Evde Hazırlayabileceğiniz El Yapımı Hediyeler

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Gerçekten emek verilerek hazırlanmış bir hediyeden daha güzel ne olabilir? Dünyanın en pahalı mücevherleri bile kimi zaman el yapımı hediyelerin yanında sönük kalabiliyor. Siz de en çok değer verdiğiniz kişilere bunu tam anlamıyla ifade edecek el yapımı hediye arayışı içerisindeyseniz doğru yerdesiniz. İşte evinizde yalnızca birkaç malzeme kullanarak yapabileceğiniz birbirinden güzel el yapımı hediyeler…

Ev Yapımı Mumlar 

Ev Yapımı Mumlar

Geçmişte bir aydınlatma aracı olarak kullanılan mumlar, artık çok daha farklı görevler üstleniyor. Oldukça farklı şekillerde üretilen ürünler, yalnızca romantizmin bir simgesi olmakla kalmayıp evlerin en önemli dekorasyon ögelerine de dönüşüyor. Eğer siz de sevdiklerinize mum hediye etmek istiyorsanız yalnızca birkaç malzemeye ve biraz yaratıcılığa ihtiyacınız var. Evde mum yapımı konusunda birçok farklı tarif olsa da ihtiyacınız olan en temel malzeme tabii ki balmumu. Bu ürünü aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Balmumunun yanında bir parça fitil ve kokulu bir mum yapmak istiyorsanız dilediğiniz bir parfüm, sizin için yeterli olacaktır. Dilerseniz hazırladığınız mumu cam kavanozlara koyabilir, sevdiklerinize şık bir dekorasyon eşyası olarak sunabilirsiniz. Cam kavanoz üzerinde yapacağınız süslemeler ise tamamen yaratıcılığınıza kalmış.

Taş Boyama

Taş Boyama

Ev dekorasyonu için aslında yapay ürünlere ihtiyacımız yok. Doğada yer alan birçok madde, ufak tefek süslemelerden geçtikten sonra harika dekorasyon ögeleri haline gelebiliyor. Taş boyama hobisi de bu düşünceden hareketle ortaya çıkmış. Ev dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan boyanmış taşlarla sevdikleriniz için oldukça şık el yapımı hediyeler de hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olanlar ise çok basit. Öncelikle geniş ve yassı şekilde olan taşlar toplamalısınız. Taşların boyayı tutması için akrilik tipte boyalara ihtiyacınız var. Birkaç farklı boyda sulu boya fırçası ve çiziminizin eskizini çıkarmak için bir kurşun kaleminiz de varsa taş boyama setiniz hazır! Dilerseniz taşların arkasına ufak mıknatıslar yapıştırarak bu ürünleri buzdolabı magnetleri haline de getirebilirsiniz.

Örgü Bebek (Amigurumi)

Örgü Bebek (Amigurumi)

Eğer dikiş nakış işlerine yatkınlığınız varsa sizin için harika bir el yapımı hediye önerimiz var! Özellikle son dönemde oldukça popüler hale gelen örgü bebekler, hem yetişkinler hem de çocuklar için ideal bir hediye seçeneği oluşturuyor. Amigurumi bebek adıyla da anılan bu şirin nesneleri yapmak içinse birkaç farklı boyutta tığa ve dilediğiniz renklerde iplere ihtiyacınız var. Ayrıca hobi marketlerde bu bebekleri süslemek için çok sayıda ufak nesne de bulabilirsiniz. 

Kupa Boyama

Kupa Boyama

Sevdiklerinize verebileceğiniz ev yapımı hediyeler arasında klasiklerden biri de yaratıcılığınızla süslenmiş kupalar. Porselen boyama kalemi veya ojeler ile boyanabilen kupalara istediğiniz desenleri çizebilir ya da dileklerinizi yazabilirsiniz. Düz renkte bir porselen kupa, çiziminizin taslağını çıkarmak için bir kalem ve kupa boyama için kullanacağınız malzemeler hazırsa sevdiklerinize hediye etmek için kupa boyama işlemine hemen başlayabilirsiniz!

Hediyelerin değerlerini belirleyen tabii ki pek çok unsur var. Ancak sevdiklerinize emeğinizi ve dolayısıyla zamanınızı hediye etmek, onlara gerçekten değer verdiğinizi göstermenin en değerli yolu. Üstelik el yapımı hediyeler çevre dostu olmaları sayesinde hem sevdiklerinizi hem de doğayı mutlu edecek!