İstanbul’a Yakın İlkbahar Rotaları

İstanbul’a Yakın İlkbahar Rotaları

Havaların da yavaş yavaş ısınmaya başlamasını beklediğimiz bugünlerde İstanbul’a yakın ilkbahar rotaları, ufak kaçamaklar için ideal görünüyor. 

Takvimlerde nisan ayını görmüş ve içimizi bahar iyimserliği kaplamışken biz de sizler için İstanbul çevresinde gidilebilecek yerler listesi hazırlamaya karar verdik. Hafta sonu tatili için ya da günübirlik gezilerinizde tercih edebileceğiniz İstanbul’a yakın ilkbahar rotaları nelermiş, gelin birlikte bakalım…

İstanbul’da İlkbaharda Nereye Gidilir?

İki kıtanın kesişiminde yer alan İstanbul, farklı iklim ve doğalara sahip bölgelere oldukça yakın. Özellikler ilkbahar aylarının gelmesiyle birlikte Trakya tarafı yeşillenirken Karadeniz tarafı ise ideal bir doğa yürüyüşü rotasına dönüşüyor. Kaliteli bir bahar tatili için şehirden biraz uzaklaşmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak merak etmeyin, listemizdeki tüm lokasyonlar, birkaç saatli araba yolculuğu ile ulaşılabilir bölgelerde yer alıyor.

İğneada | Kırklareli

İstanbul’a Yakın İlkbahar Rotaları

 • Ne kadar uzaklıkta?

İğneada, İstanbul’a 234 km uzaklıkta bulunuyor.

 • İstanbul’dan İğneada’ya yolculuk ne kadar sürer? Nasıl gidilir?

Özel aracınızla İstanbul’dan İğneada bölgesine yaklaşık 3 buçuk saatte varabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ulaşım için şehirlerarası otobüs firmalarını da tercih edebilirsiniz.

 • Neden tercih edilmeli?

İğneada’yı İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında bu denli tercih edilir hale gelen unsurların başında bölgenin huzurlu atmosferi var. Ayrıca İğneada, doğası ile de hafta sonu kaçamağı yapmak ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için ideal bir rota. 

 • İğneada’da gezilecek yerler nerelerdir?

Kırklareli’nin bu küçük ve şirin ilçesinde gezilecek birçok yer var. Longoz Ormanları, Beğendik Köyü, İğneada Feneri, Limanköy veya Bulanık Dere İğneada’da gezilecek yerler arasında en çok dikkat çekenler arasında.  

Gölyazı | Bursa

İstanbul’a Yakın İlkbahar Rotaları

 • Ne kadar uzaklıkta?

Bursa’nın en ilgi çekici bölgelerinden biri olan Gölyazı, İstanbul’a 180 km uzaklıkta.

 • İstanbul’dan Gölyazı’ya yolculuk ne kadar sürer? Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Gölyazı’ya ulaşmak için tercih edebileceğiniz iki yöntem var. Eğer özel aracınızla kara yolunu kullanarak Gölyazı’ya gitmek istiyorsanız yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor. Ancak bunun yerine İDO ya da BUDO’nun feribotlarını kullanarak önce Mudanya’ya ulaşabilir, oradan da Gölyazı bölgesine şehir içi otobüslerle geçebilirsiniz. Bu yöntem de yaklaşık 2 buçuk saatlik bir yolculuk anlamına geliyor.

 • Neden tercih edilmeli?

Gölyazı, Türkiye’nin büyük şehirlerinden birinde yer alan ve henüz tam anlamıyla turistikleşmemiş oldukça doğal bir köy. Bölgenin en önemli özelliği ise dört tarafının göl ile çevrilmiş olması. Ulubat Gölü’nün muhteşem atmosferi ve Gölyazı’nın dinlendirici doğası birleştiğinde ortaya çıkan kombinasyon, İstanbul’a yakın ilkbahar rotaları arayanlar için harika bir seçenek.

 • Gölyazı’da gezilecek yerler nerelerdir?

Gölyazı, aslında başlı başına gezilecek bir yer. Ufak bir köy ancak bölgenin tüm sokakları insanın içinin huzurla dolmasını sağlıyor. Ağlayan Çınar adı verilen eski çınar ağacı ve bölgenin en yüksek noktalarından biri olan Zambak Tepesi de mutlaka görülmeye değer.  

Saklıgöl | İstanbul (Şile)

İstanbul’a Yakın İlkbahar Rotaları

 • Ne kadar uzaklıkta?

Saklıgöl, aslında İstanbul il sınırları içerisinde yer alan bir bölge. Dolayısıyla şehre uzaklığı İstanbul’dan hareket edeceğiniz noktaya göre değişiklik gösterecektir. 

 • İstanbul’dan Saklıgöl’e yolculuk ne kadar sürer? Nasıl gidilir?

Özel aracınızla Şile’nin Saklıgöl bölgesine gitmek istiyorsanız çıkış noktanıza göre değişmekle birlikte yaklaşık 1 ya da 1 buçuk saatlik yolculuğu gözden çıkarmalısınız. Ayrıca dilerseniz İETT’nin şehir içi otobüs hatlarıyla da Şile’nin Karamandere köyündeki Saklıgöl’e ulaşabilirsiniz.

 • Neden tercih edilmeli?

Saklıgöl, özellikle İstanbul’a yakın günübirlik seyahat etmek isteyenler için ideal bir destinasyon. Şehir içi otobüslerle dahi ulaşılabilen bölge, tıpkı ismi gibi oldukça izole ve huzurlu bir atmosfere sahip.

 • Saklıgöl’de gezilecek yerler nerelerdir?

Şile’nin şirin beldesi Saklıgöl’ün en önemli özelliği organik kahvaltı mekanları. Özellikle hafta sonları buradaki restoran ve kafeler İstanbullular tarafından sıkça tercih ediliyor. Ayrıca bölge, doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için de ideal.

Abant Gölü | Bolu

İstanbul’a Yakın İlkbahar Rotaları

 • Ne kadar uzaklıkta?

Bolu şehrinin 35 km güneybatısında yer alan Abant, İstanbul’a 277 km uzaklıkta konumlanıyor.

 • İstanbul’dan Abant Gölü’ne yolculuk ne kadar sürer? Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Abant Gölü’ne özel aracınızla yaklaşık 3 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca birçok farklı şehirlerarası otobüs firması, hem Bolu’ya hem de Abant bölgesine seferler düzenliyor.

 • Neden tercih edilmeli?

Abant Gölü, yılın dört mevsiminde farklı güzellikleri ziyaretçilerine sunan bir bölge. Yılın farklı dönemlerinde yapacağınız Abant seyahatleri, bambaşka deneyimleri beraberinde getirebilir. Ayrıca Abant’ın oldukça ilgi çeken turistik bir bölge olması da önemli bir avantaj. Bu sayede Abant Gölü’nde çok sayıda turistik tesis yer alıyor. 

 • Abant Gölü’nde gezilecek yerler nerelerdir?

Abant Gölü’ne yapacağınız seyahatte gezilecek yerler planlarınızın temelini hiç şüphesiz ki Abant Tabiat Parkı oluşturacak. Bunun yanı sıra bölgedeki yaylalar, Abant Köy Pazarı ve Güzeldere Şelalesi’ni de mutlaka görmelisiniz.

Ağva | İstanbul

İstanbul’a Yakın İlkbahar Rotaları
Fotoğraf: Flickr | Pi Istvan Toth
 • Ne kadar uzaklıkta?

İstanbul Ağva arası mesafe 108 kilometredir.

 • İstanbul’dan Ağva’ya yolculuk ne kadar sürer? Nasıl gidilir?

İstanbul merkezden Ağva’ya kendi aracınız ile yaklaşık olarak 2 saat 50 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Üsküdar’dan kalkan otobüslere binerek Ağva’ya toplu ulaşım yoluyla da gidebilirsiniz.

 • Neden tercih edilmeli?

İstanbul’un en sessiz ve sakin plajlarına ev sahipliği yapan Ağva, yorucu ve tempolu bir yaz öncesinde huzurlu vakit geçirmek isteyenler için birebir. Kamp yapmaya oldukça uygun plajları, kolay ulaşımı ve balık tutma, trekking ve mağara turu benzeri etkinliklere ev sahipliği yapması nedeniyle Ağva’yı tercih edebilirsiniz

 • Ağva’da gezilecek yerler nerelerdir?

Başlı başına özgün bir doğaya sahip olan Ağva’da gezebileceğiniz birçok köy ve deniz koyu bulunuyor. Hacıllı Köyü, sahip olduğu şelale nedeniyle kampçıların uğrak noktalarından biri. Kilimli, Kardıga koyları ve Aşıklar Yolu da Ağva’da ziyaret edilmesi gereken yerler içerisinde bulunuyor.

Maşukiye | Kocaeli

İstanbul’a Yakın İlkbahar Rotaları

 • Ne kadar uzaklıkta?

İstanbul Maşukiye arası uzaklık, 144 kilometredir.

 • İstanbul’dan Maşukiye’ye yolculuk ne kadar sürer? Nasıl gidilir?

İstanbul merkezden kendi aracınızla hareket etmeniz halinde yaklaşık iki saat içerisinde Kocaeli Maşukiye’ye gidebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz şehirlerarası otobüslerle Kocaeli’ye gidebilir ve otobüs terminalinden kalkan Maşukiye otobüslerine binebilirsiniz.

 • Neden tercih edilmeli?

Marmara Bölgesi içerisinde dört mevsimin en güzel yaşandığı bölgelerden biri olarak kabul edilen Maşukiye, özellikle doğa yürüyüşü meraklıları ve ekstrem spor tutkunları tarafından sıkça ziyaret edilebilir. Bölgede ATV kiralayarak doğanın keyfini zorlu patikalarda çıkarabilir, eşsiz bir piknik deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca bölgenin yaylaları, fotoğraf tutkunları için unutulmaz kareler sunar.

 • Maşukiye’de gezilecek yerler nerelerdir?

Kocaeli’nin en çok tercih edilen bölgelerinden olan Maşukiye, ziyaretçilerine gezilecek birçok lokasyon sunar. Bunların en başında birçok kez karşı taraftan görmüş olabileceğiniz Sapanca Gölü yer alır. Ayrıca Maşukiye’de yer alan Kirazlı ve Kuzu yaylaları, temiz hava ve doğa yürüyüşü için oldukça uygundur. Aygır Deresi ve Derbent ise sıradaki duraklarınızdan biri olabilir.

Mudanya-Trilye | Bursa

İstanbul’a Yakın İlkbahar Rotaları
Fotoğraf: Wikimedia Commons
 • Ne kadar uzaklıkta?

İstanbul Mudanya arası, karayolları üzerinden toplamda 175 kilometredir.

 • İstanbul’dan Mudanya’ya yolculuk ne kadar sürer? Nasıl gidilir?

Mudanya’ya Eminönü’nden kalkan feribotlar yardımıyla deniz üzerinden yaklaşık bir buçuk saat içerisinde gidebilirsiniz. Ayrıca şehirlerarası otobüsler ve özel araç da bir tercih olabilir.

 • Neden tercih edilmeli?

Mudanya’ya BUDO veya İDO’ya ait feribotlar yardımıyla kolaylıkla ulaşılabilir. Deniz kıyısında yer alan ve tarihi M.Ö 700’lere kadar dayanan kent, hem deniz mahsulü restoranları hem de eşsiz gece manzaralarıyla ünlüdür. Ayrıca yakındaki tarihi bölgelerden olan Trilye’de keyifli bir gezinti için tercih edilebilir.

 • Mudanya ve Trilye’de gezilecek yerler nerelerdir?

Mudanya’ya gittiğinizde Cumhuriyet tarihimiz için çok önemli bir imzanın atıldığı Mudanya Mütareke Ev Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Daha sonrasında geçmişin izlerini taşıyan Girit Mahallesi’ni gezebilir ve geceyi Yıldıztepe’de sahili seyrederek geçirebilirsiniz.

Trilye’de keyifli bir gün geçirmek için sokaklar arasında kaybolmanızı öneririz. Her tarafı ayrı güzel manzaralar sunan bu ilçe, aynı zamanda Taş Mektep ve Aya Todori Kilisesi gibi önemli yapıtlara da ev sahipliği yapıyor.

Cunda Adası | Çanakkale

İstanbul’a Yakın İlkbahar Rotaları

 • Ne kadar uzaklıkta?

İstanbul Cunda Adası arası mesafe 525 kilometredir.

 • İstanbul’dan Cunda Adası’na yolculuk ne kadar sürer? Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Cunda Adası’na gitmek için Marmara Denizi’nin doğu yakasındaki karayollarını takip edebilir ve yaklaşık dört saatte bölgeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca İDO Bandırma feribotu ile Bandırma’ya gidip oradan Cunda Adası’na gitmeniz de mümkündür.

 • Neden tercih edilmeli?

Çanakkale’nin en güzel lokasyonlarından biri olan Cunda Adası, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Bölgenin doğası ve plajları fazlasıyla ünlüdür. Ayrıca Ada’da gezilebilecek tarihi yerler de bulunmaktadır.

 • Cunda Adası’nda gezilecek yerler nerelerdir?

Eğer ilkbaharın sonlarına doğru tatilinizi yapmak istiyorsanız Cunda Adası’nda o dönem deniz, girilecek seviyelere gelmiş olabilir. Bu nedenle Çataltepe, Sobe ve Duba plajları, Ortunç Koyu ve Patriçya Burnu’nu ziyaret etmenizi öneririz. Ayrıca Cunda Adası yakınlarında bulunan Aşıklar Tepesi, Panya Kilisesi ve Anelemmatik Güneş Saati, gezilebilecek lokasyonlar arasındadır.