İstanbul Sanat ve Antika Fuarı İzlenimleri

İstanbul Sanat ve Antika Fuarı İzlenimleri

NFT pazaryeri Babylons’un katkıları ve Demos Fuarcılık’ın girişimi ile gerçekleştirilen İstanbul Sanat ve Antika Fuarı (IAAF), ikinci kez sanatseverler ve antika meraklıları ile bir araya geliyor. 3 Kasım’da önizlemesi gerçekleşen fuar, 7 Kasım akşamına kadar İstanbul Kongre Merkezi, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda görülebilecek.

Türkiye’nin en büyük ve yıllar içinde gelenekselleşerek en köklü antika fuarı olmaya aday olan oluşum, pek çok eseri ve meraklısını bir araya getiriyor.

IAAF’da Neler Var?

İstanbul Sanat ve Antika Fuarı İzlenimleri
İstanbul Sanat ve Antika Fuarı izlenimleri

Fotoğraf: M. Emir Dereci

Fuar alanı genel hatları ile antika ve antika hüviyeti taşımayan sanat eserleri olarak iki kısma ayrılmış. Belki de fuarın antika fuarı olarak kodlanmasındandır bilinmez ama işin öbür kısmı (en azından önizleme için) pek de yeterli ilgiye mazhar olmuş gözükmüyordu. Fakat günün sonunda alaka, niteliğin bir kıstası değil. Haliyle bu kısımda da pek çok galeride harika işler görebilirsiniz. Örneğin Gama Art Galeri’ye ayrılan bölümde fotoğrafçı Can Sarıçoban’ın “Black Star’’ sergisinden bir parçaya ve yine aynı galeride Çağlar Tağcı’nın resimlerine göz atabilirsiniz.

Gelelim göz dolduran antika bölümüne… “Göz dolduran’’ kelimesinin altını çizmek isterim çünkü gerçekten burada aklınıza gelebilecek her şey var. Ama her şey…

Heykellerden çağdaş Türk resminin farklı dönemlerinden eserlere, NFT koleksiyonlarından minyatürlere, seramiklerden mücevherlere, halılardan klasik bir Amerikan otomobiline kadar geniş bir yelpazeden bahsediyorum. Kısacası bu fuarı gezdikten sonra “İlgimi çekebilecek hiçbir şey görmedim.’’ demek gibi bir şansınız yok.

Ayrıca fuarda; Firmin Baes’in tablolarını, Reyhan Uludağ’ın kentsel dönüşüm temalı kişisel sergisini, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kültür ve sanat projesi olan Vakt-i Fener’in standında yer alan biyografi filmini ve İBB Şehir Tiyatroları’nın tarihi tiyatro afişlerini görebilirsiniz. Tüm bunların yanında çeşitli paneller ve konserler de düzenleniyor.

Sosyal mesafe ve maske kullanımının pek de önemsenmemesinin yanı sıra ne yazık ki herhangi bir kontenjan politikasına da dikkat edilmiyor. Bu aksaklığın dışında her şeyin oldukça yolunda olduğu fuara, antikaya meraklıysanız ve “Biraz nostaljiyi romantik buluyorum.’’ diyorsanız kesinlikle gitmelisiniz.

 

Kapak Fotoğrafı: M. Emir Dereci