yeni metin tiyatro festivali 12

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12 Ziyaretçilerini Bekliyor!

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12’ye Hazır Mısınız?

2012 yılından beri GalataPerform tarafından düzenlenen Yeni Metin Tiyatro Festivali, aynı zamanda ülkemizin en geniş çaplı tiyatro festivali olarak biliniyor. Yeni yazarları keşfetmek, tiyatronun çağdaş ve modern kapılarını oyuncular ve yazarlar başta olmak üzere tüm tiyatro severlerle buluşturan bu festival, 2023’te 12. kez 24 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin bu sene çok iddialı olmasının sebeplerinden biri ise uluslararası tiyatroculuğu da selamlayarak “Sınırlar Ötesi Tiyatro” kapsamında yalnızca Türk değil, yurt dışından da pek çok yazar ve yönetmeni bir araya getirecek bir programa sahip olması. Festival, dünyanın dört bir yanından ağırlayacağı uluslararası yönetmen ve yazar kadrolarını yepyeni performanslar, atölyeler ve okuma tiyatroları ile tiyatroda yenilikçi bir anlayışı benimsiyor. 

Bu seneki Yeni Metin Tiyatro Festivali, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Müdürlüğü destekli Sınırlar Ötesi Tiyatro temasıyla yapılıyor. Festival birçok uluslararası partner ile planlanmış, bu partnerlerin arasında Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye, Norveç Büyükelçiliği, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Sanat Konseyi, British Council ve Portekiz Camões Enstitüsü yer alıyor. Geçtiğimiz sene başlayan ve bu sene de devam eden sürdürülebilirlik teması çerçevesinde şekillenen Nordic Focus (Nordik Focus) yapısı, Danimarka, Norveç ve İsveç’ten gelen yazar ve yönetmenleri ağırlıyor. Yalnızca uluslararası değil, festivalin destekçileri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi – Visit İstanbul’da bulunuyor. Mey Diagero, festivalde ağırlanan ve konuşmacı olarak atanan uluslararası yabancı yönetmen ve yazarların atölyelerinin sponsoru görevini görecek. Free Stage PPA, her sene düzenlenen ve Yeni Metin Atölyeleri bünyesinde yazılan oyunlar arasından seçilen Senenin Oyunu Ödülü sponsorluğunu üstleniyor. Good Chance Theatre ve GalataPerform işbirliği ile ziyaretçilere sunulacak olan “The Jungle” tiyatrosunun okuması ve yazar ile söyleşisi, festivalde British Council Creative Collaborations sponsorluğu ile festivalde yerini alacak. Akbank Sanat, Dasdas, Kadir Has Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi BAU PERA, Salt Galata, Postane Galata, Hope Alkazar, Balat Monologlar Müzesi ve Sendika Beyoğlu, festivalin mekan sponsorları arasında en öne çıkanlar. Asmalı Sahne, Bahçe Galata, BeReZe Gösteri Evi, Kumbaracı50, Taksim Ara Sahne ve Tatavla Sahne, festivalde oyun yazarlarının en yeni eserleri olan oyun metinlerinin okumalarını ve söyleşilerini gerçekleştirmek üzere sponsorluğu üstlenmiş. Birden fazla sahnede aynı anda gerçekleştirilmesi planlanan Yeni Metin Tiyatro Festivali, her sene olduğu gibi bu sene de binlerce ziyaretçi ağırlayacak. 

GalataPerform 20. Yılını Yeni Metin Festivali ile Kutluyor!

yeni metin tiyatro festivali 12

2003 yılında kurulan GalataPerform, kurulduğu günden bu yana oyunlar, projeler, festival ve atölyeler aracılığıyla Türk tiyatrosuna modern ve çağdaş, yenilikçi bir alan katıyor. Yeni Metin Tiyatro Festivali, tiyatro seyircisine ve eleştirmenlerine farklı platformlarda uluslararası gerçekleştirdiği etkinlikler, oyunlar ve atölyeler ile ulaşmaya kaldığı yerden devam ediyor. 

Beyoğlu’nda kurulan GalataPerform, bu sene de 20. yaşına özel olarak festival etkinliklerini Beyoğlu’ndaki sahne ve mekanlarda gerçekleştirecek. 

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12’nin lansmanı 17 Kasım Cuma günü gerçekleşecek. Lansman gecesinde GalataPerform’un 20. yılına özel hazırlanan tanıtım videosu oynatılacak, ardından davetliler de geceye kokteyl, müzik ve sohbet eşliğinde devam edebilecek. 

20. Yılına Özel Tema: “Gerçek”

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12’nin bu yılki teması “Gerçek”. Festival, seyircilere gerçeklik algısını ve bu algının kişisel değerlerdeki değişimini anlatan oyunlar sunacak. Gündelik sorunlar ve bu sorunların insan üzerinde yarattığı gerçeklik algısı, farklı tarzlara ve betimleme yeteneklerine sahip oyun yazarları tarafından seyirciyle buluşturulacak. Festival etkinliklerinin gerçekleştirileceği mekanların listesi şu şekilde: 

 • DasDas
 • Hope Alkazar
 • Akbank Sanat
 • Postane Galata
 • Vacilando Cafe
 • Bahçe Galata
 • Balat Monologlar Müzesi
 • Kadir Has Üniversitesi
 • Asmalı Sahne
 • BeReZe Gösteri Evi
 • Kumbaracı50
 • Bahçeşehir Üniversitesi
 • BAU Pera Sahnesi
 • Taksim Ara Sahne
 • Tatavla Sahne
 • Atlas 1498 Sahnesi

Yeni Yazarların Oyun Okumaları ve Senenin Oyunu Ödülü

Her sene Yeni Metin Tiyatro Festivali bünyesinde yazılan yeni yazarların oyun okumaları ve söyleşileri gerçekleştiriliyor. Bu sene de söyleşi için seçilen ve “Gerçek” temasına farklı perspektiflerden yaklaşan eserler şunlar: 

 • Ülkünur Aslan – Beğenmeyi Unutmayın
 • Doğukan Korkmaz – En Uzun Gece
 • Mehmet Salih – Off Road
 • Deniz Sevilay Bulut – Hepimiz Sustuğumuz Yerden Yaralıyız
 • Sena Işıldar – Geri Dönüş Yok
 • Gülperi Karademir – Her Şey Yolunda

Senenin Oyun Ödülü, yazarlardan Serkan Nejdet Sağdıkoğlu’na takdim edilecek. Yazar, “Yangın Yeri” adlı oyunu ile okuyuculardan büyük beğeni toplamıştı. Free Stage PPA yapımı tarafından sporsorlanan Senenin Oyunu okuması ve ödülü, Akbank Sanat Sahnesi’nde gerçekleşecek olan Ayşe Draz’ın oyun okumasından hemen sonra sahibini bulacak. 

Dijital Tiyatro Sahnesinde İklim Krizi ile Gerçeğe Bakış 

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12, 24 Kasım’da genel sanat yönetmenliği Simon McBurney tarafından yapılan Theatre Complicite’nin iklim krizi temalı oyunu “Can I Live?” ile açılışını yapıyor. İklim felaket senaryosunu farklı bir gerçeklik algısıyla yansıtan Can I Live? oyunu, dijital gösteriminin ardından Ferdi Çetin moderatörlüğünde söyleşi konusu olmaya hazırlanıyor. 

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12’nin buluşma noktası olarak seçilen, Beyoğlu tarafında bulunan Vacilando Cafe, aynı zamanda Habitus Kitabevi’nden basılan Turizm oyununun yazarı Tiago Correia’nın söyleşisine ve imza gününe de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 

Festival programında yer alan bir diğer oyun okuması ise Good Chance Theatre işbirliği ile sunulan “The Jungle” oyunu. Oyunun başrol oyuncusu Ammar Haj, Londra ve New York sahnelerinde dakikalarca alkışlanmıştı. 

Festivalde bulunan atölye çalışmalarına aralarında Kadir Has Üniversitesi tiyatro bölümü öğrencileri ve uluslararası oyuncuların da bulunduğu 20’den fazla sanatçı katılacak. Bu atölye, ücretsiz olarak erişime açılacak. 

The Jungle oyunu ve projesi kapsamında düzenlenen tüm atölyeler ve etkinlikler British Council’in Yaratıcı İş Birlikleri Hibe Programı kapsamında düzenlenmektedir.

Joan Yago ile Fairfly Oyunu Galası da Yeni Metin Festivali 12’de 

GalataPerform bünyesinde 2022 tarihinden beri yer alan Fairfly oyunu, bu sene de 28 Kasım günü Atlas 1948 adlı sahnede yer alacak. Oyun sonrasında düzenlenecek olan kokteylde ise Joan Yago, oyununun kitabını imzalamak için izleyicilerle buluşacak. 

Nordik Fokus ile İskandinavya’dan Destek: Atölyeler ve Festival Programı 

Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye, Danimarka Başkonsolosluğu, Norveç Büyükelçiliği, İsveç Başkonsolosluğu, İsveç Sanat Konseyi (Swedish Art Council) sponsorluklarıyla gerçekleşen Yeni Metin Tiyatro Festivali, uzun süredir sürdürülebilirlik teması çerçevesinde sürdürülüyor. Festival 3 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek. Bu tarihe kadar gerçekleştirilen tüm oyunlar, sonrasında misafir yazarlar ile söyleşiler yapılarak tamamlanacak. 

Festival atölyelerinin yanı sıra, aynı zamanda Hope Alkazar’da konuklar tarafından atölyeler düzenlenebilecek ve BauPera sahnesinde tüm misafir yazarların bulunduğu bir panel gerçekleşecek. “Yeni Gerçekler” perspektifinde gerçekleşecek olan bu panelin moderasyonunu ise Festival Direktörü Yeşim Özsoy ve Atölye ve Proje Direktörü Ferdi Çetin üstlenecek. 

Festivalde gösterilecek olan tüm oyunlar Nordik Oyunlar başlığı altında toplu olarak Habitus Yayınevi tarafından basılacak. 

Festivalin Tarihine Nostaljik Bir Yolculuk Ziyaretçileri Bekliyor

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12’nin en dokunaklı performansı ise GalataPerform’un 17 sene boyunca lokasyonunun bulunduğu Kuledibi’ndeki evinde yapılacak. İçerisinde Tepebaşı Dram Tiyatrosu, Elhamra Tiyatrosu, Naum Tiyatrosu, Venüs Tiyatrosu, Küçük Sahne gibi tiyatroya yön veren yerler özel bir rehber eşliğinde bir bir ziyaret edilecek, ziyaretçiler de bu mekanlar hakkında bolca bilgi sahibi olacak. İstanbul’un tiyatro sahnesinin yapıtaşları arasında bulunan bu mekanlar, ziyaretçileri hem nostaljik hem de duygusal bir yolculuğa çıkaracak. Aynı zamanda bu yolculuk boyunca çeşitli yazarların eser hikayeleri anlatılacak. 

24 Kasım tarihinde başlayıp 4 Aralık’a kadar sürecek olan Yeni Metin Tiyatro Festivali 12, Türkiye Çağdaş tiyatrosunun severleri ve yazarları tarafından yoğun bir ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor. 

Yeni Metin Tiyatro Festivali 12 etkinliklerinden birçoğu ücretsiz gerçekleşecek iken, bazı özel etkinlikler ise biletli olacak. Festival ile ilgili detaylara galataperform.com adresinden ulaşabilirsiniz.