scottish fold kedi özellikleri

Scottish Fold Kedi Özellikleri ve Bakımı Hakkında Her Şey!

Scottish Fold kediler, kırık kulakları ve sevimli yüzleriyle neredeyse herkesin sevgilisi. Bu nedenle Scottish Fold kedi sahibi olmak henüz kedi bakmamış kişiler ve çocuklu aileler için oldukça çekici bir konu. Bu kedilerin özelliklerine geçmeden önce türün nadir ve talebin fazla olması nedeniyle Scottish Fold kedilerin ticari amaçla üretilen canlılar olduğunu ve bu amaçla sağlıkları göz önünde bulundurulmadan sürekli olarak üremeye maruz bırakıldığını hatırlatmakta fayda var. Eğer bir Scottish Fold kedi sahibi olmak istiyorsanız sahiplenme yöntemini tercih edebilirsiniz. Hiçbir canlının satın alınacak bir eşya olmadığını belirterek yazımıza devam edelim.

İşte Scottish Fold özellikleri ve bakımı ile ilgili bilmeniz gerekenler… 

Scottish Fold Kedi Karakter Özellikleri

scottish fold kedi özellikleri

Öncelikle her kedinin biricik olduğunu ve kendine has karakter özelliklerine sahip olabileceğini unutmayın. Her ne kadar Scottish Fold kedi özellikleri benzerlik gösterse de kediniz bu özelliklerin hepsine sahip olmayabilir. Okuduğunuz veya duyduğunuz her özellik, biraz kedinin karakteriyle biraz da sahibi ile ilgilidir. 

Peki Scottish Fold kedilerin genel özellikleri neler? 

Zeki ve Uysal

Bu tatlı İskoç kedisi, oldukça uysal bir karaktere sahip. Yani onları dolapların üzerinde, tezgahtan yemek aşırırken veya bir şeyleri kırarken görmeniz oldukça zor. Tüm kediler gibi günlerinin çoğunu uyumakla geçiren Scottish Fold cinsi, tam bir ev kedisi diyebiliriz. Genel olarak dış dünyaya kapalı bir yaşam sürdükleri için saldırganlık konusunda da oldukça pasif olan bu kediler, istemedikleri bir şey olması halinde bile tırnak çıkarmaz ve pati atmaz.

Yine de bu pasif duruş sizi yanıltmasın. Çünkü bu gri kedi cinsi uysal olduğu kadar aynı zamanda zeki de. Özellikle Scottish Fold yavru olarak sahiplenildiğinde ve küçük yaşlardan itibaren benzer komutlar iletildiğinde çok rahatlıkla sizi anlayabilir. Gel, otur, yapma gibi emirlerin yanı sıra oynadığınız bazı oyunlara ayak uydurabilir veya belirlediğiniz seslere tepki gösterebilir. 

Hem Oyuncu Hem Sakin

scottish fold kedi özellikleri
Fotoğraf: Dimitri Karastelev

Scottish Fold karakteri oldukça sakindir fakat bu kedinizin sizinle oynamak istemediği anlamına gelmez. Her ne kadar genellikle evde varlığı ve yokluğu arasındaki fark ayırt edilemez olsa da her kedi gibi bu gri kedi cinsi de oyunu çok sever. 

Özellikle yavru ve genç yaş dönemlerinde Scottish Fold kedilerin oldukça hareketli olabileceğini unutmayın. Bu nedenle kedi sahiplenmeden önce günün belirli saatlerinde ona zaman ayırabileceğinizden ve oyun oynayabileceğinizden emin olun. Ayrıca evde yalnız bıraktığınız zamanlarda da eğlenmesi için mutlaka oyuncular alın. 

Çekingen Ama Sevecen 

Sokakta bir kedi gördüğünüzde gelip kendini sevdirdiğini, ayaklarınıza süründüğünü çok görmüşsünüzdür. Scottish Fold kediler bu açıdan oldukça cimri diyebiliriz. Eğer size sırnaşan, tüm aile üyelerin ve arkadaşlarınıza yakın davranan bir kedi istiyorsanız Scottish Fold doğru tercih olmayabilir.

Genel olarak Scottish Fold kediler bulundukları ortama ve eşyalarına zor alışır. Aynı durum insanlar için de geçerli. Her ne kadar sahiplerine aşırı bağlı olsalar da aynı sevgi ve ilgiyi başkalarına göstermeyebilir. Hatta aynı evde yaşadığınız insanlar için bile bu çekingenlik uzun süreler devam edebilir. 

Diğer kedilerde olduğu gibi Scottish Fold’lar için de tek bir sahip vardır ve kendilerini yalnızca ona adarlar. Diğer kişileri çok fazla görmeleri ve hatta birlikte yaşamalarına rağmen aynı yakınlığı göstermeyebilirler. 

Scottish Fold Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

scottish fold kedi özellikleri

Scottish Fold kedilerin kırık kulaklı olması ne yazık ki genetik bir bozukluktan kaynaklanıyor. Yani bu kedilerin aslında sağlık açısından oldukça büyük bir risk altında olduğunu bilmekte fayda var. Bu nedenle eğer bir Scottish Fold sahibi olacaksanız hem bakımının hem de ileride yaşanabilecek sağlık sorununun oldukça masraflı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Dileriz, kediniz hiçbir sağlık sorunu yaşamaz. Ancak evinize geldiği ilk günden itibaren bakımında dikkat etmeniz gereken bazı konulara değinelim. 

Sağlık Kontrollerini İhmal Etmeyin

Scottish Fold kedilerin genetik olarak bazı bozuklukları olduğunu söylemiştik. Ticari amaçla üretiliyor olması, bu cinsin sağlık sorunları yaşama ihtimalini daha da artırıyor. Bu nedenle eğer bir Scottish Fold kedi sahipleniyorsanız sağlığına çok dikkat etmeniz gerekiyor. 

Öncelikle ilk günden itibaren veterinerinizle görüşmeyi ve düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin. Aşıların yanı sıra kilo kontrolü ve vücudunda meydana gelebilecek değişiklikleri de yakından izleyin.

Scottish Fold kedilerin kıkırdaklarında bozulmalar olabiliyor. Bu nedenle kedinizi severken bacakları ve sırtındaki kıkırdaklarda herhangi bir değişim ya da bozulma olup olmadığını sık sık kontrol edin. Anormal bir durumla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden veterinerinize başvurun. Aynı şekilde dişler ve patiler konusunda da kontrollerinizi gerçekleştirin. Unutmayın, ilk kızgınlıktan sonra kısırlaştırmak kedinizi ömrünü uzatacaktır. 

Mama Seçimine Dikkat

scottish fold kedi özellikleri

Bu narin gri kedi ırkı, her açıdan özel bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Elbette buna mama seçimi de dahil. Hem kilo kontrolünü sağlamak hem de iç organlarının sağlığını korumak için mutlaka içerik bakımından zengin, kaliteli mamalar tercih etmelisiniz. 

Yavru, genç yetişkin, kısır mama seçimi ve geçişleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi veterinerinizden alabilirsiniz. Ayrıca kuru mamanın yanı sıra içerik bakımından zengin yaş mamalar ve vitaminler de kullanabilirsiniz. Bakteri oluşumlarını engellemek için uzmanların kedilere çiğ et verilmesini tavsiye etmediğini de belirtelim. 

Tüy Bakımına Özen Gösterin

Öncelikle doğru bilinen bir yanlışla başlayalım. Scottish Fold kediler tüy döker mi sorusunun cevabı kimilerine göre “hayır” olabilir ama bu tamamıyla yanlış. Çünkü her kedi gibi Scottish Fold’lar da tüy döker. Bu durum gençlik dönemlerinde daha az görülse de yaş ilerledikçe ve özellikle mevsim geçişlerinde tüy dökme durumu artabilir. 

Bu yumuşacık güzel tüylerin sağlığını koruması için mamanın çok önemli olduğunu belirtelim. Tüy dökülmesine engel olamasanız da evdeki hayatınızı kolaylaştırmak için sık sık kedinizi tarayabilirsiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde bu taramayı daha da sıklaştırmanızda fayda var. 

Tüylerin yumuşak olması nedeniyle kedinizin temizlenirken bolca tüy yutacağından emin olabilirsiniz. Kediniz midesinde biriken bu tüyleri çıkarmak için kusma ihtiyacı hissedecek. Buna yardımcı olmak için kedi çimi veya malt kullanmayı ihmal etmeyin.

Son olarak kedilerin tüyleri onları yazın sıcaktan, kışın ise soğuktan koruyor. Yaz aylarında hem tüy dökümünü azaltmak hem de kedinin daha rahat bir yaz geçireceğini düşünerek tıraş etmek isteyebilirsiniz. Fakat bu hem düşündüğünüzün aksine sıcağı daha fazla hissetmesine neden olur, hem de bu narin ruhlu canlıları strese sokar. Tıpkı kedinizi yıkamamanız gerektiği gibi tıraş etmemeniz gerektiğini de unutmayın.

Kapak Fotoğrafı: Cagdas Demir