İstanbul Sergi Takvimi | Mayıs 2023

İstanbul Sergi Takvimi | Haziran 2023

Sıkı bir sanatseverseniz ve haziran ayı sergi takvimi ilginizi çekiyorsa, işte sizin için derlediğimiz haziran ayı İstanbul sergi takvimi! Havaların ısınması ile beraber şehrin tadını çıkarabileceğiniz en iyi duraklardan biri de tabii ki galeriler… 

Haziran Ayı İstanbul Sergileri

İstanbul Sergi Takvimi | Mayıs 2023
Fotoğraf: Unsplash | Jessica Pamp

Bu ay şehirde güncel sergiler neler diye merak ediyorsanız sizleri İstanbul haziran sergileri ile baş başa bırakıyoruz…

Arter | Bugün de Yaşıyorum – Cengiz Çekil

İstanbul Sergi Takvimi | Mayıs 2023
Fotoğraf: Barış Özçetin

Yer: Arter, Dolapdere

Tarih: 9 Şubat – 24 Eylül 2023

Arter’in 4. ve 3. katlarında yer alan “Bugün de Yaşıyorum” başlıklı retrospektif sergi, Çekil’in yaşamı tüm zorluklarına rağmen kutlayan gündelik bir ritüel olarak konumlandırdığı üretimine ışık tutmayı ve sanatçının yapıtlarının halen güncelliğini koruduğunu vurgulamayı hedefliyor.

Kalyon Kültür | Kuytu – Küratör: Meyçem Ezengin

İstanbul Sergi Takvimi | Mayıs 2023
Fotoğraf: Kuytu sergisi afişi, Kalyon Kültür

Yer: Kalyon Kültür, Nişantaşı

Tarih: 9 Mart – 30 Haziran 2023

Kalyon Kültür, Osmanlı kadının giyim zevkini ve yaşam kültürünü yansıtan KUYTU isimli geniş bir seçki ile geçmişin hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. İstanbul haziran sergileri arasında yer alan ve Yusuf İyilik koleksiyonundan seçilmiş 1200’den fazla eserden oluşan serginin küratörlüğünü Meyçem Ezengin üstleniyor.

Arter | SONSUZ – Sarkis

İstanbul Sergi Takvimi | Mayıs 2023

Yer: Arter, Dolapdere

Tarih: 4 Mayıs 2023

Sarkis’in üretiminde geniş bir zaman dilimini kapsayan SONSUZ adlı kişisel sergisi, sanatçının Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlarını yeni bir mekânsal kurguda birbirleriyle buluşturuyor. SONSUZ, 1980’li yıllara tarihlenen yapıtlardan başlayıp sanatçının 2015 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için gerçekleştirdiği Respiro isimli yerleştirmesinin Arter Koleksiyonu’na bağışladığı neon ve aynalarını da içine alıyor.

RS Sanat Alanı | İnsan Hikayeleri

İstanbul Sergi Takvimi | Mayıs 2023

Yer: RS Sanat Alanı, Üsküdar

Tarih: 6 Mayıs – 4 Haziran 2023

RS Sanat Alanı’nın dört önemli güncel sanatçıyı bir araya getiren ilk sergisi İnsan Hikâyeleri, Marcus Graf küratörlüğünde ziyarete açılıyor. Baysan Yüksel, Didem Ünlü, Furkan Payas ve Haydar Akdağ eserlerindeki insan figürü temsili ve varoluşsal konuları işleyişleri ile sanatsal anlamda ilgilerinin odak noktasını gözler önüne seriyor. 

Baysan Yüksel ve Furkan Payas, insanların hem neşe ve acıları hem de umut ve korkularını irdelerken Didem Ünlü ve Haydar Akdağ ise hayat hikâyelerimizde hatıralar ve hatırlamanın rolünü açığa çıkarıyor. Haziran ayı İstanbul sergileri içerisinde yer alan İnsan Hikayeleri’ni 4 Haziran tarihine kadar görebilirsiniz.

 

Decollage Art Space | Lal Gece – Gölge Artizm

İstanbul Sergi Takvimi | Mayıs 2023

Yer: Decollage Art Space, Kadıköy

Tarih: 6 Mayıs – 9 Haziran 2023

Graffiti sanatçısı Gölge Artizm’in üretimlerine kapsamlı bir bakış imkanı sunan yeni kişisel sergisi Lâl Gece, Decollage Art Space’de ziyarete açılıyor. Graffiti, kaligrafi, tattoo ve airbrush tekniklerini aynı anda kullanan sanatçının yeni sergisi, sokak sanatının birçok disiplin ile diyaloğuna tanık olmaya davet ediyor.

Labirent Sanat | Şeylerin Kendinde Yaşamı – Nadide Akdeniz

İstanbul Sergi Takvimi | Haziran 2023

Yer: Labirent Sanat, Beyoğlu

Tarih: 11 Mayıs – 24 Haziran 2023

Şeylerin Kendinde Yaşamı isimli sergisinde Nadide Akdeniz, gündelik yaşamda kullandığımız eşyaların bulunduğu odaları, sahibi ve kullanıcılarının yokluğunda, kendi yalnızlıkları içinde resmeder. Bu ıssızlık içinde odanın belli bir noktasına yığılmış, öbeklenmiş sıradan kullanım nesneleri, ehlileştirilmiş bitkiler “olağan içi” olmalarına rağmen, ıssızlığın vermiş olduğu tekinsiz duyguyla fantastik bir yaşam kazanırlar.

Zilberman Gallery | Çatısız – Neriman Polat

İstanbul Sergi Takvimi | Haziran 2023

Yer: Zilberman Gallery, Beyoğlu

Tarih: 24 Mayıs – 15 Temmuz 2023

Çatısız sergisi; iklim krizi, ekonomik güçlükler, barınma sorunu, yalnızlaşma, aidiyet, güvence, kadın hakları gibi konu ve kavramlar üzerinden bir anlatı oluşturuyor. Sanatçı, maddi ve manevi olarak yoksunluk içinde olan halkın sistemin dışına atıldığı ve güvencesiz hissettiği bir atmosferi galeri mekânına taşıyor.

x- ist | Takma Bıyık – Doğu Özgün

İstanbul Sergi Takvimi | Haziran 2023

Yer: x-ist, Karaköy

Tarih: 14 Mayıs – 24 Haziran 2023

Takma Bıyık, izleyicinin odağını otoriter rejimlerin toplumda yarattığı deformasyonda toplar. “Takma Bıyık” parçası olduğu toplumu yetişkin taklidi yapan çocuk metaforuyla resmeder. Bu bağlamda Takma Bıyık anıtsallaşan zehirli seslerin büyüsünden uyanmak için izleyiciyi daha derine, yüzleşmekten kaçındığı keşiflere davet eder; yetişkin ve güçlü maskelerimizi bir anlığına geride bırakabileceğimiz güvenli bir alan yaratmayı amaçlar.

Versus Art Project | Infatuation – Ömer Pekin

İstanbul Sergi Takvimi | Haziran 2023

Yer: Versus Art Project, Beyoğlu

Tarih: 11 Mayıs – 17 Haziran 2023

Sergi, ışık ve ışığın yokluğu aracılığıyla izleyici ve sanat nesnesi arasında oluşan ilişki üzerine sorular sormayı amaçlıyor. Farklı etkileşim biçimlerinin doğası, sanat eserinin malzeme, görsellik ya da dokunsallık gibi özelliklerine indirgenemeyen, daha ziyade eserin izleyicinin hayal gücü ve duygularıyla girdiği etkileşimden doğan hakikatinden yola çıkan “gizli öz” fikri üzerinden tartışılıyor.

Dirimart Pera | Anın Peşinde – Çiğdem Aky

İstanbul Sergi Takvimi | Haziran 2023

Yer: Dirimart Pera, Beyoğlu

Tarih: 5 Mayıs – 11 Haziran 2023

Çiğdem Aky’nin derinlik, yapı ve renk tonu aracılığıyla yarattığı, kendisi için ideal olan benzersiz formun kökleri figüratif geleneğe dayanır. Aky, soyutlamaya giden yolda nesneyi forma sabitler; resmin ve rengin sınırlarını, koşullarını ve olasılıklarını araştırır. Tekrar eden ve ifadeden arınmış öznel anlatım dili, dinamik ve içsel renk alanlarıyla sanatçının duygularını ortaya koyar. Başka bir deyişle, sanatçı gözlemlerini renkler aracılığıyla sunar. İstanbul haziran sergi takvimi içerisinde yer alan Anın Peşinde, 11 Haziran tarihine kadar görülebilir.