Kuzey Işıklarını İzlemek İsteyenler İçin En İyi Zaman ve Ülke

Kuzey Işıklarını İzlemek İsteyenler İçin En İyi Zaman ve Ülke

Kuzey ışıkları, Güneş’e ait enerji parçacıkları ile yeryüzündeki manyetik alanın birbiri ile etkileşime girerek oluşturdukları ışımaya verilen isimdir. Kutup bölgelerinin bulunduğu yerlerde gökyüzünde görülen bu ışımalara kutup ışıkları ve kutup aurorası gibi isimler de verilir. Yaygın olarak geceleri gözlemlenen bu ışımalar, olağanüstü güzellikte görüntüler oluşturduğu için pek çok kişi tarafından merak edilir. O halde gelin, kuzey ışıklarını izlemek isteyenler için en iyi zaman ve ülke hakkındaki bilgilere birlikte bakalım…

Kuzey Işıklarını İzlemek İçin En İyi Zaman Hangisidir?

Kuzey ışıkları izlemek için en iyi zaman 23 Eylül ve 21 Mart günleridir. Ekinoksun yaşandığı bu günlerde ışıklar net bir şekilde izlenebilir. Kuzey ışıklarının en yaygın ve net görüldüğü zaman dilimi ise gece saatleridir. 

En uygun görülme tarihleri 23 Eylül-21 Mart olmasına rağmen ışıkları yılın farklı aylarında da gözlemlemek mümkündür. Kuzey ışıklarının görülmesi için ayın parlak görünümde olmaması gerekir. Çünkü parlak görünüm, ışımanın net görülmesini engeller. 

Ayrıca bu ışımaların her gün görülmesi mümkün olmaz. Bu nedenle kutup ışıklarını görmek amacıyla seyahat gerçekleştirecek kişilerin ışıkları görememe ihtimallerinin bulunduğunu bilmeleri gerekir. 

Kuzey Işıkları Hangi Aylarda Görülür?

“Kuzey ışıkları hangi ayda görülür?” sorusu, eylül ve mart ayları olarak yanıtlanabilir. Bu ayların ekinoks dönemine sahip olmaları ışıkları daha net görme imkanı sağlar. Bu nedenle ışıkları görmek isteyenlerin 23 Eylül ve 21 Mart tarihlerine yakın bir zamanda ışıkları görmek için ziyaret planlamaları önerilir. Ayrıca Eylül ve Mart aylarında ışıkların görülmesi için en uygun saat dilimi 22.00-02.00 aralığıdır.

Ekinoks tarihlerinin dışında kasım, ocak, ekim, nisan, ağustos ve şubat ayları da ışıkların görülme ihtimali olan zaman dilimleri arasındadır. Ayrıca ışıkların izlenebileceği ülkelere bağlı olarak ışıkların görüleceği aylarda da değişiklik yaşanır. 

  • Norveç, İsveç, Finlandiya | Ekim – Mart Arası 
  • Kanada | Mart ve Aralık
  • Alaska | Eylül – Nisan Arası
  • Rusya | Ekim ve Mart

Kuzey Işıklarını İzlemek İçin En Çok Tercih Edilen Ülke

Kuzey Işıkları Hangi Ülkede İzlenir?

Fotoğraf: GI Co

Kuzey veya kutup ışıklarını izlemek isteyen kişilerin gözlem için tercih edebilecekleri birden fazla ülke ve konum vardır. 

Yılın farklı dönemlerinde kuzey ışıklarının görüldüğü ülkeler şunlardır:

  • Norveç: Norveç kuzey ışıklarını görmek için insanlar tarafından en çok tercih edilen ülke olma özelliğine sahiptir. Ülkede bulunan farklı şehirlere ulaşılarak ışıkların izlenmesi mümkündür. Norveç’te kutup ışıklarını görmek için tercih edilecek şehirler; Tromso, Bodo, Svalbard, Tana Bru, Hammerfest, Vardo, Lakselv ve Skibotn olarak sıralanır. Özellikle Svalbard Adası, ülkede ışıkların en yaygın görüldüğü bölgelerdendir. Bu adada yüksek kesimlere çıkıldığında ışıkların görülme oranı ve ışıkların netliği artış gösterir. 
  • Finlandiya: “Kuzey ışıkları nerede izlenir?” sorusunun yanıtlarından biri de Finlandiya’dır. Işıklar; ülkenin Ivalo, Luosto, Kakslauttanen, Rovaniemi, Inari, Nellim ve Utsjoki şehirlerinden izlenir. 
  • İsveç: Kuzey ışıklarını görmek isteyenlerin tercih ettiği ülkelerden birisi de İsveç’tir. Bu ülkede ışıkları görmek için özel gece turları düzenlenir ve ülkeye gelen kişiler turlara katılarak ışımaları izleme imkanı elde ederler. 

Abisko, Tornedalen, Lulela, Kurina, Jukkasjarvi, Björkliden ve Tarendo İsveç’te kuzey ışıklarını izlemek için tercih edilebilecek şehirlerdir. Bu şehirler arasında kuzey ışıklarını görme oranının en yüksek olduğu şehir ise Abisko’dur. 

  • İskoçya: Kuzey ışıklarının izlenebileceği ülkelerden bir diğeri ise İskoçya’dır. İskoçya’ya bağlı olan Caithness sahili, kutup ışıklarını izlemek için en çok tercih edilen adreslerdendir. Türkiye’den kuzey ışıklarının izlenmesi için en yakın rota olarak da İskoçya öne çıkar. 
  • İzlanda: İzlanda da ziyaretçilerine kutup ışıklarının eşsiz görüntüsünün keyfini çıkarma imkanı sunar. İzlanda’da bulunan Vatnajokull, Vik, Reykjavik, Akureyri, Hvalfjörour ve Snaefellsnes şehirleri izleme rotalarındandır. Ayrıca izleme yapmak için ülkede bulunan Thingvellir parkı da tercih edilebilir. 

Kuzey Işıkları Türkiye’de Görülür Mü?

Gezegenimizin en kuzey bölgelerine özgü bir doğa olayı olan kuzey ışıklarını Türkiye’den görmek mümkün değildir. Ancak bu ışıkları görmek isteyen kişiler, ışıkların görülebileceği en yakın bölge olarak İskoçya’yı tercih edebilirler. 

Aynı zamanda Norveç, İsveç, Finlandiya ya da Kanada gibi pek çok Kuzey ülkesinde de kutup ışıklarını görme şansı bulunur. 

Kuzey Işıkları Bir Doğa Olayı Mıdır?

Kuzey Işıkları Nedir?

Fotoğraf: NOAA

Kutup ışıkları veya aurora borealis olarak da adlandırılan kuzey ışıkları, bir doğa olayıdır. Bu doğa olayının gerçekleşmesi için Güneş’e ait enerji parçacıkları ile yeryüzündeki manyetik alanın etkileşime girmesi gerekir. Yaşanan etkileşim sonrasında ışıma, atmosferde yer alan iyonosfer isimli bölgede ve yaklaşık olarak 80-100 km yükseklikte oluşur. Gerçekleşen ışıma insanlar tarafından genel olarak yeşil renkte gözlenir. Yaygın olarak görülen yeşil ışımanın ardından ise pembe, kırmızı, sarı ve mavi ışımalar gözlemlendiği de insanlar tarafından ifade edilir.

Gökyüzünde meydana gelen ışımalar, kutup bölgelerinde gerçekleştiğinden kutup ışığı olarak adlandırılır. İnsanlar tarafından yaygın olarak Kuzey Kutbu bölgelerinde görülen kuzey ışıkları bilinse de Güney Kutbu’nda da ışımalar görülür. Ancak kuzey ışıklarının daha fazla konuşulması ve bilinmesi Güney Kutbu’nda yaşamın sınırlı olması nedeniyledir. Güney Kutbu’nda görülen ışıklar ise güney kutup ışıkları olarak anılır.

Kapak fotoğrafı: Lightspace