Lazer Epilasyon ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

Lazer Epilasyon ile İlgili Bilmeniz Gereken Her şey!

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Bir süredir evde olduğumuz bu dönemde, güzellik ve kuaför salonlarının kapalı olmasından dolayı lazer ve diğer epilasyon işlemlerini yaptıramadık. Lazer epilasyon işlemlerini öncesinde yaptırmış olanlar da bunun konforunu yaşadılar. 

Ancak lazer epilasyon ile ilgili birçok kişinin merak ettiği konular var. Gelin kafamızı kurcalayan bu konuları birkaç başlık altında açıklığa kavuşturalım. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en kalıcı ve kesin çözümü olan lazer epilasyon tedavisi hakkında merak ettiklerimizi Lazer Epilasyon Uzmanı Füsun Şener’e sorduk. 

Lazer Epilasyon Nedir ve Nasıl Çalışır? 

Lazer epilasyon, istenmeyen kıl köklerinin lazer ışınları kullanarak kalıcı ve sağlıklı bir biçimde yok edilmesidir. Lazer ışığı, bildiğimiz ışıktan farklı olarak ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıla rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir; çevre dokuya zarar vermeden seçici olarak kıl köküne yoğunlaşır ve kıl kökünde ısı oluşturur. Amaç, kıllar ve bunları besleyen hücreleri tahrip etmek, bu şekilde kıl üretimini en aza indirmek ve tamamen yok etmektir. 

Kaç Seans Gerekir? 

Lazer tedavisinin süresi ve aralığı kişiden kişiye ve bölgeye göre değişmekle birlikte kadınlarda 6-8 seans, erkeklerde 5-12 seans gibi bir ortalamaya sahiptir. Sonuçları etkileyen faktörler; hormonal denge, genetik yapı, kıl rengi, kıl yapısı, kıl kök derinliği, yaş ve ten rengi koyuluğudur. Vücudumuzda koyu ve kalın kılların olduğu bölgeler daha çabuk sonuç almamızı sağlar. Kadınlarda bikini bölgesi, koltuk altı, bacak ve kol olarak sıralanır. Erkeklerde ise en iyi sonuç alınan ve tercih edilen bölgeler sırt, göğüs, sakal üstü, ense ve boyundur. Yapılan seanslar sonucunda elde edilen en iyi başarı yüzde 80-90’dır. 

Seans Aralıklarının Süresi Ne Kadardır? 

Lazer epilasyon seans aralıkları vücut bölgesinde ortalama 6-8 hafta, yüz bölgesinde ise ortalama 4-6 hafta arasında değişmektedir. 

Kimlere Uygulanabilir? 

Lazer epilasyon kadınlarda ilk adet döneminden bir yıl sonra her yaş için uygulanabilir ancak hem kadınlarda hem de erkeklerde tercihen ergenlik dönemi bitiminden sonra başlanması önerilir. Lazer epilasyon, tamamen beyaz, sarı ve kızıl renk yapısına sahip kişilerde; bunun yanı sıra hamilelerde, sedef, egzama vb. deri hastalıkları olanlarda, ağızdan alınan sivilce ilacı kullananlarda ve sara hastalarında önerilmez. 

lazer epilasyon

Fotoğraf: Gustavo Fring

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanamaz? 

Geçmişte cilt kanseri olanlar, lazer ışınının dalga boyuna kişisel hassasiyeti bulunanlar, uygulama alanında ya da yakınında cilt enfeksiyonu olanlara uygulanmaz. 

Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli? 

Uygulama yapılacak alana işlem öncesinde en az 3-4 hafta ağda, cımbız veya ip gibi kökten alma işleminin yapılmamış olması gerekir. İşlem sonrasında özellikle ilk 24 saat içerisinde uygulama yapılan alanın çok sıcak su ile yıkanmaması, kimyasal içerikli bir ürün kullanılmaması ve de tahriş edici müdahalelerden uzak durulması önerilir. Lazer epilasyonun bir sonraki seansına kadar uzayan kılların rahatsızlık vermesi durumunda sadece jilet ile alınması diğer önemli bir husustur. 

En Çok Hangi Cihazlar Tercih Ediliyor? 

En sık tercih edilen yöntemler Alexandrite ve Diode lazerlerdir. Her iki lazer tipi de siyah ve kalın kıllarda etkilidir. Diode lazer kıl kökünün en etkin yandığı 810 nm dalga boyuna sahip olduğu için her kıl tipinde etkin sonuçlar alınır. Son yıllarda en yeni teknoloji Ütüleme Epilasyon teknolojisidir. Bu yöntem, saniyede 10 seri atış özelliği ile acıya ve yanmalara son verir. Üretici firması Alma Laser olup Soprano Diode Lazer sistemleri bu devrimin mimarıdır. 

Soprano Diode Lazerin en önemli özellikleri: 

  • Başlığındaki contact soğutucu özelliği ile uygulama esnasında -3 dereceye kadar soğutarak cildi serinletir, ciltte yanık riskini ortadan kaldırır. Bu sayede hastalar acısız ve konforlu seanslar geçirir. 
  • Bu epilasyon yöntemi bronz ten dahil tüm cilt tipleri ve ince kıllar dahil tüm kıl tiplerinde etkindir. 
  • Yaz ayları dahil her mevsim uygulama imkanı veren bu sistem kadın ve erkek epilasyonunda etkili ve kalıcı sonuçlar sunar.

Kapak görseli: Anna Shvets