İş İnsanı, İklim Farkındalığı İçin Londra'dan İstanbul'a Yürüdü

İş İnsanı, İklim Değişikliği Farkındalığı İçin 4250 Kilometre Yürüdü

Eco-awakening ya da Türkçe olarak eko uyanış, bireylerin insan medeniyetinin dünya üzerinde bıraktığı büyük zararları keşfetmesi ve buna yönelik olarak fikirsel ve yaşam tarzı anlamında dönüşüm geçirmesine verilen ad. Eko uyanışın en çarpıcı örneklerinden biri, geçtiğimiz haftalarda yaşandı. Kanadalı bir iş insanı olan Craig Cohon, ortalama bir insana kıyasla 28 kat daha fazla karbon kirliliğine yol açtığını öğrendikten sonra iklim krizine dikkat çekmek için Londra’dan İstanbul’a yürüme kararı verdi.

60 Yaşında 4250 Kilometre! Amaç: Karbon Borcunu Ödemek

İş İnsanı, İklim Farkındalığı İçin Londra'dan İstanbul'a Yürüdü

2021 yılında ilk defa kendi karbon ayak izini hesaplatan sivil vatandaş olan Craig Cohon, hesaplamalar sonucu yıllık 8400 ton karbondioksit salımı yaptığını öğrendiğinde şoka uğradı. COP26 sonrası Birleşmiş Milletler tarafından kendisine verilen rapor sonrasında önemli bir dönüşüm geçirerek karbon borcunu ödeme kararı aldı.

Uzun yıllar boyunca Coca Cola şirketinde üst düzey yönetcilik yapan Cohon, “Walk It Back”(Yürüyerek Dönüş) adını verdiği kampanyası kapsamıdna Londra’dan yola çıkarak toplamda 13 ülke ve 82 şehir geçti ve İstanbul’a kadar yürüdü. Her gün ortalama 30 kilometre yürüyen Craig Cohon, yol boyunca belediye başkanları, kent sakinleri, şirket CEO’ları ve bilim insanlarıyla karbon gideriminin olanakları ve zorlukları üzerine paylaşımlarda bulundu.

Londra’da başlayan yolculuğunu 60. doğum gününde İstanbul’da sonlandıran Craig Cohon, ünlü Türk dağcı Nasuh Mahruki tarafından karşılandı. Cohon, yolda geçirdiği 5 ay boyunca iklim değişikliği nedeniyle mahvolan tarlaları ve tarım ürünlerini yakında görme şansına erişti. Doğru bildiği birçok şeyin aslında yanlış olduğu sonucuna varan Cohon, iklim farkındalığı kampanyaları hakkında “Yeterli farkındalık olduğunu düşünmüyorum. Yeterince eğitim olduğunu düşünmüyorum. Yeterli aksiyonun alındığını düşünmüyorum. Daha fazla bekleyemeyiz, harekete geçmeliyiz. Bu yüzden Avrupa’yı yürüdüm, bu yüzden bir milyon dolar bağışladım ve bu eyleme devam etmeye kararlıyım” dedi.

Kaynak: Yeşil Gazete