Instagram’a Cinsiyet Zamiri Ekleme Özelliği

Instagram’a Cinsiyet Zamiri Ekleme Özelliği

Instagram’a geçtiğimiz ay yeni gelen güncelleme ile kullanıcılar, hitap edilmeyi tercih ettikleri cinsiyet zamirini profilinde bio kısmına ekleyebilecek. Şu anda belirli ülkelerde kullanılabilen bu özelliğin zamanla yaygınlaşması planlanıyor. Zamirler, profil düzenleme sayfasından istenilen zaman güncellenebilir veya takipçi olmayan kişilere gizlenebilir şekilde tasarlandı. 

Cinsiyet Zamirleri Nedir?

Zamirler, bir kişiden bahsederken veya hitap ederken kullanılan kelimelerdir. Dilimizde bir kişi hakkında konuşurken cinsiyetsiz şekilde ‘o’ diyoruz ancak ortak dil kabul edilen İngilizcede durum farklı. Bizden farklı olarak İngilizcede en sık kullanılan zamirler she/her, he/him ve they/them olarak karşımıza çıkıyor. 

İnsanlar genel olarak dış görünüşümüze göre bizlere seslenirler. Eğer cisgender bir bireyseniz, doğduğunuz biyolojik cinsiyetiniz ve cinsiyet kimliğiniz eşleşiyor demektir ve insanlar size otomatik olarak göründüğünüz şekilde seslenir. Ancak bu durum herkes için geçerli değil. Özellikle trans, genderqueer ve non-binary (erkek veya kadın olarak tanımlanmayan) kişiler için cinsiyet zamirleri büyük önem taşıyor. 

Neden Önemli?

Non-binary bireyler, kendilerini yalnızca erkek veya yalnızca kadın olarak tanımlamadıklarından zamir olarak cinsiyetsiz they/them veya she/they, he/they hitaplarını tercih ediyor. Trans bireyler ise dış görünüşlerinden bağımsız olarak kimliklerine uygun gördükleri zamirleri tercih ediyorlar. 

Gelelim bu zamirlerin önemine… Dış görünüşe göre cinsiyet varsayımında bulunarak kendini kadın olarak tanımlayan bir trans kişiye eril zamir kullanmak bir misgendering (yanlış cinsiyetlendirme) örneği ve maalesef çok sık yaşanan bir sorun. Yanlış cinsiyetlendirme, bireylerin öz güvenlerini zedelerken kabul edilmeme veya görülmeme hissine sebep olabiliyor. 

Sosyal medyada yanlış cinsiyetlendirmenin önüne geçmek için trans veya non-binary bireyler tercih ettikleri zamirleri belirtiyor ancak daha az izole ve yalnız hissetmeleri için herkes zamirlerini bio’suna ekleyebilir. Bu şekilde cinsiyet varsayımında bulunmamayı normalleştirmiş oluruz. Örneğin kendinizi kadın olarak tanımlıyorsanız, biyografinize she/her olarak yazarak bu şekilde seslenilmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

Sadece onur ayına özel değil tüm aylarda LGBTQ+ görünürlüğü desteklenmeli. Umarız Instagram’ın bu yeni ve kapsayıcı özelliği ülkemizde de kullanılabilir hale gelir ve desteğin bir parçası olarak kullanmayı tercih ettiğimiz zamirleri biyografimize yazabiliriz!