antalya kapak

Antalya’ya Yakın 5 Seyahat Rotası

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Karantina bittikten sonra Antalya’nın eşsiz plajlarına ve doğal güzelliklerine kavuşmayı beklemekten daha doğal ne olabilir? Elbette, hijyene ve sosyal mesafeye dikkat etmek kaydıyla… Büyülü mavi gezilerden hafızada yer eden manzaralara, hayranlık uyandıran antik yapılardan zengin bitki örtüsüne, düşlerin ötesinde bir bölge burası. Antalya’ya yakın kaçış rotaları arasında sakinlikleriyle öne çıkan 5 destinasyonu derledik.

FİNİKE

finike turkuazkoy
Turkuazköy

Aklınızdan çıkmayacak bir portakal kokusunun tüm tatilinize eşlik etmesini isterseniz, rotanız Finike olmalı. Uzayan sahillerinde turkuaz rengiyle bütünleşebilir, geceleri yıldızları sayabilirsiniz. Limyros Nehri kıyısında, portakal ağaçları arasında konuşlanmış bungalovlarda da konaklayabilirsiniz. Antik Arykanda kalıntılarını da ziyaret etmeli…

ADRASAN

adrasan
Fotoğraf / Mert Aydemir

Maviyle yeşilin koyun koyuna verdiği bir kaçış noktası Adrasan. Kumluca’ya bağlı belde çam ağaçlarının arasında, asırlık çınarların mesken tuttuğu kapalı bir koy. Güneşle yıkanan dalgasız parlak suları dalış yapmak ve su altı yaşamını fotoğraflamak isteyenleri mutlu edecek türden.

KALEKÖY

kalekoy
Kaleköy

Deniz yoluyla ulaşılması ve tarihi bir kalenin eteklerine kurulması, antik Likya kentlerinden Kaleköy’ü başka bir atmosfere büründürüyor. Simena adıyla da bilinen köyde huzurlu sabahlara uyanmak için pansiyonlara göz atabilirsiniz. Tekneyle Batık Kent’in sırlarını keşfe dalabilirsiniz. Ev yapımı leziz dondurmalardan tatmadan, yöre halkının açtığı tezgahlara uğramadan Kaleköy’den dönmemek gerek.

KAŞ

kaputas gulin esen unsplash
Fotoğraf / Gülin Esen

Antalya, Kaş demek çoğu insan için. Haksız da sayılmazlar. Deniz sizi tonlarca mavisiyle sarıp sarmalar her noktasında. Biraz daha sakin olsun derseniz tekne yolculuğuyla mis gibi koylara demir atabilirsiniz. Tepelere doğru yol alıp Uyuyan Dev’le tanışabilir, doğayla baş başa
kalabileceğiniz konaklama fırsatları bulabilirsiniz. Cıvıl cıvıl sokakları, hayal gibi manzarasıyla Kaş unutulmaz bir tatil beldesi.

TEKİROVA

tekirova phaselis slowtravelguidecom
Phaselis Koyu | Fotoğraf / slowtravelguide

Popüler Antalya ilçeleri arasındaki Kemer’e bağlı Tekirova, mavi ve yeşille bezeli Akdeniz kıyılarında huzur bulabileceğiniz bir belde. Heybetli dağların ve çam ağaçlarının arasında denizle buluştuğunuzda zamanı durdurmak isteyebilirsiniz. Civarda yer alan Phaselis Antik Kenti, Yanartaş Ören Yeri, Olympos Dağı ve Kleopatra Koyu ise masal gibi anıların anahtarı.