Evcil Hayvan İle Uçak Yolculuğunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Evcil Hayvan İle Uçak Yolculuğunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

Evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarıyla birlikte uçak yolculuğu yapması mümkündür. Ancak yolculuğun gerçekleşmesi için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekir. Evcil hayvanlar için uçuş şartları belirlenmiş olup bu şartlar uçuş firmalarına göre değişiklik gösterir. Kedi veya köpek gibi evcil hayvan sahiplerinin uçak yolculuğunda dikkat etmesi gerekenler nelerdir, birlikte bakalım…

Evcil Hayvanlarla Uçuş İçin Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Evcil Hayvan İle Uçak Yolculuğu Kuralları

Fotoğraf: Mark Olsen

Uçakla yapılacak seyahatlerde evcil hayvanların olmasını isteyenlerin uçuş esnasında sorun yaşamamaları ve uçuş gerçekleştirebilmeleri için kurallara uygun hareket etmeleri gerekir. Kurallara uyum sağlamaları, uçağa binişlerine ek olarak evcil dostlarının güven içerisinde yolculuk yapmalarını kolaylaştırır. 

Uçuş firmalarına bağlı olarak değişen ve evcil hayvanları ile uçmak isteyenler tarafından uyulması gereken kurallar şunlardır:

 • Uçakta taşınabilecek kedi ve köpek cinslerini öğrenerek uygun cinslere sahip evcil hayvanların uçağa binmesini sağlamak
 • Evcil hayvana ait kimlik belgelerini yanında bulundurmak
 • Uçuş öncesi evcil hayvanlarını veteriner kontrolüne götürmek ve uçuş için sağlıklarının uygun olduğunu öğrenmek
 • Kedi veya köpeğin ağırlık, yaş veya diğer kurallara uygun olup olmadığını araştırmak
 • Kabinde taşımaya uygun olmayan evcil hayvanların kargo bölümünde taşınmasına onay vermek
 • Kedi veya köpeğin hamile ya da emziren hayvan olmamasına dikkat etmek
 • Uçak yolculuğu için kurallara ve şartlara uygun maksimum 32 cm x 32 cm x 50 cm ebatlarında taşıma çantası edinmek
 • Kedi veya köpeklerin taşıma için en az 3 aylık olmasına dikkat etmek
 • Tercih edilen uçuş firmasının evcil hayvan taşıma iznini iç veya dış hatlar uçuşu için verip vermediğini öğrenmek
 • Uçuş esnasında evcil hayvanların da taşınacağını en geç 48 saat öncesinden firmaya iletmek
 • Avrupa Birliğine bağlı ülkelere seyahat edilecekse evcil hayvan pasaportlarına sahip olmak
 • Yurt dışına seyahat edilecekse evcil hayvanın seyahatten maksimum 3 ay önce kuduz testi olmasını sağlamak
 • Uçağa binmeden önce kedi veya köpeklerin ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamak
 • İhtiyaç halinde evcil hayvanlar için uçakta yer ayırtmak
 • Uçuş için havalimanındaki işlemleri eksiksiz yerine getirmek

Bu kurallara eksiksiz uyan kişiler, evcil hayvan ile seyahat etme imkanı bulurlar. Böylelikle can dostlarını uçuşlarında yanlarında bulundururlar. Aksi takdirde hayvanlar kargo bölümlerinde taşınır veya kargo bölümünde taşınması için firmalara ekstra ücret ödenir. Taşınması yasak olan özellikle köpek cinslerinin kargo bölümünde de taşınmasına izin verilmez.

Kedi Sırt Çantası ile Uçağa Binilir Mi?

Evcil Hayvan İle Uçak Yolculuğu Kuralları

Fotoğraf: Nishaan Ahmed

Kedilerin taşınması için üretilmiş taşıma ürünleri arasında kedi sırt çantaları bulunur. Bu çantalar, kedilerin sahipleriyle birlikte hareket etmesini ve kolay taşımayı sağlar. Bu nedenle pek çok kedi sahibi tarafından kedi sırt çantaları tercih edilir. Uçakla yolculuk yapmak isteyen kişiler, uçağa kedi sırt çantalarında biniş yapıp yapamayacaklarının cevabını ararlar. Bu çantalarla uçağa binmek mümkündür. Ancak söz konusu çantanın, firmalar tarafından belirlenmiş olan 32 cm x 32 cm x 50 cm ölçülerini aşmıyor olmaları gerekir.

Kedileri için tercih ettikleri sırt çantaları sınırlamayı aşmayan kişiler kedilerini kabinde yanlarında tutma imkanı elde ederler. Böylelikle yolculuk anında kedilerin yaşamaları mümkün olan sıkıntılara vaktinde engel olabilirler. Sırt çantası ölçüleri, maksimum sınırı aşıyorsa kedilerin sırt çantalarıyla kargo bölümlerinde taşınmaları sağlanır. Bunun için kedi sahiplerinin firmaların belirlemiş olduğu kargo veya evcil hayvan taşıma ücretini ödemeleri gerekir.

Evcil Hayvanı Uçak Yolculuğunda Sakinleştirme Yöntemleri

Uçak Yolculuğu Evcil Hayvan Sakinleştirmek

Fotoğraf: Fatty Corgi

Evcil hayvanla uçak yolculuğu yapmak neredeyse tüm evcil hayvan sahiplerinin isteğidir. Ancak kedi, köpek veya kuş gibi evcil hayvanların uçuş esnasında korku, stres veya diğer sebeplerle gürültü çıkarmaları mümkündür. Özellikle kabin bölümünde taşınan evcil hayvanların gürültü oluşturması, uçuş yapan diğer yolcuların rahatsızlık yaşamasına neden olur. 

Uçak yolculuğuna başlamadan önce veya yolculuk esnasında hayvanların sakinleştirilmesi için birtakım yöntemlerin uygulanması gerekir. Böylelikle sorunsuz uçuş gerçekleştirilir. Sakinleştirme yöntemleri ise hayvan türüne bağlı olarak değişir.

Evcil hayvanların uçuşu sakin şekilde geçirmesi için uygulanabilecek sakinleştirme yöntemleri ise şunlardır:

 • Sakinleştirici ürün kullanmak
 • Hayvanların yakın hissettikleri kişilere ait eşyaların yanında bulunmasını sağlamak
 • Uyku ilacı vermek
 • Sakinleştirici doğal kokular kullanmak 

Bu yöntemleri kullanan kişilerin hayvanlarıyla daha rahat yolculuk yapması mümkün olur. Ayrıca hayvanlar, kabinde sahiplerinin yanındaysa kafeslerinden çıkarılmadan onlara ilgi gösterilerek sakinleşmesine yardımcı olunur. Sakin kalan evcil hayvanlar sayesinde güvenilir uçak yolculuğu yapmak mümkün olur.

Uçak Yolculuğunda Kedi Sakinleştirme Yöntemleri

Uçak Yolculuğu Kedi Sakinleştirmek

Fotoğraf: Yerlin Matu

Uçak yolculuğu yapacak kedilerin uçak yolculuğu boyunca sakin kalmaları gerekir. Çünkü miyavlayan ve sürekli hareket eden kediler diğer yolcuların rahatsızlık duymasına neden olabilir. Bunu engellemek için kedi sahiplerinin uçuş öncesinde kedi sakinleştirme yolları nelerdir öğrenmeleri ve bu yöntemleri uygulamaları gerekir.

Kedilerin sakinleşmesi için kullanılacak ilk yöntem sakinleştirici bitki, koku veya ilaçlardan yararlanmaktır. Bu ürünler içerisinde bulunan sakinleştirme etkisi olan maddeler, kedilerin rahatlamasına yardımcı olur. Böylelikle uçaktan, uçmaktan veya çevredeki seslerden korkmalarına bağlı olarak hırçın, coşkulu veya hiddetli olmazlar.

Kedilerin sakinleşmesi için kullanılabilecek ikinci yöntem ise sahiplerine ait eşyaların yanına koyulmasıdır. Kıyafet, eşarp veya çorap gibi ürünler kedilerin kafeslerine koyularak yalnız olmadıklarını hissetmeleri sağlanır. Böylelikle uçuş esnasında hırçınlık göstermeden sakin kalırlar. 

Bunun dışında kedilerin yüksek sese alıştırılmaları uçağın hareket etmesiyle birlikte hırçınlaşmalarının önüne geçer. Son olarak da kedilerin uçuş öncesinde yorulması sağlanabilir. Böylelikle gerçekleşecek uçuş esnasında yorgun olan kedilerin sakinleşme sorunu yaşamaları engellenmiş olur.

Uçak Yolculuğunda Köpek Sakinleştirme Yöntemleri

Uçak Yolculuğu Köpek Sakinleştirmek

Fotoğraf: Eric Ward

Uçak yolculuğunun evcil köpeklerle gerçekleştirilmesi mümkün olur. Bunun için köpeğin hava yolu firmasının belirlemiş olduğu ırklardan birinden olması, yaş ve kilo sınırının yolculuk için uygun olması gerekir. Bu şartları taşıyan köpekler uçağa alındığında yolculuk boyunca sakin olmak zorundadır. Aksi takdirde kişilerin istemeyecekleri sorunlar yaşanabilir. Bunun için köpeklerin sakinleşmesinin sağlanması gerekir. 

Köpek sahiplerinin uçak yolculuklarında uygulayabileceği köpek sakinleştirme yolları şunlardır:

Sedatif ilaçlar kullanmak: Sedatif ilaçlar hayvanların sakinleşmesi için kullanılabilecek sakinleştirici özelliğe sahip ilaçlardır. Bu ilaçların uçuş öncesinde köpeklere verilmesi durumunda köpeğin sakin kalması mümkün olur. Bu ilaçların köpekler üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaması için veteriner kontrolünde verilmesi gerekir. Ayrıca bu ilaçlar verilirken köpeklerin yaşı ve sağlık durumu göz önüne alınmalıdır.

Sakinleştirici kokular kullanmak: Sakinleştirici ilaçların köpeklerin böbrek ve midelerinde rahatsızlığın oluşmasına neden olduğu yönünde bir görüş vardır. Ayrıca sakinleştirici olan ilaçların denge problemi yarattığı da ifade edilir. Bu riskleri göze almak istemeyen kişiler uçuş öncesinde veya uçuş esnasında sakinleştirici kokulardan yararlanırlar. Bu kokuların köpeğin üzerine veya yakınına sıkılması gerekir. Böylelikle köpekler sakinleşerek sorunsuz uçuş gerçekleştirecektir.

Sakinleştirici bitkiler kullanmak: Köpeklerin uçaktaki gürültüden korkarak gürültü veya telaş etmesini engellemek için sakinleştirici bitkilerin kullanılması da mümkündür. Bu bitkiler köpeklerin sularına katılarak tüketmeleri sağlanır. Böylelikle bitkilerin sakinleştirici etkisi sayesinde köpeklerin uçak içindeki hareketi veya ses çıkarması kısıtlanmış olur.

Köpeklerin yorulmasını sağlamak: Köpeklerin uçak yolculuğunda sakin kalmasını sağlamanın bir yolu da köpeğin yorulmasını sağlamaktır. Uçak saati beklerken havalimanında köpek yürütülür ve bu yürüyüşe bağlı olarak yorulması sağlanır. Yorgun bir şekilde uçağa binen köpek gürültü çıkarmayacağından ve yorgunluğun etkisiyle çevresinde olan biteni anlamayacağından sakin kalır.

Bunların dışında köpeğin uçuş esnasında sakin kalmasını sağlamak için yüksek sese alıştırılması gerekir. Böylelikle uçarken çıkan yüksek sesten korkarak telaş yapması engellenmiş olur.

Not: Evcil hayvanlarınıza herhangi bir ilaç vermeden önce veterinerinize danışmayı unutmayın!

Kapak fotoğrafı: Xan Griffin