istanbul sergi takvimi

İstanbul Sergi Takvimi | Temmuz 2024

Güncelleme Tarihi: 8 Temmuz 2024

Sıkı bir sanatseverseniz ve İstanbul sergileri ilginizi çekiyorsa işte sizin için derlediğimiz temmuz ayı İstanbul sergi takvimi! İstanbul’da şehrin tadını çıkarabileceğiniz en iyi duraklardan biri de tabii ki galeriler… 

Temmuz Ayı İstanbul Sergileri

Bu ay şehirde güncel sergiler neler diye merak ediyorsanız sizleri İstanbul temmuz sergileri arasından seçtiklerimiz ile baş başa bırakıyoruz.

Yeni Başlayan İstanbul Sergileri

Atatürk Kültür Merkezi | Zafer Müjdesi

zafer müzesi

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 105. kuruluş yıl dönümü, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl kutlamaları ve Azerbaycan’ın ulusal lideri Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılı nedeniyle AKM’de Zafer Müjdesi sergisi düzenleniyor. Ünlü ressam Eldeniz Babayev’in işlerini bir araya getiren sergi AKM’de seyredilebilir.

Sail Loft | Baby Mafia: Hit Me Baby One More Time

Tuğberk Selçuk Baby Mafia

Çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Tuğberk Selçuk’un kışkırtıcı bakış açısını yansıtan “Baby Mafia” sergisinin ikinci edisyonu olan “Hit me Baby One More Time”, 10-17 Temmuz tarihleri arasında Sail Loft @ Vakkorama Galataport’ta sanatseverlerle buluşacak.

Sanatçı, Mayıs 2024’te Karaköy Frankhan’da gerçekleştirdiği “Baby Mafia” sergisinden sonra yeni eserleriyle Sail Loft @ Vakkorama Galataport’un etkileyici atmosferinde sanatseverlerle bir araya geliyor. Asgard’ın desteğiyle gerçekleşen bu özel sergi, Selçuk’un en cesur ve güncel eserlerini bir araya getirerek izleyicileri masumiyet ile güç arasındaki çarpıcı tezatlarla dolu bir dünyaya davet ediyor.

Devam Eden İstanbul Sergileri

SANATORIUM | Filizlendiğimiz Bir Çatlak

Leman Sevda Darıcıoğlu, Ndayé Kouagon ve Elif Saydam’ın işlerinden oluşan ve Melih Aydemir küratörlüğünde gerçekleşecek olan Filizlendiğimiz Bir Çatlak sergisi sanatseverlerle buluşuyor. Sergi baskıcı yapılara ait tahakküm ve ele geçirme mekanizmalarına odaklanarak, mücadele pratiklerini tanımlamada kullanılan içi boşaltılmış kavramların ardındaki gerçek niyetleri geri kazanma yöntemleri üzerine düşünüyor.

Sergi hakkındaki incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Decollage Art Space | Unnamed

Decollage Art Space, Ülkü Yılmaz’ın Unnamed adlı solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçı; sergisinde sınırlamalardan kaçınarak, eserleri aracılığıyla kelimelerle ifade edilemeyen duyguları güçlü bir biçimde iletiyor. Unnamed, izleyiciyi siyah ve beyazın derin anlamlarını ve bu renklerin ruhundaki yansımalarını keşfetmeye ve sorgulamaya davet ediyor. Estetik kaygılardan uzaklaşarak duyguların güçlü bir şekilde ifade edilmesini hedefliyor. İzleyicilere, kelimeyle ifade edilemeyen derin duyguları aktararak her bir eserle içsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Genç Buluşmalar | Taksim Sanat

taksim sanat sergi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş.’nin düzenlediği ve Türkiye’nin 20 farklı üniversitesinden 45 sanatçı adayının yaklaşık 80 eserinin yer aldığı Genç Buluşmalar sergisi, 13 Haziran’da başladı. 21 Temmuz’a kadar devam edecek sergide, Şırnak’tan Tekirdağ’a Türkiye’nin dört bir yanında farklı üniversitelerin güzel sanatlar fakültesinde okuyan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin resim, heykel, seramik, fotoğraf, dokuma gibi farklı malzeme ve disiplinlerden oluşan eserleri bir araya geliyor.

Pera Müzesi | Ters Yüz PƎRⱯ

pera müzesi

Pera Müzesi’nin ziyarete açıldığı 2005 yılından günümüze uzanan, üniversitelerle iş birliği yaparak gerçekleştirdiği gelenekselleşmiş sergileri arasına katılan Ters Yüz PƎRⱯ, İstanbul’daki mevcut sanat kurumlarına ve kentsel çevrelerine dair çoklu bakış açılarını, yüksek kültür ve popüler kültür arasında hareket ederek bir araya getiriyor. Yerel, kâr amacı gütmeyen sanat mekânlarına odaklanan ve kamusal programına kültür-sanat çalışanları ile ziyaretçileri de dahil eden sergi, alternatif değerler üzerine düşünüyor, değerlendirmeler yapıyor.

Salt Beyoğlu | Havaya Dair

Fotoğraf: Mustafa Hazneci

Salt’ın, kurucusu Garanti BBVA’nın desteğiyle gerçekleştirilen yeni sergisi Havaya Dair ziyarete açıldı. Disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından tasarlanan sergi Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında görülebilir.

Havaya Dair, hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarını odağına alıyor. Milano merkezli disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanı için tasarlanan enstalasyon, maddi, işitsel ve görsel deneyler aracılığıyla hava kirliliğine dair unsurları somutlaştırmayı amaçlıyor.

YUNT | Buraya Nasıl Geldik?

Yaşamını ve çalışmalarını New York, Cheney ve İstanbul arasında sürdüren Mike Berg’ün Buraya Nasıl Geldik? başlıklı sergisi YUNT’ta açıldı. Seçkide sanatçının sergi için özel üretilen Piramit isimli heykelinin yanı sıra sanat pratiğinden farklı örnekler yer alıyor. Berg’ün Kafes adlı heykeli de dış mekânda izleyiciyle buluşuyor.

Arter | Prix Pictet Human

Dünyanın önde gelen fotoğraf ve sürdürülebilirlik ödülü Prix Pictet, 2008 yılında Pictet Group tarafından küresel sürdürülebilirlik gibi hayati bir meseleye fotoğrafın gücünden yararlanarak dikkat çekmek amacıyla kuruldu. Ödül, bugüne kadar her biri sürdürülebilirliğin belirli bir yönüne vurgu yapan on farklı tema altında verildi. Prix Pictet’nin onuncu edisyonu, Victoria & Albert Museum’daki ilk sergilenişinden sonra, Arter ev sahipliğinde İstanbul’da izleyicilerle buluşuyor.

Bulgur Palas | Magnum İstanbul’da

bulgur palas sergi

Bulgur Palas, dünyanın en saygın fotoğraf ajanslarından biri olan Magnum Photos’un Magnum İstanbul’da sergisini ağırlıyor. Paris, Londra ve New York merkezli fotoğraf ajansı Magnum Photos’un 77. yıl sergisi olan Magnum İstanbul’da, 70 sanatçının 200’den fazla fotoğrafından oluşuyor.

Arter | Farz Et Ki Sen Yoksun

arter sergi
Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği Farz Et Ki Sen Yoksun başlıklı sergi, bir koleksiyonerin hayalleri ve hayata geçirdikleri neticesinde farklı nesneler arasında kurulan yakınlıkların ve oluşturulan gövdenin bir mekân olarak ev içinden müzeye taşınmasının imkânlarını araştırıyor. 400’e yakın sanatçının yapıtlarının yanı sıra anonim eserler, seri üretimler ve muhtelif öğelere yer veren sergi, Arter’in 4. ve 3. kat galerilerine yayılıyor.

Sergi hakkındaki incelememize buradan ulaşabilirsiniz…