kaliteli yaşam

Kaliteli Yaşamın 10 Adımı

Yoğun iş temposu, uzun sınav haftaları, kalabalık ortamlar, trafiğe maruz kalınan şehirler… Bu saydıklarımız arasında geçen yaşamınızda kendinize vakit ayırmak bazen gözden kaçıyor, biliyoruz. Hepimizin en büyük arzusu yaşadığımız hayattan keyif almak ve kaliteli bir yaşam sürdürmek. En son olması gereken durum da kendimizi gözden kaçırmak. Kaliteli yaşam için sunacağımız 10 adımdan sonra hayatınızda ufak değişiklikler yapmaya hemen başlayacağınızdan eminiz. Hadi gelin, bu adımları birlikte atalım! 

Uyku Düzeninizi Ayarlayın 

kaliteli yaşam
Fotoğraf: Unsplash | Gregory Pappas

Zinde ve dinç uyandığınız bazı sabahları hatırlamanızı rica ediyoruz sizden. O sabahlarda nasıl da pozitifsiniz değil mi? Hayat kalitesini artıran en önemli etkenlerden biri iyi bir uyku düzenine sahip olmaktır. Gün içerisindeki programlarınızda sağlıklı ve iyi hissedebilmeniz için sağlam bir uyku çekmeniz çok önemli. 

Düzenli uyku, erken yatıp erken kalkmayı alışkanlık hâline getirmenizi sizden rica ediyor. Akşam 22.00 ila 02.00 ve 04.00 saatleri arasında maksimum üretimi ile salgılanmaya başlayan melatonin hormonunu vaktinde alınması doktorlar tarafından da özellikle belirtiliyor.

Egzersizlerinize Vakit Ayırın 

kaliteli yaşam
Fotoğraf: Unsplash | Arek Adeoye

İnsan vücuduna en fayda veren şeylerden biri hareket etmektir. Bazen çok yorgun olduğunuzu, yoğun günlerinizde yapamadığınızı, hiç yataktan çıkmak istemediğinizi tahmin edebiliyoruz. Öncelikli tavsiyemiz, kısa vakitli egzersizler. Sosyal medyada dönen uzun saatli sporlar şimdilik kalsın. Kendinize günlük ayıracağınız 15 dakikalık bir egzersizin farkını göreceğinizden eminiz. Dilerseniz evde yapacağınız hareketleri tercih edebilir, dilerseniz bunu günlük yürüyüşe çevirerek temiz hava depolamayı da ihmal etmeyebilirsiniz. 

Yogaya Fırsat Verin 

kaliteli yaşam
Fotoğraf: Unsplash | Carl Barcelo

Yogayla tanışmadıysanız ruhunuza ve yaşam kalitenize katacağı yeniliğe hayran kalabilirsiniz, bizden söylemesi. Bir meditasyon tekniği olan yoga ile kendinize plan oluşturarak işe gitmeden güne başlarken 10 dakika kadar yoga yapmanız yahut okul dönüşü kısa bir vakit ayırmanız sizde büyük farklar yaratabilir. Denemeye ne dersiniz? 

İç Sesinize Kulak Verin 

kaliteli yaşam
Fotoğraf: Unsplash | frank mckenna

Gün içerisinde dinlediğimiz birçok şey varken acaba kendimizi en son ne zaman dinledik? İçinizden gelen sesi bastırmadan en son ne zaman duydunuz? Bu önerimizin temelinde dinlemek yatıyor. Yorgunluğun kırıntıları hâlâ üzerinizdeyken kendinize bir çay veya kahve demleyerek gün içerisinde yaşadığınız tüm sorunları, problemleri, güzellikleri, yanlış ve doğruları sessizce düşünebilirsiniz. Kendinize ayırdığınız bu sessizlik zamanı, içinizden gelen sesi dinlemek ve biriktirmemek size büyük bir hafiflik hissiyatı verecek.  

Not Tutmayı Unutmayın

kaliteli yaşam
Fotoğraf: Unsplash | Kenny Eliason

Yaşam kalitesini arttırmanın önemli noktalarından biri kritik alışkanlıklar kazanmak. Yazmak da bunlardan biri. Okumak kadar kişiyi geliştiren bir eylem olan yazmak, yalnızca size ait kalır. İçinizden gelenleri, gitmek istediğiniz yerleri, sevdiğiniz sevmediğin mekanları, anektodları, gün planlamalarını yaparak zihninizi ve kaleminizi canlı tutabilirsiniz. 

Podcastler Dinleyin 

kaliteli yaşam
Fotoğraf: Unsplash | Aiony Haust

Kalabalık şehirlerde yaşarken yolda uzun zamanlar harcayabiliyoruz. Bu uzun zamanı değerlendirmek için keyifli, kişisel gelişim podcastleri dinlemeye ne dersiniz? Keşfettiğiniz podcastler sizinle bağ kurar. Bu dinletileri bulunduğunuz ortamlarda sevdiklerinizle paylaşmak onlara anlatmak istersiniz. Hem zamanınızı doğru kullanmaya fayda sağlarken hem de iyi bir dinleyici olmaya imkan tanıyan podcastlere kulak vermelisiniz.

Glutene Kısa Süre Veda Edin 

kaliteli yaşam
Fotoğraf: Unsplash | Tim Chow

Bu bir diyet önerisi değildir, baştan söyleyelim. Bazı sabahlar uyandığınızda kendinizi çok ağır ve hantal hissettiğiniz oluyor mu? Hani biraz şişkin, oysa bir kilo problemi yaşamadığınız hâlde… Önerimiz belli bir süre glutene veda etmek. Falca unlu mamul, makarna gibi karbonhidratlarla aranıza mesafe koyduğunuz anda hissedeceğiniz dinçlik yaşam kalitenizi arttıracak adımlardan biri. Bizden söylemesi. 

Suyu Devamlı Tüketin

kaliteli yaşam
Fotoğraf: Unsplash | engin akyurt

Su ile arası olmayan bir toplum olduğumuzu fark ettiniz mi? Oldukça sağlıksız olan bu durum pek çok hastalığa da önayak olabiliyor. Yaşam kalitesinin temellerinden bir su desek abartmış olmayız. Düzenli su alışkanlığınızı oturtarak daha sağlıklı bir vücuda ve cilde sahip olabilirsiniz. 

Ek olarak önerimiz suyu devamlı tüketirken paketli gıdalara bağlılığı azaltmak yönünde. Sağlıksız gıdalara eğilimim ne denli az olursa kalite o kadar yükselecektir.

Hobi Edinin 

kaliteli yaşam
Fotoğraf: Unsplash | Kirk Morales

Boş vakitlerinizde ruhunuza iyi geleceğini düşündüğünüz eskiden beri aklınızda olan bir spora, aktiviteye, resim veya müziğe artık başlamanın vakti gelmedi mi? Yahut hiç bilmediğiniz ama çok merak ettiğiniz bir alana yönelmeye ne dersiniz? Hafta sonlarında veya evde olduğunuz boş zamanlarda size iyi gelen hobinizi gerçekleştirmek yaşam kalitenizi artırmak ile kalmayıp kendinize duyduğunuz saygıyı da artıracak. 

Çevrenizi Genişletin 

kaliteli yaşam
Fotoğraf: Unsplash | Felix Rostig

Size iyi gelecek, farklı fikirleri, tarzları olan çok yönlü insanlarla vakit geçirmek hayat standartlarınızı yükseltirken biriktirdiğiniz anıları da güzelleştirir. Toksik insanlardan uzaklaşıp keşfedeceğiniz yeni insanlar size daha iyi gelebilir. Sizi geliştirecek, sizin yeni şeyler öğreteceğiniz insanlarla ortamlar oluşturmayı onlarla bağ kurmayı denemelisiniz. Keyif alacacağınızdan eminiz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Mohamed Nohassi