evren kayar

Evren Kayar ile Evde Tek Başına

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Bu hafta ‘’Evde Tek Başına’’ köşemizin konuğu mücevher tasarımcısı Evren Kayar. Tasarımları da kendisi gibi şahsına münhasır olan tasarımcı, bu dönemi yeni koleksiyonun hazırlıklarını tamamlamak için değerlendirirken, ailesiyle birlikte doğanın sonsuz enerjisine paralel bir dünya yaratmış kendisine.

Doğadan ilham alan yeni koleksiyonun heyecanını paylaşıyor ve sizleri Evren Kayar’ın korona dönemi deneyimleriyle baş başa bırakıyoruz.

Karantinanın başlarında herkes gibi benim de huzursuzluklarım, hatta kaygılarım vardı. Bu dönemde iç dengemi korumayı çok önemsedim.

Mümkün olduğunca içsel gücümü kuvvetlendirebilecek kitaplar okumaya yöneldim. İyi bir kitap okuyucusu olmama rağmen uzun zamandır kitap okumak için konsantrasyonumu kaybetmiştim. Karantina sürecinin başlarında tekrardan eski kitaplarımdan bende iz bırakan ya da hatırlamak istediğim bilgileri kapsayan kitapları okumaya başladım.

Bu arada yeni koleksiyonum Celestial’i (Göksel) tam bitirmiştik ki izole yaşama geçtik. Koleksiyonun tüm iletişim ve pazarlama sürecini, ekibimle birlikte evden çalışarak yönettik.

Her şeyin özü ve kökleri doğadan geliyor!

Çiçekler

Bu süreçte bahçemin düzenini yenilemek için bolca vaktim oldu. Çocukluğumdan beri çiçekler, bitkiler bana çok anlam ifade ediyor ve ilham veriyor. Koleksiyonlarımın çıkış noktası sorulduğunda hayatın kaynağının doğada olduğuna inananlardanım derim. Her şeyin özü ve kökleri doğadan geliyor bence. Müthiş form ve renkler var. Nasıl ki taşların yerin altından çıkartılma süreci beni etkiliyorsa çiçeklerin, bitkilerin hayat bulma serüvenleride bir o kadar etkiliyor beni.

Birlikte bir şeyler ekip büyüdüklerini ve değişimlerini izleme şansımız oluyor…

aile

Çekirdek aile olarak ilk defa bu kadar uzun bir süre evde beraber yaşadık ve birbirimizi daha yakından tanıdık ve yeni alışkanlıklar kazandık.

Ailecek kendimizi tarıma verdik. Çiçeklerin yanı sıra tohumlar ve fideler de ekiyoruz. Minik bir bostanımız oldu. Hatta ilk ürünlerimizi almaya başladık.  Toprağa ekmek ve büyüme sürecini görmek her zaman bana ilham vermiştir.

Tabi artık büyük bir fark var Atlasın da bütün bunlara şahit olmasını, birlikte bir şeyler ekip büyüdüklerini ve değişimlerini izleme şansımız oluyor beraber. Bunu çok önemsiyorum. Karantina sürecinin en sevdiğim yanı atlasla daha fazla vakit geçirmek oldu. Ben de Lego yapmayı ne kadar sevdiğimi tekrar hatırladım.

Köpeklerimizle birlikte yaşıyoruz. Onlarla da bu süreçte vakit geçirme şansım oldu. Onlardan çok şey öğreniyorum. Dostlukları çok etkileyici.