Hayvan Deneyi Yapmayan 5 Kozmetik Markası

Birçok kozmetik markasının hayvanlar üzerinde deney yapıyor oluşu artık hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Markaların, ürünlerini test etmek uğruna hayvan haklarını hiçe sayarak onları ölümcül kimyasallara maruz bırakması yaşadığımız çağ için büyük bir utanç kaynağı. Kozmetikte hayvan deneyleri yakın bir zamana kadar ne yazık ki toplum tarafından yeteri kadar önemsenmiyordu. Hayvan hakları aktivistlerinin verdiği uzun soluklu mücadele, bu deneyleri yapan markaların deşifre edilmesi ve internet üzerinden göz önüne serilen vahşet sayesinde kamuoyu daha bilinçli hale geldi. Bu kabul edilemez düzene karşı koymak isteyen her insan en sevdiği marka bile olsa boykot yolunu seçerken, “cruelty-free” markaların sayısı da gitgide artmaya başladı. Siz de alışverişlerinizi bu markalardan yaparak hayvanların yaşam haklarını koruyabilirsiniz. İşte, Türkiye’de bulabileceğiniz hayvan deneyi yapmayan kozmetik markaları…

Note

Note Kozmetik’in hayvan deneyi yapıp yapmadığı uzun bir süre tartışıldı. Bu tartışmanın sebebi ise web sitelerindeki satış noktaları arasında Çin’in bulunmasıydı (Çin’deki birçok kozmetik markası hayvanlar üzerinde deney yapıyor). Ancak Note, ürünlerinin Çin’de yalnızca online olarak satıldığını açıklayarak kullanıcılarının içini rahatlattı. Online satış, hayvan deneyleri yasasına tabi değil. Note, hayvan deneyi yapmamanın yanı sıra ürünlerinde sağlığımız için zararlı bir kimyasal olan parabene de yer vermiyor. 

Golden Rose

Hepimizin yakından tanıdığı Golden Rose, doğaya karşı duyarlı kozmetik markalarından bir tanesi. Erkul Kozmetik çatısı altında faaliyet gösteren marka, ne ürünlerinde ne de ürünlerinde kullandığı ham maddeler üzerinde hayvan deneyi yapmıyor. 

The Balm

Ambalajlarının orijinalliği ve ürünlerinin kalitesinden sonra The Balm’a hayran olmak için bir sebep daha! Fiyatları biraz yüksek olsa da markanın ürünleri her bakımdan beklentilerimizi karşılıyor.

Farmasi

Bir Türk markası olan Farmasi’nin tarihi 1998’li yıllara kadar uzanmakta ancak nedendir bilinmez markayı daha yeni yeni sıklıkla görüyor olduk. Kozmetikte hayvan deneyi karşıtı markanın makyajın yanı sıra parfüm, cilt ve saç bakım ürünleri bulunuyor. Farmasi, kimileri tarafından çok sevilirken kimileri de ürünlerinin kalitesini yetersiz buluyor. Bu noktada, “Ben sivilce çıkarmayan BB krem arıyorum” diyenlere benim önerim Farmasi olabilir.

NYX Cosmetics

NYX Cosmetics, ürünleri üzerinde hayvan deneyi yapmadığını Peta gibi uluslararası organizasyonlar tarafından tasdiklemiş markalardan biri. Ürün seçeneği fazla, renk yelpazesi geniş NYX, gerçek bir fiyat/performans markası.