İşte Apple’ın Yeni Amiral Gemisi: iPhone 12

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Geleneksel iPhone tanıtma şenliklerinin 2020 ayağı, geçtiğimiz gün Apple tarafından “Hi, Speed” (Merhaba, Hız) adı verilen bir etkinlikle gerçekleşti. Pandeminin yarattığı koşullar nedeniyle dijital olarak gerçekleştirilen etkinlikte öncelikle Apple’ın yeni ürünü HomePod Mini sonrasında ise tüm dünyanın merakla beklediği iPhone 12 görücüye çıktı. Her yeni modelinde teknolojiye ve dünyaya yön veren iPhone serisi, 2020 yılında 4 yeni akıllı telefon modeli ile geliyor: iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ProMax. 

iPhone 12 Özellikleri ile Ses Getirecek

iPhone tutkunlarının en merak ettiği soruların başında gelen “iPhone 12 özellikleri neler?” sorusuna cevap vererek başlayalım. Öncelikle bu serideki 4 modelin de en önemli özellikleri 5G teknolojisine sahip olmaları. iPhone 12 serisi bu teknolojisiyle Apple’ın 5G destekli olarak ürettiği ilk telefon olma özelliğini taşıyor. Ayrıca iPhone 12 modelleri, sahip oldukları LIDAR teknolojisi ile de fark yaratmayı hedefliyor. Artırılmış gerçeklik alanında geliştirilmiş en yüksek teknolojilerden biri olarak kabul edilen LIDAR sensörleri, iPhone 12 kullanıcılarına muhteşem bir görsel deneyim vadediyor.

iPhone 12 tasarımı da lansman öncesi merak edilen detaylardan bir tanesiydi. Apple, bu modelinde bir önceki seri olan iPhone 11’e göre %15 daha küçük tasarımlar kullandı. Siyah, beyaz, kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere 5 farklı renk seçeneği sunan iPhone 12, her zevke hitap etmeyi hedefliyor.

A14 Bionic Chip ve 12 Megapiksel Kamera

iPhone 12 serisindeki tüm modellerde cihazın arka tarafında iki adet kamera yer alıyor. Her biri 12 megapiksel görüntü kalitesi sunan bu kameralar, cihazın sahip olduğu A14 Bionic Chip ve 4 GB’lık RAM ile desteklenerek muhteşem fotoğraflar ve videoların çekilmesine olanak tanıyor. 

iPhone 12 ekran tasarımıyla da oldukça iddialı. Bir önceki modele oranla %11 daha ince bir yapı sunan cihaz, 6,1 inç boyutundaki Super Retina XDR ekrana sahip. Ceramic Shield adı verilen teknolojiyle korunan iPhone 12 ekranları, daha güvenli bir kullanım sunmayı amaçlıyor.

iPhone 12’nin Kutusunda Şarj Aleti ve Kulaklık Olmayacak

iPhone 12’nin getireceği yeniliklerden bir diğeri ise cihazın kutu içeriğiyle ilgili. Ancak bu yenilik kullanıcılar tarafından şimdilik pek de hoş karşılanmış görülmüyor. Apple, çevre dostu bir yaklaşım sergilemek adına iPhone 12 modellerinin kutusunda şarj cihazı ve kulaklık koymayacağını açıkladı. iPhone 12 ailesindeki modeller yalnızca USB-C özelliğine sahip Lightning kablosu ile gelecek. 

iPhone 12 Fiyatları 

Apple, gerçekleştirdiği lansmanda iPhone 12 fiyatları hakkında da bilgi verdi. Firmadan yapılan açıklamaya göre iPhone 12 Mini 699$, iPhone 12 799$, iPhone 12 Pro 999$ ve serinin en yüksek özelliklere sahip modeli olan iPhone 12 ProMax ise 1099$’dan satışa sunulacak. Ancak iPhone 12 fiyatları Türkiye için başka parametrelere de bağlı. Apple tarafından belirlenen bu fiyatların üzerine çeşitli vergiler de ekleniyor. Henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte iPhone 12 ProMax’in Türkiye’de 16 bin lira civarında bir etiketle satışa sunulması bekleniyor.

Apple Aynı Zamanda Karbon Ayak İzini Azaltmayı Önemsiyor

Apple, son birkaç yıldır yaptığı çalışmalarda karbon ayak izini azaltmayı hedefliyor ve doğaya daha saygılı bir üretim yapmayı önemsiyor. Ürün içindeki, yoğun kullanımı karbon ayak izini artıran ürünlere odaklanarak bunların karbon ayak izini azaltmak için birtakım çalışmalar yapılıyor. Aynı zamanda ürünün tasarımında ve meydana getirilmesinde rol alan parçalar dönüştürülerek tekrar kullanıldığından yeniden yapılandırılan maddelerin hayata kazandırılması da bu sayede mümkün oluyor. 2008 yılından beri üretilen ürünlerde, Apple tarafından tüketilen enerjinin %73 oranında azaldığı da ifade ediliyor.

Günümüz teknolojisinin simgesi ve tüm akıllı cihazların lokomotifi olan iPhone’un yeni modeli iPhone 12, kasım ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.