Kentler Yarışıyor: İzmir mi, Denizli mi?

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Daha yaşanabilir bir dünya için çok az zamanımız kaldığını sürekli duyuyoruz. Bu nedenle sürdürülebilirliği hayatımızın her alanında uygulamaya çalışıyoruz. Bireysel değişikliklerin dışında iklim ayak izinin %70’inden sorumlu olan çok önemli bir faktör var: Kentler! 

Son yıllarda yerel yönetimler değişmeye ve kentlerini dönüştürmeye çalışıyor. Sıfır atık bir şehir olma, ücretsiz bisikletle insanları hareket etmeye ve arabaya binmemeye yönlendirme, geri dönüşüm noktalarını artırma ve daha birçok konuda adım atılıyor. Çevre kuruluşlarının danışmanlıklarıyla dönüşen şehirlerde en büyük pay ise orada yaşayan halka düşüyor. 

Kentimi Seviyorum Yarışması

Kentimi Seviyorum Yarışması

WWF, dünyanın dört bir yanından çeşitli şehirlerle büyük bir iş birliği içerisinde. Geleceğimizi korumak için el ele veren şehirler her geçen gün yeni çözümler üretirken, küçük bir yarışmayla da tatlı bir rekabete giriyor. 

21 ülkeden 49 şehrin katıldığı Kentimi Seviyorum yarışması, ayak izlerini azaltmaya söz veren şehirlerin destekçilerini bekliyor. Oy vermenin yanı sıra sürdürülebilirlik önerilerinin de sunulduğu yarışma, bu kentlerin girdikleri yolda daha hızlı ilerlemelerine de yardımcı olmayı amaçlıyor. Burada bizi ilgilendiren en önemli nokta ise Türkiye’den de 2 şehrin yarışmaya dahil olması: İzmir ve Denizli!

2013 yılından beri 200 milyondan fazla insana ulaşan ve 100 bin iyileştirme önerisi yapılan yarışmada siz de oyunuzu kullanmak ister misiniz? Hem çözüm önerilerinizle farklı kentlere örnek olabilir hem de şehrinizi ne kadar sevdiğinizi tüm dünyaya gösterebilirsiniz.

En Sevdiğin Kente Oy Ver

En Sevdiğin Kente Oy Ver

İzmir veya Denizli’de yaşamasanız bile sürdürülebilirliğe ne kadar önem verdiğinizi kolayca gösterebilir ve Türkiye’den bir kentin yarışmayı kazanmasını sağlayarak gururlanabilirsiniz.

Peki bunu nasıl yapacaksınız? 

Web Siteden Oy Kullan: Yarışma için hazırlanmış bir web sitesi var: https://welovecities.org/tr/  

Bu adrese girerek ilk olarak ülke bayrağına tıklayabilir, sonrasında ise dilediğiniz şehre oy verebilirsiniz. Oyunuzu kullandıktan sonra ise karşınıza şehri iyileştirmek için bir öneri sayfası geliyor. Burada hangi alanda iyileştirmeye ihtiyaç duyulduğunu ve bunun için önerilerinizi paylaşabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş: Kampanyanın şehirler için özel etiketleri bulunuyor. #WeLoveİzmir veya #WeLoveDenizli yazarak Twitter veya Instagram üzerinden paylaşım yapabilirsiniz. Dilerseniz paylaşım yaparken önerilerinizi veya kentte gördüğünüz değişimleri de yazabilirsiniz.

Yarışmaya katılım için son tarih ise 11 Ekim! Unutmayın, her Tweet 1 oy demek! İzmir ve Denizli’ye şimdiden bol şans diliyoruz. Umarız sizi ilk sıralarda görürüz.