Küresel Isıtmanın Çözümü Dünya'nın Dışında Olabilir

Küresel Isıtmanın Çözümü Dünya’nın Dışında Olabilir

21. yüzyılda insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük problem olarak görülen küresel ısıtma, her geçen yıl medeniyetimizi yok oluşa adım adım yaklaştırıyor. Tamamıyla insanlardan kaynaklı olarak oluşan bu soruna karşı bilim insanları çeşitli çözümler üretmeye çalışıyor. Yakın zamanda ortaya atılan bir teori ise kelimenin tam anlamıyla “Dünya dışından” bir fikir!

Artan tepkilere ve küresel ısıtmanın somut kötü etkilerine rağmen ABD ve Çin’in önderliğini ettiği büyük ülkeler, fosil yakıtlardan uzaklaşarak temiz bir gelecek kurarak küresel ısıtmayı bitirme fikrine hala sıcak bakmıyor. ABD Başkanı Joe Biden, yakın zamanda küresel ısıtmaya karşı geliştirilen yeni jeo-mühendislik yöntemlerine açık olduğunun sinyallerini vermişti. Bunlar arasında en çılgınca olan ise Dünya ile Güneş arasına bir şemsiye yerleştirmek.

Güneş Işınlarından Korunmak İçin Plaj Şemsiyesi

Küresel Isıtmanın Çözümü Dünya'nın Dışında Olabilir

İlk duyulduğunda bunun oldukça saçma olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak küresel ısıtmanın mekaniğini bildiğiniz takdirde, aslında mantıklı bir plan gibi görünebilir. Küresel ısıtma, genel olarak insanlık tarafından salınan sera gazlarının atmosferde birikmesi ve Güneş’ten gelen ışınların yansıtılmayarak Dünya içerisinde hapsolmasını ve en nihayetinde gezegenimizin ortalama sıcaklığının günden güne ısınmasını içeriyor.

Hal böyleyken insan kaynaklı sera gazlarının küresel ısıtmanın nedeni, Güneş ışınlarının ise kaynağı olarak göründüğünü fark edebilirsiniz. Bilim insanları, şimdiye kadar geliştirilen teorik hesaplamalar kapsamında belirli bir oranda Güneş ışığının Dünya’ya ulaşmasını engellemenin küresel ısıtma sorununa çözüm olabileceğini düşünüyor. Bunu başarmak ise özellikle yaz aylarında neredeyse hepimizin başvurduğu bir çözümden geçiyor: Plaj şemsiyesi kullanmak!

Dünya ile Güneş’in tam ortasında kalan, doğru hesaplamaların yapılması durumunda bu noktaya yerleştirilen cismin Dünya ile aynı yörüngeye sahip olacağı Lagrange noktaları, böylesi bir proje için biçilmiş kaftan. Bilim insanlarının hesaplamalarına göre L1 Lagrange noktasına koyulacak ve Güneş ışınlarının Dünya’ya gelmesini engelleyecek dev bir şemsiye, küresel ısıtma sorununu çözebilir. Üstelik bu şemsiyenin Güneş’ten gelen ışınların yalnızca %1.7’sini engellemesi yeterli. Böylesi devasa bir projenin uzayda inşa edilebilmesi için astreoitlerden yararlanılabileceği düşünülüyor.

Uzaya kurulacak plaj şemsiyesi fikri kağıt üzerinden ileriye gidemedi. Şemsiye projesini kimin fonlayacağı ise tamamen muamma. Şimdilik bu proje için insan teknolojisi ve imkanlarının yetersiz olduğunu söylemek mümkün. Fakat atılacak bazı politik adımlar ve toplumsal bilinçlenme ile küresel ısıtma kolaylıkla engellenebilir. Bilim insanları tarafından genellikle son çare olarak sunulan bu tarz fikirler, her ne kadar üzerinde düşünmesi eğlenceli olsa da devletlerin kendi çıkarlarını korumak adına gerektiğinde “kulağı tersten tutmayı” tercih edebileceğini gözler önüne seriyor.

Kaynak: Clean Technica