Green Up Meetings No.4, İstanbul’un Sürdürülebilir Geleceği İçin Bir Araya Geldi

Green Up Meetings No. 4: İstanbul’un Estetik Direnişi

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2023

“Yerel kalkınırsa değer katlanır” sloganıyla 2022 yılında hayata geçirdiğimiz Green Up Meetings‘in dördüncü edisyonu, UNESCO tarafından Uluslararası Bilgiye Evrensel Erişim Günü olarak ilan edilen 28 Eylül 2023’de Kolektif House Levent’te gerçekleşti. Saint-Gobain Türkiye’nin katkılarıyla gerçekleşen etkinlik, “İstanbul’un estetik direnişi” teması başlığı altında birbirinden ilham verici panellere ev sahipliği yaptı. 

Akademik içerik danışmanlığını Akademisyen ve Serbest Araştırmacı Seda Naniç Zeybek’in yaptığı etkinlik, her biri alanında uzman birbirinden değerli konuşmacıları ağırladı. Gün boyu süren panellerde; şehir planlamacılar, mimarlar, kültürel miras konusunda uzmanlar, akademisyenler ve birçok kanaat önderi görüşlerini paylaştı.

Türkiye’nin sürdürülebilirlik odaklı platformu ve topluluğu PlumeMag olarak hayata geçirdiğimiz Green Up Meetings, dördüncü edisyonunda katılımcıları sürdürülebilir kentler konusu etrafında bir araya getirdi. Saint-Gobain Türkiye’nin destekleriyle gerçekleşen ve “İstanbulun estetik direnişi”ni tema alan etkinlik, UNESCO tarafından Uluslararası Bilgiye Evrensel Erişim Günü olarak ilan edilen 28 Eylül 2023de Kolektif House Leventte gerçekleşti. Gün boyu devam eden panellerde, İstanbul’un kültürel yapısı, mimarisi, sosyolojisi ve tarihine doğru aydınlatıcı bir yolculuğa çıkıldı. Etkinlikte, Doğal afetlere karşı hazırlıklı, çarpık kentleşme ve ulaşım sorunu yaşanmayan, kültürel mirası ve çağdaş kültür sanat alanları her geçen gün daha da artan bir şehir inşası nasıl olur?” sorusuna cevaplar arandı.

Fotoğraf: Bihter Ayyıldız

PlumeMag ve Green Up Meetingsin kurucusu Bihter Ayyıldız, yaptığı açılış konuşmasında, İstanbulun estetiğinin sadece doğa ve binalardan ibaret olmadığını ifade etti. ‘’Estetik, felsefe ve kültür sanat alt yapısının aktif yurttaşlık için ne kadar önemli olduğunun ve yerel yönetimlerin halka hizmet amaçlı faaliyet gösterdiğinin altını çizdi. Haklarını bilen, geçmişini bilen, şehrine ve kültürel mirasına sahip çıkabilen yurttaş kavramının dirençli ve dayanıklı şehir başlığındaki en önemli unsur olduğunu vurguladı.

Green Up Meetings No.4, İstanbul’un Sürdürülebilir Geleceği İçin Bir Araya Geldi
Fotoğraf (Soldan Sağa): Doç. Dr. Lütfü Savaş, Bihter Ayyıldız, Gamze Cizreli, Mehmet Murat Çalık

Green Up Meetingsin ilk edisyonunun destekçisi olan Gamze Cizreliye teşekkür ederek bitirdiği konuşmasına, etkinliğe katılan Gamze Cizreli, yereli destekleyen ve Türkiyenin geleceği için idealist bir yaklaşım olan Green Up Meetingsin destekçisi olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

UNESCO tarafından ”Öğrenen Şehir” ilan edilen Hatay’ın Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Bihter Ayyıldız’ın kendisine yönelttiği “Şubat 2023 depremlerinden ne öğrendiniz?” sorusuna “Hiçbir şey öğrenemedik.” cevabını verdi. Savaş; “6 Şubatta hepimiz öldük ama sadece bazılarımız gömüldü.” sözleriyle yaşadıkları durumu özetledi ve şubat depremlerinden en büyük hasarı alan Hatayda yaşanan tecrübeyi aktardı. 

Depremler sonrası yaşanan yıkımı onarma sürecinde kamu ve özel sektörün iş birliğinin önemine vurgu yapan Lütfü Savaş’ın ardından, Hataya ilk giden ve büyük destek veren Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, yaşadıkları tecrübeyi ve bunu İstanbuldaki olası deprem hazırlıklarına nasıl entegre ettiklerini anlattı.

Fotoğraf (Soldan Sağa): Serhan Ada, Volkan Aslan, Bihter Ayyıldız

“İstanbulda Erişilebilir Kültür Bir Ütopya Mı?” başlıklı panelde konuşmacı olan İBB Kültür Daire Başkanı Volkan Aslan ise İBB olarak şehrin kültürel yaşamını canlandırmak ve bu alanda değer yaratmak için yaptıkları çalışmalara değindi. Aslan, Kültür sanat hayatının eşitlenmesi, demokratik kültür anlayışı yükümlülüğü kamunun elinde olmak zorunda. Yerel belediyelerin böyle bir amacı olmalı. Biz de İBB olarak her çocuğun ulaşabileceği, kültür sanat eğitimi alabileceği kültür sanat eğitim modüllerini uygulamaya koyuyoruz” diye konuştu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikası ve Kültürel Diplomasi UNESCO Kürsü Başkanı Serhan Ada ise kültürel haklar, eşitlik ve ulaşılabilirlik kavramları üzerinde durdu. Ada; yerel yönetimler başta olmak üzere özel sektör, vakıflar gibi tüm kurumların kültür hakkı konusunda görevlenmesi gerektiğini, özellikle büyük şehirlerde eşitsizliğin çok olduğunu belirtirken, kültür eğitiminin ve kent hakkı kadar kültür hakkının da önemini vurguladı.

Fotoğraf (Soldan Sağa): Bihter Ayyıldız, Ilgın Büke Ulular

”Sürdürülebilir Geleceği İnşa Etmek” başlıklı sunumu ile panelde konuşmacı olarak yer alan Saint-Gobain Türkiye Sürdürülebilirlik Elçisi Ilgın Büke Ulular, “Sürdürülebilirlik, çoğunlukla çevre olarak karşımıza çıksa da ekonomik olarak da hayatımızın bir parçası. İstanbula baktığımızda kocaman bir tarih görüyoruz. Bizim için ve dünya için önem teşkil eden şehirlerin başında geliyor. Bugün baktığımızda İstanbul birçok yerden saldırıya uğramış bir şehir; deprem tehlikesiyle karşı karşıya, yoğun göç altında, doğal alanları bir bir kayboluyor, tarihi dokusu zedeleniyor. Tarihin yok olmasıyla karşı karşıyayız, bunları korumamız gerekiyor. Saint-Gobain olarak hem İstanbul için hem de depremden zarar gören bölgeler için çözümlerimiz var; İnsanların zarar görmeyeceği, konfor düzeyi yüksek, sürdürülebilir ve hafif inşaat çözümleri sunuyoruz. 350 yılı aşkın bilgi birikimimizle sürdürülebilir ve performans odaklı çözümler geliştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce,99 depreminin ardından kentsel dönüşüm kavramı yoğun olarak gündeme girdiğini ancak kentsel dönüşümün işlevini yerine getiremediğini rakamlarla ifade etti. İstanbulda yeşil ve açık alan artımında önceliklendirilmesi gereken alanlar olduğunu belirten Gökce, İstanbulda ekolojik dengenin yeniden kurulması için gerçekleştirilen çalışmalardan bahsetti. Doğayı kentin merkezine kadar taşımak için yapılan stratejik tasarım projelerini, afetlere hazırlık ve iklim değişikliği adaptasyonu için geliştirdikleri özel işlevli park projelerini dinleyicilerle paylaştı. Bütün park alanlarının deprem odaklı planlanması gerektiğini belirten Gökce, depremin ülke gündeminin birinci sorunu olduğunu ısrarla vurgulamaya devam edeceğini belirtti.

Fotoğraf (Soldan Sağa): Bihter Ayyıldız, Seda Naniç Zeybek

Akademisyen ve Serbest Araştırmacı Seda Naniç Zeybek ve PlumeMag ve Green Up Meetings Kurucusu Bihter Ayyıldız’ın kültürel miras ve kültürel varlıklara sahip çıkmazsak ne olur sorusu etrafında konuştukları oturumda, toplumsal ve kişisel bellek için yapıların olduğu kadar anıların ve yaşananların da kayıt altına alınarak korunmasının ne kadar değerli olduğuna dikkat çekildi.

Fotoğraf (Soldan Sağa): Tülin Hadi, Cihan Şehla

Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi, yaptığı konuşmalarda, sistemin iyiye gitmesi için sorunun değil, çözümün bir parçası olmaya gönüllü bir aktif yurttaşlık ve mahalle bazında bir topluluk kurma yönteminin önemini anlattı.

Tülin Hadi ile aynı oturumu paylaşan, Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı ve şehir plancısı Cihan Şehla ise kentsel dayanıklılığın detaylı tanımını yaparken, yerel yaklaşımların hayati değerinin altını çizdi. 

Green Up Meetings No.4, İstanbul’un Sürdürülebilir Geleceği İçin Bir Araya Geldi
Fotoğraf: (Soldan Sağa): Bihter Ayyıldız, Etienne Schillers

Avrupa Konseyi üyesi ve şehir plancısı Etienne Schillers, etkinlikten bir hafta önce yaptığı Hatay ziyareti izlenimlerini aktarırken, dünya ölçeğinde sürdürülebilir ve dirençli şehir örnekleri üzerinden bir sunum gerçekleştirdi.

Akademisyen Tuğçe Tezer, “Geçmiş ve bugünün bağını nasıl kurabiliriz?“ sorusuna cevaplar aradığı Antakya Yürünebilir Kent Tarihi Rehberi projesinin detaylarını katılımcılar ile paylaştı.

Dr. Hatice Kurşuncu, hayatın tüm çeşitliliğiyle canlı ve özgür olduğu, herkesin iyi yaşadığı bir dünya şehri İstanbul için İstanbul Planlama Ajansı’nın 2050 hedefleri doğrultusunda hayata geçirdiği çalışmaları anlattı.

Green Up Meetings No.4, İstanbul’un Sürdürülebilir Geleceği İçin Bir Araya Geldi
Fotoğraf (Soldan Sağa): Bihter Ayyıldız, Gamze Cizreli, İpek Aslan

UNESCO Hatay Gastronomi Evi Genel Müdürü İpek Aslan ve Local Makers Kurucusu Yağmur Çoban’ın Hatay’da son durumu ele aldıkları oturumda, Hatay’ın herkesin her türlü yardımına ihtiyacı olduğunu ve uzun bir süre de bu yardımların kesilmemesinin hayati olduğu konuşuldu.

İstanbul Apartmanları Kitabı’nı hayata geçiren Serdar Kılıç ise başı öne eğik yürüyenlerin yapılar ve buna bağlı kültürel miras izlerine dair neleri kaçırdığını anlatan bir sunumla yer aldı.

Local Makers Dayanışma Çarşısı

Green Up Meetings No.4, İstanbul’un Sürdürülebilir Geleceği İçin Bir Araya Geldi

Gün boyunca, etkinliğe paralel olarak Local Makers dayanışma çarşısı da faaliyetteydi Çarşıda, Local Makers çatısı altında bulunan ve Türkiyenin dört bir yanında yerel üretim yapan, depremden etkilenen yerel üreticiler ya da kişisel üretim yapan üreticilerin ürünlerinden bir seçki yer aldı.

Green Up Meetings Hakkında

Türkiye’nin sürdürülebilirlik odaklı platformu ve topluluğu PlumeMag, geleceğe duyarlı kişi, kurum ve kuruluşları bir araya getirmek ve bu bir araya gelen topluluğun birbiriyle sürdürülebilir bir fayda çemberinde iletişimde kalmasını sağlamak amacıyla çalışmalar yürütüyor. Bunu yaparken de önceliği, yeşil düşünen ve üreten Türk girişimcilere ayrıcalıklı bir network sağlamak. 

PlumeMag tarafından “Yerel kalkınırsa değer katlanır” sloganıyla 2022 yılında hayata geçirilen Green Up Meetings etkinliğinin ilk iki edisyonu yeşil girişimcilere, üçüncüsü deprem bölgelerinde faaliyet gösteren kişi, inisiyatif ve stoklara network ve maddi destek sağlamak için düzenlendi. 

PlumeMag Hakkında

Türkiye’nin sürdürülebilirlik üzerine yayın yapan oyun değiştirici lifestyle içerik platformu ve topluluğu PlumeMag, sürdürülebilir bir gelecek hayalinin gerçeğe dönüşmesinin ancak kolektif çabayla ortaya çıkabileceği bilinciyle yola çıktı.

Tamamen bağımsız bir yayın ve topluluk olan PlumeMag, ekosistem paydaşları ile anlamlı projeler ve toplumsal iyilik hareketinin bir parçası olmak için çalışıyor ve üretiyor.

Saint-Gobain Hakkında

Sürdürülebilir ve hafif inşaat çözümlerinde dünya lideri olan Saint-Gobain, inşaat ve endüstriyel pazarlara yönelik malzemeler ve hizmetler tasarlamakta, üretmekte ve dağıtmaktadır. Kamu ve özel binaların yenilenmesi, hafif inşaatların, inşaatların ve endüstrinin karbondan arındırılması için kesintisiz bir inovasyon süreciyle geliştirilmiş bütünleşik çözümler sunarak sürdürülebilirlik ve performans sağlar. Grubun tüm faaliyetleri ve taahhütleri var olma amacına “MAKING THE WORLD A BETTER HOME” hizmet etmektedir.

  • 2022 yılında 51,2 milyar EUR değerinde satış
  • 75 ülkede 168.000 çalışan
  • 2050 yılına kadar Net Sıfır Karbon hedefine ulaşmaya kararlı