yıllarını Amerika’nın en popüler eyaletlerinden biri olan Kaliforniya’da geçirmiş. Sonrasında Yale ve Oxford üniversitelerinde Ortaçağ Tarihi üzerine eğitimlerini tamamlamış. Serbest gazeteci olarak çalıştığı dönem içerisinde yazıları Sunday Times, Guardian, Telegraph, Mail on Sunday, Vogue gibi ünlü gazete ve dergilerde yayımlanmış. Yazarlık kariyerine 1989 yılında başlayan Simon, zamanının tümünü çocuk kitapları yazmaya adamış ve günümüze kadar elli aşkın kitap yazdı. 

Simon, son kitabında mitoloji merakını, karmaşık aile ilişkileri ilgisini ve mizah yeteneğini bir araya getirmiş. Bu seferki kitabının protagonist karakteri ise henüz yalnızca bir ergen olan Ölüler Tanrıçası Hel. Annesi, babası ve hatta kardeşleri bile var. Tabii bazıları bacaksız, bazıları da sekiz bacaklı… Standart tanrıça hayatı işte! Diğer ergen kızlardan en büyük farkı ise Hel’in yeraltı dünyasında yaşaması. 

“Romanın İlk Cümlesini Metrodayken Yazdım”

francesca simon

“Ne zaman nerede aklınıza iyi bir fikir geleceğini bilemezsiniz. Bu romanın ilk cümlesini New York’ta metrodayken kurdum ve anında Hel’in havalı, iğneleyici, komik ve ergen sesini duydum. İskandinav mitolojisinin Ölüler Kraliçesinin tıpkı kardeşleri gibi bir çocuk olduğunu fark ettiğimde anlatmak istediğim hikayeyi bulduğumu biliyordum. Daha önce hiç birinci şahısta yazmamıştım ve zevkle yazdım.” 

Dünya çapında popüler olan seri Felaket Henry ile tanınan Francesca Simon’un kitapları ve filmleri yalnızca Birleşik Krallık’ta 20 milyondan fazla kopya sattı, aynı zamanda 27 farklı ülkede yayınlandı. Francesca Simon, 2008 yılında Felaket Henry ve Karadamı Yeti eserleri ile Galaxy British Book Awards En İyi Çocuk Kitabı Ödülü’nün sahibi oldu. Francesca Simon, aynı zamanda Uyuyan Ordu ve Kayıp Tanrılar isimli iki gençlik romanının daha yazarı… 

Bunların yanı sıra, Tepetaklak Ailesi, Güveçte Külkedisi Pişirmenin Püf Noktaları, Anne Baba Dükkanı, Potter Amca’nın Çiftliği ve Bizim Çete gibi sevilen pek çok kitap da Simon’un kaleminden çıktı. Ünlü yazar, günümüzde Londra’da yaşıyor. 

Canavar Çocuk, Güldünya Yayınları ile Okuyucularla Buluşuyor

2014 yılında kurulan Güldünya Yayınları, ismini 2004 yılında iki ağabeyi tarafından sokak ortasında katledilen Güldünya Tören’den alıyor. Kadına şiddet karşıtı olan yayınevi, “Dünyanın her yerinde, senin gibi, çalışan, seven, öfkelenen, mücadele eden kadınlar, arkadaşların var. Onların kaleminden kitaplar… Yalnız olmadığını hatırlamak için!” sözleriyle yayıncılık serüvenine başlamış. Yola bir grup feminist tarafından Kadın Kültür ve İletişim Vakfı bünyesinde kurulmuş. 

Güldünya Yayınları, küresel çapta kaleme alınmış pek çok çalışmaya ağırlık veriyor. Bu çalışmalar arasında kadın hareketleri, feminist örgütlenme deneyimleri, kadın biyografileri ve tanıklık derlemeleri, kadın edebiyatçıların eserleri ve kadın sanatçılar tarafından ya da bilim kadınları hakkında yazılmış eserler mevcut. Yayınevi ayrıca çocuk, genç ve yetişkin okurlara yönelik kitaplar ve feminist masallara da portföyünde yer veriyor. Neredeyse her fırsatta kadınlar ile çalışmayı tercih eden Güldünya Yayınları tarafından basılan kitaplara indirimli olarak guldunyayayinlari.com adresinden ulaşabilir, siparişinizi oluşturabilirsiniz.