Güzel Cilde Giden Yol Kaliteli Beslenme Plume Mag

Güzel Cilde Giden Yol: “Kaliteli Beslenme”

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Evde kaldığımız bu günlerde, cildimiz yeni hayat tempomuz ve değişen yeme alışkanlıklarımıza göre farklı tepkiler gösteriyor. Evde de olsak cildimizin en sağlıklı halinde olması biz kadınların çok önemsediği bir konu. Genelde kürlerle ve terapilerle taçlandırdığımız cildimizin güzelliğini belirleyen başlıca parametre ise tükettiğimiz gıdalar. Cildimizin nem kalitesini artırmak için düşük kalorili ve organik gıdaları tercih etmeliyiz. Hem sağlıklı hem de keyif verici olan bu kaliteli beslenme tarzı, yaşam standardımızı da yükseltiyor.

Pek çoğumuz karantina günlerinde pasta ya da tatlı gibi hamur işlerine olduğundan daha fazla ilgi gösteriyoruz. Evde masa başında çalışırken ya da ekran karşısında birşeyler seyrederken lezzetli atıştırmalıklar tüketiyoruz. Evden de olsa iş konusunda stres yaşadığımız durumlarda ardı ardına kahve fincanlarını deviriyor ya da gazlı meşrubatlarla ferahlamayı tercih ediyoruz. Ekstra morale ihtiyacımız olan bu günlerde diyete ara verip patates kızartmasıyla ya da çikolatayla ufak tefek tatlı kaçamaklarla kendimizi şımartıyoruz. Ancak maalesef bazılarımız için bütün bu beslenme kaçamakları istenmeyen sonuçlar doğurmaya başladı bile. Bu olumsuz sonuçların başında pek tabii ki yağlanmak, hantallaşmak, kilo almak ve kaçınılmaz olarak cilt problemleri geliyor. İpin ucunu kaçırdığımız bu dönemde İsveçli güzellik teknolojisi markası FOREO, sağlıklı bir cilde sahip olmak için dikkat etmemiz gereken beslenme ipuçlarını bizlerle paylaşıyor.

Kahve tüketimini abartmayın

Türk kültürünün ve yaşam tarzının olmazsa olmazı olan Türk kahvesi hepimizin o kadar çok içselleştirdiği bir gıdadır ki, sabah kahvesinden önce mideyi dolu tutmak için yediklerimize Kahve Altı (Kahvaltı) deriz. Birçoğumuz kahve içmeden kafasını toparlayıp güne başlayamıyor. Bu denli yoğun içilen ve dinç kalmamızı sağlayan kahvenin tüketiminde aşırıya gidildiğinde; cildimizin baş düşmanına dönüşebiliyor.

Bir fincan kahvede 95 mg kafein bulunurken 1 espresso shot’ta 64 mg kafein bulunuyor. Bir kişinin tüketimi için günde ortalama olarak 300 mg yani normal çekilmiş 2-4 fincan kahve ideal görünüyor. Aşırı kahve tüketimi; uykusuzluk, tansiyon, taşikardi gibi sorunların yanı sıra vücudumuzda stres hormonu kortizonun da fazla olarak üretilmesine yol açıyor. Kortizon ise dehidrasyona yani çok fazla sıvı kaybına dolayısıyla da cildin renginin matlaşmasına, soluk görünmesine ve erken yağlanmasına neden oluyor.

Ah o patates kızartmaları…

Özellikle karantina günlerinde televizyon izlerken, hiçbir şey patates kızartması, cips, patlamış mısır gibi yağlı ve tuzlu atıştırmalıkların verdiği hazzı veremez… Ancak bu atıştırmalıklar cildimiz üzerinde sivilce ve siyah nokta oluşumuna yol açtığı gibi fazla kalorisi yüzünden vücutta yağlanma da yapıyor. Bu tarz ürünler genellikle bol tuzla beraber tüketiliyor, gereğinden fazla tuz tüketimi ise dehidrasyon ve vücudunuzda su tutulmasına yani ödeme neden oluyor.

Yağlı ve tuzlu gıdaların riskli etkileri bir yana, cildimiz için diğer büyük tehdit de dengesiz şeker tüketimi… Günlük olarak alınması tavsiye edilen şeker miktarı erkekler için 35 gram (150 kalori), kadınlar için ise 20 gram (100 kalori). Yani bir gün boyunca 1 kutu kolanın içerdiği şekerden daha az şekere ihtiyacımız var. Bu tatlı düşman vücudumuzdaki kolajen ve elastisitenin azalmasına neden oluyor. Bunun sonucu olarak cildinizde kırışıklara zemin hazırlanmış oluyor. İşte tam da bu nedenlerle yağlı ve tuzlu gıdaların tüketimini sınırlamak, bilhassa tatlı krizlerini meyve yiyerek geçiştirmek gerekiyor.

İki dakikada arınmış bir cilt

Zararlı gıdalardan uzak durarak ve sağlıklı tercihler yaparak cildimizin yağ dengesini korurken, hedefe yönelik ve kişiselleştirilmiş bakım yaparak cilt kalitemizi artırabiliriz. Doğru beslenerek içten altyapısını hazırladığınız cildinize; üstünden yapacağınız doğru bakım uygulamaları ile daha sağlıklı, ışıl ışıl, pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. FOREO LUNA 3, cilt bakımınızı birkaç dakika içinde ve etkili biçimde tamamlamanızı sağlar. Dakikada yaydığı 8.000 titreşimle cildi kir, yağ, makyaj kalıntıları ve ölü hücrelerden yüzde 99,5 oranında arındırırken size sağlıklı, tazelenmiş ve pırıltılı bir cilt sunuyor. Akıllı telefonlara indirilebilen FOREO For You uygulamasıyla senkronize edildiğinde kişiye özel bir güzellik koçu gibi çalışan cihaz, bu sayede cildinizin ihtiyaçlarını ve gelişimini takip ederek size kişiselleştirilmiş bir bakım rutini sağlıyor.

Evde masaj keyfi

Günün yorgunluğundan kurtulmanın en iyi yolunun masajdan geçtiğini biliyoruz. Ama karantina döneminde dışarıda masaja gidemesek de, LUNA 3 masaj terapileri yardımıyla cildinizi rahatlatıp, kullandığınız bakım ürünlerinin cildin daha derinine güçlü bir şekilde nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. 16 farklı titreşim yoğunluğundan cildinize uygun olanı seçebilmenize imkan veren LUNA 3, göz, kontür, boyun ve ağız olmak üzere dört hedef bölgeye yönelik sıkılaştırıcı ve gençleştirici masajı terapisi de sunuyor. Sabah ve akşam olarak günde iki kez düzenli uygulandığında yüzünüzdeki ince çizgi ve kırışıkların görünümününün yumuşadığını da fark edeceksiniz.