Futbol Dünyasında Devrim: Avrupa Süper Ligi

Futbol Dünyasında Devrim: Avrupa Süper Ligi

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Oldukça kısa bir sürede anladık ki 2020’li yıllar, dünya tarihinde çok önemli bir yer tutacak. Hayatın her alanında köklü değişiklikler gerçekleşmeye, olmaz denilenler olmaya devam ediyor. Aslında biz Türkiye olarak her şeyin her an olabileceği bir düzende yaşamaya alışmıştık fakat bu radikal değişimlerin böyle küresel ölçekte olması oldukça çarpıcı bir durum. Pandemi nedeniyle toplumsal düzenimiz tamamen değişirken, kripto paraların yaygınlaşmasıyla finansal sistemimiz adeta yepyeni bir boyuta bürünürken futbol da durur mu? Yapıştırmış devrimi!

Nisan ayının ortalarını geride bırakırken dünyanın en çok takip edilen spor dallarının başında gelen futbolda daha önce de konuşulan fakat gerçekleşmesine pek ihtimal verilmeyen bir gelişme yaşandı. Avrupa’nın ve dolayısıyla dünyanın en büyük futbol kulüpleri Avrupa Süper Ligi adı altında yepyeni bir organizasyon kurmaya karar verdiklerini açıkladılar. Peki nedir bu Avrupa Süper Ligi?

Futbolda NBA Modeli: Avrupa Süper Ligi

Avrupa süper ligi

Fotoğraf: Vienna Reyes

Dünyanın en büyük spor organizasyonları denince ilk akla gelenlerin başında kuşkusuz NBA yer alır. Amerika Birleşik Devletleri’nin basketbol ligi NBA’in futboldaki ve dolayısıyla Avrupa’daki muadili olarak da genellikle UEFA tarafından düzenlenen Avrupa Şampiyonlar Ligi gösterilirdi. Ancak Şampiyonlar Ligi, kimlerine göre yapısı itibarıyla NBA’in yarattığı “şov” ve “ihtişam” duygusuyla yarışmakta yetersiz kalıyordu. Şampiyonlar Ligi’nin miadını doldurduğunu düşünenler, 2021 nisan ayı itibarıyla harekete geçmeye karar verdi. Üstelik bu harekete geçenler, Şampiyonlar Ligi’nin başrolleri, turnuvanın ve dünyanın en önemli takımları…

Avrupa’da futbolun en önemli merkezleri arasında yer alan üç ülkeden 12 kulübün başkanı, geçtiğimiz günlerde bir araya geldi ve Avrupa Süper Ligi (European Super League) adı altında yeni bir organizasyon kurduklarını açıkladı. Henüz çok yeni bir gelişme olmasına rağmen bu duyuru, spor dünyasında adeta bir depreme neden oldu.

Üç Ülkeden 12 Kurucu Kulüp

Avrupa süper ligi

Fotoğraf: thesuperleague.com

Avrupa’da futbol, genellikle beş büyük lig üzerinden tanımlanır. İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya ligleri Avrupa futbolunun en önemli merkezleri olarak kabul edilir. Yeni organizasyon Avrupa Süper Ligi, bu beş büyük ligden üçünü ele geçirmiş gibi görünüyor. En azından bu liglerin devlerini…

Avrupa Süper Ligi organizasyonunun kurucuları 12 dev kulüpten oluşuyor:

İngiltere: Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham Hotspurs

İspanya: Real Madrid, Atletico Madrid, Barcelona

İtalya: Juventus, Internazionale, Milan

Turnuvada 20 Takım Yer Alacak

futbol

Fotoğraf: Tembela Bohle

Tüm dünyada ses getiren Avrupa Süper Ligi duyurusunda turnuvanın formatı hakkında bilgiler de verildi. Yapılan açıklamaya göre açıklanan 12 kulübün yanı sıra üç takım daha kurucu kulüpler arasına katılacak. 15 kurucu kulübe her yıl çeşitli yöntemlerle belirlenecek beş farklı kulüp eklenecek. 20 takıma ulaşan turnuvada 10’ar takımdan oluşan iki grup yer alacak ve lig, deplasmanlı bir şekilde oynanacak. Yani bir diğer deyişle Şampiyonlar Ligi’ndeki gibi yılın yalnızca belirli dönemlerinde değil neredeyse sezonun tamamında dev kulüplerin birbiriyle mücadelesini izleyeceğiz. Kulağa harika geliyor değil mi? Peki gerçekten öyle mi?

UEFA Yaptırımlara Hazırlanıyor

Avrupa Şampiyonlar Ligi’nin düzenleyicisi uefa

Avrupa Süper Ligi’nin duyurulması, kurucu kulüplerin taraftarlarının bir kısmının dışında çok da coşkuyla karşılanmadı. Dünya spor kamuoyunun pek çok kesiminden tepkiler hızla gelirken bunların arasında en sert tepkiyi Avrupa Şampiyonlar Ligi’nin düzenleyicisi ve Avrupa futbolunun patronu UEFA ortaya koydu. UEFA, en başından beri karşı çıktığı bu organizasyona katılan kulüpleri kendi liglerinden tamamen men etmekle kalmayacağını, bu kulüplerde forma giyen futbolcuların milli takımlarında oynayamayacaklarını açıkladı. Üstelik dünya futbolunu yöneten FIFA da bu konuda UEFA’ya destek veriyor. Yani şu anki duruma göre dünyanın en iyi futbol kulüpleri, dünya futbolunun patronlarıyla bir savaş halinde.

Almanya ve Fransa’nın Kulüpleri Turnuvaya Katılmayacak

bayern munich

Fotoğraf: Saurav Rastogi

Başta tüm zamanların en başarılı takımı Real Madrid olmak üzere İngiltere’nin neredeyse tüm büyük kulüplerini organizasyona eklemeyi başaran Avrupa Süper Ligi, iki ülkenin kulüplerini ikna edememiş görünüyor. Avrupa’nın en başarılı kulüplerinden biri olan Bayern Münih, turnuvaya kesinlikle katılmayacağını açıkladı. Ayrıca Fransız devi Paris Saint Germain de kurucu kulüpler arasında yer almıyor. 

Türkiye Kulüpler Birliği’nden Açıklama

Türkiye kulüpler birliği

Futbolun devleri, “kendi aramızda oynayalım” mottosuyla hareket ederken farklı ülkelerden açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Türkiye Kulüpler Birliği de geçtiğimiz gün yaptığı açıklamayla turnuvayı desteklemediğini ve Avrupa Süper Ligi’ne karşı UEFA’nın yanında olduklarını dile getirdi. Her ne kadar sosyal medyada Avrupa Süper Ligi’ne Galatasaray mı Fenerbahçe mi Beşiktaş mı davet edilecek gibi dedikodular dolaşsa da Türk kulüplerinin şu an için bu organizasyonda yer alması çok mümkün görünmüyor.

Avrupa Neden Karşı Çıkıyor?

avrupa futbolu

Fotoğraf: Mitch Rosen

Peki “eğlence” ve “şov” adına bu denli iddialı bir gösteri vadeden Avrupa Süper Ligi’ne neden herkes karşı çıkıyor? UEFA başta olmak üzere pek çok spor kulübünün temel sebebi aynı: Futbolu, herkesin heyecan duyduğu ve katılım gösterebileceği bir spor olmaktan çıkarıp yalnızca zenginlerin oyunu haline getirecek olması. 

Avrupa Süper Ligi’ni oluşturan kurucu kulüplerin neredeyse tamamının başında dünyanın sayılı zenginleri yer alıyor. Bu kulüpler, kendi aralarında düzenledikleri organizasyonlar ile futbol endüstrisinden elde ettikleri geliri daha da artırmayı hedefliyor. Böylece görece küçük kulüplerin ‘oyunun dışında kalmasını’, futbolun bir spordan ziyade bir şova dönüşmesini hedefliyorlar. Küme düşme, FFP (Financial Fair Play), transfer kuralları, ulusal liglerde başarı gibi ‘detayları’ önemsemeden, tam anlamıyla daha çok seyirci ve daha çok gösteriş hedefliyorlar. 

Futbol Dünyasında Bilinmezlik Hakim

Organizasyonun resmi olarak duyurulması henüz çok yeni bir gelişme. UEFA ve çeşitli ülkelerin federasyonlarından her geçen gün yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ancak tüm bu kaos içerisinde önümüzdeki sezonda neler olacağı halen bilinmezliğini koruyor. Avrupa Süper Ligi projesi, futbol dünyasında geri dönülemez bir değişikliği de başlatabilir, kulüpler ve UEFA bir orta yol bulup bu projenin ortadan kalkmasını da sağlayabilir. Dünyanın en çok ilgi gören sporlarının başında gelen futbolda neler olacak sorusunun yanıtı, önümüzdeki günlerde belli olacak.