Ulaşımda Yeni Çözüm: Elektrikli Uçan Taksiler

Ulaşımda Yeni Çözüm: Elektrikli Uçan Taksiler

Tüm dünyada elektrik dönüşümü sürerken etkilenen sektörlerden biri de havacılık oldu. Şimdiye kadar şehir içi ulaşımı gerçekleştirmek amacıyla birçok farklı uçan araç tasarımıyla karşılaşsak da daha önce hiçbir zaman bu hayale yaklaşamadık. Ancak Brezilya’daki teknoloji firmasının iddialarına göre gelecek, sandığımızdan daha yakın.

Elektrikli Uçan Araçlar Geliyor

Halihazırda tarifeli uçuşlar için büyük yolcu uçaklarının motorları yavaş yavaş elektrikli modellerle değiştirilmeye başlamışken birçok yeni atılım, geleceğin ulaşımı için umut vadeden projeksiyonlar ortaya koyuyor.

Brezilya’da faaliyetlerini sürdüren uçak üretimi ve teknoloji firması Embraer tarafından geliştirilen yeni elektrikli uçan taksiler, sürdürülebilir ulaşım için çözüm olabilir.

BBC News’e konuşan şirket yetkilileri, eVTOL adı verilen uçan taksilerin 2026 yılında uçuşa hazır olacağını iddia ediyor. Altı kişiye kadar yolcu kapasitesine sahip olması planlanan taksinin uçuş başına ortalama 50 dolar ile 100 dolar arasında yolculuk masrafı olacak.

Embraer CEO’su Francisco Gomes, BBC News’e verdiği röportajda şehir içi hava taşımacılığı için ürünlerinin büyük bir potansiyel taşıdığını söyledi.

Sürdürülebilir Ulaşım İçin Çözüm Olabilir

Ulaşımın yerden ayrılması ve tamamen elektrikli hale getirilmesiyle birlikte São Paulo gibi devasa metropollerde yaşanan trafik sorununun çözülmesi ve karbon emisyonlarının büyük ölçüde düşürülmesi planlanıyor.

Daha şimdiden 2850 adet eVTOL, çeşitli ülkeler tarafından sipariş edilmiş durumda. Öte yandan uzmanlar, uçan taksiler için hava ulaşımı kurallarının nasıl işletileceği konusunda  bazı çekincelere sahip.

Kaynak: EcoWatch