Son Dönemlerin En İyi Podcast Önerileri

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2023

Podcast dünyası, son dönemlerde âdeta altın çağını yaşıyor. Gündelik hayatın koşuşturmacasında, bilgiye ve eğlenceye ulaşmanın en dinamik yollarından biri haline gelen podcastler herkesin ilgisini çekiyor. “Son Dönemlerin En İyi Podcast Önerileri” başlığımız altında, bu renkli ve çeşitli evrenden en iyi podcastleri sizler için seçtik. İster yolculukta, ister spor yaparken, isterse de ev işleriyle uğraşırken bu podcast önerileri ile zamanınızı hem verimli hem de keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Farklı Türlerde En İyi Podcast Önerileri

Farklı türlerde çok seveceğiniz Türkçe podcast önerilerine hazır mısınız? Zihninizi canlandıracak, bilginizi artıracak ve sizi farklı dünyalara götürecek podcast önerilerimize başlıyoruz! Her biri kendi alanında zengin içerikler sunan, dinlerken sizi hem düşündürecek hem de eğlendirecek programlardan oluşuyor. Haydi, kulaklıklarınızı takın ve bu ses yolculuğuna bizimle birlikte çıkın!

Barış Özcan ile 111 Hz

en iyi podcast önerileri

Barış Özcan’ın “111 Hz” adlı podcast serisi sanat, tasarım ve teknoloji dünyasının en ilginç ve sıra dışı hikayelerini sizlere sunuyor. Sadece dinleyerek tam anlamıyla kavrayabileceğiniz derin hikayelerle dolu. Özcan’ın etkileyici anlatımı ve konuların çeşitliliği, dinleyicileri âdeta bir maceraya çıkarıyor. Siz de bu benzersiz deneyimi yaşamak için kulaklıklarınızı takın ve kendinizi Barış Özcan’ın rehberliğinde bu eşsiz yolculuğa bırakın. Her bölümüyle düşünce dünyanızı genişletecek ve sizi yeni perspektiflere taşıyacak “111 Hz”, kesinlikle dinlemeniz gereken bir podcast.

 • Kategori: Teknoloji
 • Dinlemek için: Tıkla

Açık Bilim

en iyi podcast önerileri

Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bilim podcast kanalı olan Açık Bilim, yıllardır radyodan gelen birikimini başarılı bir şekilde podcast kültürüne aktarmayı başarmış. Şimdiye kadar yayınlanan 250’den fazla bölüm ve 500’den fazla makale ile Türkiye’de popüler bilimin önderlerinden biri olmayı başarıyorlar. Bilime dair derin içerikleri sebebiyle Muhabbet Teorisi programında bir gün nörobiyolojiyi dinlerken öbür gün uzayda yaşama dair eşsiz bilgilere şahit olabiliyorsunuz. Ayrıca meraklıları için Bilimkurgu Kulübü adlı programlarında sesli öyküler mevcut. 

 • Kategori: Bilim
 • Dinlemek için: Tıkla

Kelimenin Ham Anlamıyla

en iyi podcast önerileri

Sıra, Türkçe podcast önerisi arasındaki en keyifli ve doyurucu podcast serisinde! “Kelimenin Ham Anlamıyla” adlı podcast serisinde Ali İhsan İhsan Varol, Podbee Media iş birliğiyle sizlere kelime dünyasının en parlak mücevherlerini sunuyor. Bu podcast serisinde kelimelerin etimolojik hikâyeleri ve ışıltılı geçmişleri keşfediliyor. Sadece zengin bir kelime hazinesi sunmakla kalmıyor, her bölümde dilin derinliklerine yapılan bu dalış, dinleyicilerin kendilerini ifade etme becerilerini geliştirmelerine de yardımcı oluyor.

 • Kategori: Dil, Komedi
 • Dinlemek için: Tıkla

Nasıl Olunur?

en iyi podcast önerileri

Sırada Spotify podcast önerileri arasında en popüler serilerinden biri olan “Nasıl Olunur?” var. Nilay Örnek’in sunumuyla hayat bulan bu seri, her hafta farklı meslek gruplarından başarılı isimleri ağırlıyor. Nilay Örnek, avukattan müzisyene, oyuncudan tercümana kadar her alandan konuklarına kariyerlerinin dönüm noktalarını ve “Nasıl Olunur?” sorusunun cevaplarını soruyor. Konuklarının verdiği ilham verici hikâyeler, dinleyicilere kendi kariyer yolculuklarında rehberlik ediyor ve onlara yeni bakış açıları sunuyor. Her bölümüyle farklı mesleklerin perde arkasını keşfetmek ve kendi hayallerinize bir adım daha yaklaşmak için “Nasıl Olunur?” serisi tam bir hazine!

 • Kategori: Kişisel Gelişim, Kitap
 • Dinlemek için: Tıkla

Ortamlarda Satılacak Bilgi

en iyi podcast önerileri

Yeni ve ilginç şeyler öğrenmeyi seviyorsanız Spotify en çok dinlenen podcastler listesinde ilk sırada yer alan Ortamlarda Satılacak Bilgi tam size göre. Merve’nin samimi anlatımıyla hayat bulan seri, sizi âdeta arkadaş ortamında bir sohbete davet ediyor. Her bölüm birbirinden farklı konulara değinen podcast, geniş bir dinleyici kitlesini yakalamayı başarıyor. 

 • Kategori: Genel Kültür 
 • Dinlemek için: Tıkla

Fularsız Entellik

en iyi podcast önerileri

Fularsız Entellik, “Halk için, halka rağmen entellik” temasını derinlemesine işleyen, gündelik hayatın içinden herkesin aşina olduğu ama nadiren üzerinde düşündüğü konuları, eleştirel bir bakış açısıyla ele alıyor. Sıradan görünen olayları, bildiğiniz Türkçeyle, sıra dışı bir perspektifle yeniden değerlendiriyor. Aynı zamanda bu podcast serisinde toplumsal normlar, geleneksel düşünce kalıpları ve modern yaşamın çelişkileri üzerine de kafa yoruluyor. Hazırsanız, kemerlerinizi bağlayın ve bu ilginç düşünce serüvenine hemen katılın!

 • Kategori: Bilim, Eğitim, Felsefe
 • Dinlemek için: Tıkla

Meksika Açmazı

en iyi podcast önerileri

Üç komedyen birbirinden garip sorulara cevap bulmaya çalışırsa bir anda kendilerini içinden çıkılamaz bir durumda bulabilirler. Bu nedenle Mesut Süre, Fazlı Polat ve Anlatanadam’ın hazırladığı bu podcast serisi için adıyla müsemma denebilir. Her bölümde oldukça ilginç konulara değinen komedyenler, farklı bakış açıları ve cevaplarıyla kahkaha dolu dakikalar yaşatıyor.

 • Kategori: Mizah 
 • Dinlemek için: Tıkla

Zorlu PSM Podcast Serisi

en iyi podcast önerileri

Türkiye’de sanatın kalbi olarak nitelendirilebilecek mekânlardan biri olan Zorlu PSM’nin düzenlediği podcast serisi, Vestel PSM Radyo’da yayınlanan programlardan oluşuyor. Müzik tarihinden tiyatro sohbetlerine varan içeriği ile ön plana çıkıyor. Özellikle Sahne Tozu Yutanlar adlı programda ünlü sanatçıların kariyerlerini ve alanlarına ilişkin eşsiz sohbetlerini dinlemek müthiş bir haz veriyor. Derin içeriği ve kaliteli konuklarıyla Zorlu PSM Podcast Serisi, en iyi Podcastler denildiğinde kesinlikle ilk akla gelen programlardan biri olmayı başarıyor. 

 • Kategori: Kültür Sanat
 • Dinlemek için: Tıkla

Mesut Süre ile Rabarba

en iyi podcast önerileri

Eğlenceli podcast önerileri arasında yer alan “Mesut Süre ile Rabarba” podcast serisi hafta içi her gün sizlerle! Stand-up gösterileri ve “Rabarba” programıyla tanınan Mesut Süre, bu kez podcast dünyasında her gün 18:00’de Virgin Radio’da dinleyicileriyle buluşuyor. Bu eğlenceli podcast’te, Mesut Süre’nin benzersiz mizah anlayışı ve sürpriz konuklarıyla keyifli anlar sizi bekliyor. Günlük yaşamdan komik hikâyeler, eğlenceli sohbetler ve beklenmedik sürprizlerle dolu bu podcast serisiyle eğlenceli dakikalara hazır olun!

 • Kategori: Komedi
 • Dinlemek için: Tıkla

Kendine İyi Davran

en iyi podcast önerileri

Son yıllarda ürettiği içeriklerle beğeni toplayan psikolog Beyhan Budak, “Kendine İyi Davran” podcast serisiyle dinleyicilerle buluşuyor. Oldukça sade bir anlatımla büyük-küçük birçok sorunun anlaşılmasına ve çözüm yollarının keşfedilmesine yardımcı olan Budak, kendine has tarzıyla etkili bir iletişim kurmayı başarıyor. Psikoloji podcast önerileri listesinde ilk sırada yer alan Kendine İyi Davran, her yaştan insanın rahatlıkla dinleyebileceği bir seri olmasıyla da dikkat çekiyor. 

 • Kategori: Psikoloji
 • Dinlemek için: Tıkla

Senin Biyolojin

en iyi podcast önerileri

“Senin Biyolojin” podcast serisi, TYT ve AYT sınavlarına hazırlanan öğrenciler için mükemmel bir kaynak! Okulda, evde, yolda, nerede olursanız olun; biyoloji derslerini sesli olarak dinlemenin rahatlığını keşfedin. Her bölümde farklı biyoloji konularını kapsayan bu podcast serisi, sınavlara hazırlık sürecinizi daha verimli ve keyifli hale getirecek. Birbirinden farklı konularda hazırlanan içeriklerle, biyolojiyi kolay ve anlaşılır bir şekilde öğrenin. “Senin Biyolojin” ile biyoloji dersleri artık çok daha zevkli!

 • Kategori: Bilim, Eğitim
 • Dinlemek için: Tıkla

Merdiven Altı Terapi

en iyi podcast önerileri

Deniz Dülgeroğlu tarafından hazırlanan podcast, biraz kendi hayat hikayesine biraz da psikolojiye değiniyor. Başından geçen ilginç olayları ve aklına takılan konuları anlatan Dülgeroğlu, hem gülümsetmeyi hem de olaylara farklı açılardan baktırmayı başarıyor. 

 • Kategori: Yaşam
 • Dinlemek için: Tıkla

Socrates FC

en iyi podcast önerileri

Spotify podcast önerileri serimizde sıradaki konumuz futbol. Sevilen dergi Socrates’in yazarlarından İnan Özdemir, Buğra Balaban, Atahan Altınordu ve İlhan Özgen, Türkiye ve Avrupa’nın spor gündemini konuşuyor. Futbolla ilgilenen kişilerin mutlaka dinlemesi gereken podcast, işe gidiş yolunda dinlemek için birebir. 

 • Kategori: Spor
 • Dinlemek için: Tıkla

Hiçbir Şey Tesadüf Değil

en iyi podcast önerileri

“Hiçbir Şey Tesadüf Değil” podcast serisi, insanlık tarihini şekillendiren olağanüstü keşiflerin ardındaki gerçek hikâyeleri ortaya koyuyor. Cengiz Çalışkan’ın rehberliğinde, Podbee Media iş birliğiyle hazırlanan bu podcast serisinde bilim, kültür ve toplumun dönüm noktalarını keşfedeceksiniz. Her bölümde, tesadüf gibi görünen ama aslında büyük emek ve zekâ ürünü olan keşiflerin izini süreceksiniz.

 • Kategori: Bilim
 • Dinlemek için: Tıkla

Esmiyor

en iyi podcast önerileri

Garanti BBVA’nın desteğiyle hazırlanan Esmiyor podcast serisi, sürdürülebilirlik ve iklim krizi hakkında farklı konulara değiniyor. Alanında uzman kişilerin konuk olduğu seride, doğadan beslenmeye, sürdürülebilir enerjiden insanların doğa üzerindeki baskısına kadar birçok alanda oldukça yalın bilgiler veriliyor. 

 • Kategori: Sürdürülebilirlik 
 • Dinlemek için: Tıkla

Geçmişten Gelen

en iyi podcast önerileri

Adı üstünde geçmişten geleni geleceğe aktaran podcast, tarihi olayların üstüne eğilerek yarı muhabbet yarı bilgilendirme şeklinde ilerliyor. Dünya savaşları ve salgınlar gibi insanlık tarihinin en önemli olaylarından tutun dünyaya yön veren kadınlara kadar geniş skalaya sahip tarih anlatıları, tarihi hiç olmadığı kadar eğlenceli şekilde dinletiyor. 

 • Kategori: Tarih
 • Dinlemek için: Tıkla

Alışkanlık Olsun

en iyi podcast önerileri

Diyetisyen Zeynep Çapay, hazırladığı podcastler ile kolay uygulanabilir sağlıklı yaşam tüyoları veriyor. Beslenme, kilo verme ve kilo alma nedenleri ile ilgili farklı bölümlerle karşımıza çıkan Çapay, aradığımız motivasyonu bulma konusunda da yardımcı oluyor.

 • Kategori: Sağlıklı Yaşam
 • Dinlemek için: Tıkla

Filmloverss Radyo

en iyi podcast önerileri

Sinema gündemini yakından takip eden Filmloverss sitesinin hazırlayıp sunduğu podcast serisi, kesinlikle sinemaseverler için biçilmiş kaftan. Alanında uzman konuklarıyla sinemanın mutfak tarafına da değinen programları, bu konuda sayılı içeriklerden biri olmasını sağlıyor. Sinema dünyasında olup biteni takip etmek isteyenler mutlaka bu Podcast’e şans vermeli.

 • Kategori: Sinema
 • Dinlemek için: Tıkla

Kendini Tanıma Atölyesi

en iyi podcast önerileri

Tolga Erman tarafından hazırlanan kişisel gelişim podcast serisi Kendini Tanıma Atölyesi, her bölümde dinleyiciye farklı bir soru yöneltiyor. Bu sorularla hayattaki zorluklarla başa çıkma yöntemlerini keşfettirmeyi amaçlayan seri, aslında hayatımıza etki eden zorlukların o kadar da çözümsüz olmadığını anlamamızı sağlıyor. 

 • Kategori: Kişisel Gelişim
 • Dinlemek için: Tıkla

KALT’ın Podcast’i

en iyi podcast önerileri

Cenk Erdem ile başlayan absürd komedi içerikli muhabbet programları furyasını layıkıyla yerine getiren KALT ekibine mutlaka bir şans vermelisiniz. Çoğu kişi onları YouTube’daki kurgu videolarıyla tanıyor. Fakat bu çalışmalarıyla kesinlikle podcast tavsiyeleri listelerinde olmayı hak ediyorlar. İki arkadaşın samimi bir şekilde kendi aralarında yaptığı muhabbete üçüncü kişi olarak katılıp eğlenmemek elde değil. 

 • Kategori: Mizah
 • Dinlemek için: Tıkla

Psikopatika

en iyi podcast önerileri

İnsanın kendini keşfetme yolculuğu, ormanın derinliklerinde yeni patikalar açmaya benzer. Her birey, kendi adımlarıyla bu yolculukta ilerlemeli ve kendi rotasını çizmelidir. Pınar Sabancı’nın Podbee Media ile iş birliği içinde hazırladığı Psikopatika podcast serisinde, bu keşif yolculuğuna ortak oluyoruz. Kitaplar, filmler, felsefe ve bilim dünyasından önemli isimlerin izleri bu podcast serisinde bize rehberlik edecek. Ayakkabılarınızı bağlayın ve bu heyecan verici Psikopatika yolculuğuna hemen katılın!

 • Kategori: Psikoloji
 • Dinlemek için: Tıkla

Yakın İlişkiler

 

en iyi podcast önerileri

Yakın İlişkiler podcast serisi, ilişkilerin labirentinde yolculuğa çıkmak isteyenler için benzersiz bir rehber! Gizem Sürenkök ve öğrencilerinin oluşturduğu bu dinamik ekip, karşılıksız aşktan yalnızlığa, ebeveyn-çocuk ilişkilerinden çok eşliliğe kadar ilişkilerin her yönünü masaya yatırıyor. Akademik bilgileri ve kişisel deneyimleri harmanlayarak ilişkiler hakkında merak ettiğiniz her şeyi gündelik dilde ele alıyor.

 • Kategori: İlişki, Eğitim
 • Dinlemek için: Tıkla

Biraz Konuşabilir Miyiz?

en iyi podcast önerileri

Keskin zekâları ve sıcak muhabbetleriyle tanınan İlker Gümüşoluk ve Kemal Ayça, “Biraz Konuşabilir miyiz?” adlı bu podcast serisinde hayatın içinden, samimi ve orijinal hikâyeleriyle dinleyicilerini âdeta bir dost sohbetinin içine çekiyor. Sahnenin arkasını ve günlük yaşamın renkli detaylarını, onların eşsiz bakış açılarıyla keşfetmeye hazır olun. 30 dakikalık bölümleriyle ideal bir dinleme süresi sunan bu podcast serisi, sizi hem güldürecek hem de düşündürecek. İlker ve Kemal’in doğal akışı, sanki iki yakın arkadaşınızla aynı masada sohbet ediyormuşçasına rahat ve içten bir atmosfer yaratıyor. Bu eğlenceli ve aynı zamanda düşündürücü yolculuğa katılmak için siz de bir kulaklık kapın ve hemen dinlemeye başlayın!

 • Kategori: Komedi
 • Dinlemek için: Tıkla

Bi Kahvelik Sohbet

en iyi podcast önerileri

Hayatın karmaşasında bir nefes alma molası arayanlar için Tuba Dadaşoğlu’nun sunumuyla “Bi kahvelik sohbet” podcast serisi sizi bekliyor! Bu podcast serisinde hayatın içinden, ilişkilerin derinliklerinden ve en önemlisi insan psikolojisinin çeşitli yönlerinden bahsediliyor. Tuba Dadaşoğlu’nun sıcak ve samimi anlatımıyla, her bölümde kendinizi bir dostunuzla kahve molasında sohbet ediyor gibi hissedeceksiniz. Günlük hayatın yoğun temposundan sıyrılıp, kendinizi keşfedecek ve düşünme fırsatı bulacaksınız.

 • Kategori: Yaşam, Psikoloji
 • Dinlemek için: Tıkla

Karanlık Dosyalar

en iyi podcast önerileri

Gizem, gerilim ve gerçek suç hikâyelerine meraklıysanız, Sezgi Aksu’nun titizlikle hazırladığı “Karanlık Dosyalar” podcast serisine tam size göre! “Karanlık Dosyalar”, dünya genelindeki çözülmüş ve hâlâ gizemini koruyan cinayet ve kayıp vakalarını derinlemesine inceliyor. Her bölümde, sizi âdeta bir dedektif gibi düşünmeye ve olayların ardındaki gerçekleri keşfetmeye davet eden bu podcast serisi, gerçek suç hikâyelerine olan ilginizi daha da artıracak. Sezgi Aksu’nun akıcı anlatımı ve detaylara verdiği önem, bu karanlık vakaları aydınlatırken sizi de hikayenin içine çekecek. Gerçek suç hikâyelerinin peşindeki bu yolculukta, adrenalin ve merak dolu anlar yaşamaya hazır olun!

 • Kategori: Polisiye ve Suç, Belgesel
 • Dinlemek için: Tıkla

Kapak Fotoğrafı: Freepik