Evcil Hayvanlar İçin Çevre Dostu Etkinlikler

Evcil Hayvanlar İçin Çevre Dostu Etkinlikler

Evcil hayvan ebeveynliği; sevgi, şefkat, emek, sabır ve elbette mutluluk anlamına gelir. Sonuçta insanın başka bir cana kendini tam anlamıyla adaması hafife alınacak şey değil. Hele ki bu insan, satın almak yerine sahiplenen ve yaşadığı dünyaya da duyarlı biriyse, bir taşla iki meyve! Üstelik bahsi geçen bilinçli evcil hayvan ebeveynleri, evcil dostlarıyla vakit geçirirken aynı zamanda dünyamız ve geleceğimiz için önemli adımlar da atabilirler. Nasıl mı?

Köpeklerin Meşhur Pet Şişe Sevdası

Evcil Hayvanlar İçin Çevre Dostu Etkinlikler
Evcil hayvanlar için çevre dostu etkinlikler

Fotoğraf: Adnan Puzić

Köpeklerle biraz vakit geçirip de dostlarımızın pet şişelere duyduğu ilgiyi fark etmemek pek mümkün değil. Dişlerini şişeye geçirip “çekiştirme” oyunu oynayanlar, “git getir” komutuyla ebeveyninin fırlattığı şişeye doğru hızla atılanlar… Madem dostlarımız pet şişeleri böylesine seviyor, neden onlarla birlikte yaptığımız günlük yürüyüşlerde sokaklardaki veya parklardaki pet şişeleri toplamayalım ki? 

Mesela Chipper isminde dünyaca ünlü bir patili dostumuz var. Chipper, ebeveyni ve bu bitirim ikilinin çevresinde toplanan birçok gönüllü ile birlikte 2023 yılına kadar 500 bin kilogram çöp toplamayı hedefliyor! Tabii bu süreç içerisinde Chipper’ın keyfine diyecek yok… Hem bol bol geziyor, hem ebeveyniyle vakit geçiriyor, hem de gönüllülerin sevgi bombardımanının tadını çıkarıyor. Oh ne güzel hayat! Eğer siz de köpek ebeveyniyseniz evcil dostunuzla şişe toplama fikrini düşünebilirsiniz. Fena fikir değil sanki, ne dersiniz?

Fotoğrafların tadını çıkarmak ve ilham almak için Chipper’ın Instagram hesabına göz atmadan geçmeyin.

Kedini Sev, Pireleri Kovala, Çevreyi Koru

Evcil Hayvanlar İçin Çevre Dostu Etkinlikler
Pire tarağı

Yaygın kanının aksine kediler, oldukça sosyal canlılar. Doğal olarak ebeveynleriyle vakit geçirmekten haz alıyorlar. Onları sıkboğaz edip sağlarını sollarını mıncırırken havaya atıp tutan yoksa elbette. Peki kedilerin hoşuna gidecek, sağlıklarına faydalı olacak ve çevre dostu bir etkinlik var mı? Evet, bu sorunun yanıtı pire tarağında gizli. Bildiğimiz pire tarağı…

Birçok kedi ebeveyni, dostları pirelendiğinde çareyi kimyasal ilaçlarda arar. Ancak bu ilaçların çevreye verdiği zararları saymak abeste iştigal etmek olur. Sonuçta o ilaçları üretmek için tüketilen şey bizzat dünyamız. Tam da bu yüzden ilaçlar yerine pire tarağı kullanmak, harika bir çözüm. Üstelik tüylerinin taranması ve ebeveynleriyle geçirdikleri vakit, kedilerin büyük bir çoğunluğu için tam bir keyif anlamına geliyor. Dökülen tüylerden kurtulup hafiflemeleri de cabası! 

Muhabbet Kuşları Bitkilere Bayılır

Evcil Hayvanlar İçin Çevre Dostu Etkinlikler
Muhabbet kuşları

Fotoğraf: pixabay.com/lizzyliz

Evcil hayvanlara değinip de tatlı mı tatlı muhabbet kuşlarını atlamak olmaz. Kanatlı dostlarımız doğal yaşamlarında çevrelerindeki bitki örtüsü ile sık sık haşır neşir olurlar. Bazen bu bitkileri yerler, bazen onların arasına gizlenip kendilerini güvende hissederler, bazen de bu bitkilerin arasında sosyalleşirler. Hal böyleyken evlerin çeşitli bitkilerle daha yeşil bir hale gelmesi, kuş dostlarımız için yapılabilecek en büyük iyiliklerden biri. Sonrasında ise neden muhabbet kuşlarıyla bitkilerin arasında saklambaç oynamayalım? Gizlenme içgüdüsü tatmin oldu, ebeveyniyle sosyalleşti ve oyun sonunda bir de ödül maması derken dostumuzdan daha keyiflisi var mı?

Evcil dostuna yürekten sevgi besleyen her ebeveyn, illaki bu sevgiyi yaşadığı dünyaya ve çevresine de yansıtır. İşte bu sevginin çeşit çeşit etkinliklerle ifade edilmesine, dünyamız için atılacak büyük küçük her türlü adıma adeta muhtacız. Yukarıda bahsi geçen etkinlikler yalnızca birer örnekten ibaret. İnsan istedi mi gerek dostuna, gerekse doğaya faydalı daha birçok fikir bulabilir. İçimizdeki sevgiyi dinleyelim, yeter.

Kapak Fotoğrafı: Shirley Culpin/petcurean.com