Dünyanın En Temiz Denizleri ve Plajları

Dünyanın En Temiz Denizleri ve Plajları

Öyle bir mavilik düşünün ki uğruna şiirler yazılmış, hayatlar adanmış, şarkılar bestelenmiş… Öyle bir mavilik düşünün ki gezegenimizdeki her bir coğrafyada huzurun, mutluluğun, yaşamın ve bereketin simgesi olmuş… Öyle bir mavilik düşünün ki dünyanın neredeyse her yerinde bulabileceğiniz, fakat her geçen gün elimizden kayıp giden… 

Bir şair ustalığında olmasa da tabii ki denizleri anlatıyoruz! Dünya’nın “mavi gezegen” olarak anılmasını sağlayan denizler, yalnızca gezegenimize rengini vermekle kalmıyor, aynı zamanda yaşamın da temel kaynağı olarak varlığını sürdürüyor. Ancak ne yazık ki son birkaç yüzyılda giderek denizlerimizdeki maviliği, berraklığı kaybediyoruz. Artık “Hangi denizler kirli?” diye sormak yerine “En temiz deniz hangisi?” sorularına yanıt bulmak daha anlamlı olmaya başladı. İklim değişikliğinin de etkileriyle birlikte gezegenimizi kurtarmak için girdiğimiz bu son dönemeçte, elimizde kalan berrak maviliklere sahip çıkmak için deniz temizliği konusundaki toplumsal bilincimizi hızla artırmamız gerekiyor. İşte bu nedenle belki de birazcık motivasyona ihtiyacımız var. Bu motivasyonu bulmak içinse dünyanın en temiz denizleri ve plajları hakkında fikir sahibi olmak harika bir yol olabilir! O halde lafı daha fazla uzatmadan dünyanın en temiz denizleri hangileriymiş, birlikte bakalım…

Maldivler

Dünyanın En Temiz Denizleri ve Plajları
Dünyanın en temiz denizleri ve plajları: Maldivler

Dünyanın en temiz denizleri listesinde ilk sırada sürpriz yok! Yurt dışında balayı dendiğinde ilk akla gelen rotalardan biri olan Maldivler, tabii ki bu ününü masmavi sularına ve olağanüstü güzellikteki plajlarına borçlu. Hint Okyanusu’nda yer alan ve 1200 adacıktan oluşan Maldivler Cumhuriyeti’nin tam tamına %99.6’sı sularla kaplı.

Florası ve faunası ile dünyanın en zengin çeşitliliğine sahip bölgelerinden biri olan Maldivler’de sayısız farklı türde deniz canlısı yaşamını sürdürüyor. Yıl boyunca bölgede ortalama su sıcaklığı 25 °C seviyesinde seyrediyor ve bu sayede Maldivler, yılın neredeyse her döneminde deniz turizmi tutkunlarının rotasında yer alıyor. 

Exuma | Bahamalar

Dünyanın En Temiz Denizleri ve Plajları
Exuma/Bahamalar

En temiz denizler sıralamalarında sık sık ada ülkeleriyle karşılaşmamız kimseyi şaşırtmayacaktır. Bu kez rotamızı dünyanın bir diğer ucuna çeviriyoruz ve pek çoklarına göre dünyanın en güzel okyanusuna sahip olan Bahamalar’daki Exuma plajına odaklanıyoruz.

Karayip Denizi’nde yer alan Bahamalar, 700 adacıktan oluşuyor. Bölgedeki pek çok ada, kartpostallarda başrolü hak edecek güzellikte denize ve plaja sahip ancak Exuma takımadası, komşuları arasında birazcık öne çıkmayı başarmış. Pig Beach (Domuz Plajı) olarak da bilinen ve 360 adacıktan oluşan Exuma bölgesi, özellikle masmavi sular, bembeyaz kumlar ikilisini birazcık da sakin ve ıssız bir tatille birleştirmek isteyenler için ideal. Çünkü Bahamalar, olağanüstü güzelliğe sahip pek çok ada ülkesinin aksine daha az turistik bir bölge. Exuma bölgesine gittiğinizde oldukça huzurlu bir şekilde denizle başbaşa kalmanız (plajlarda yer alan domuzcukları saymazsak) işten bile değil.

Boracay Adası | Filipinler

Dünyanın En Temiz Denizleri ve Plajları
Boracay Adası/Filipinler

Dünyanın en güzel denizleri arayışımızda ada turumuza devam ediyoruz! Sırada, bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Filipinler’in en meşhur adası Boracay var.

Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan Filipinler, tam 7641 ada ve adacıktan oluşan bir ülke. Tahmin edileceği üzere bölgenin alametifarikasını da bu adaların çevresindeki berrak ve turkuaz sular oluşturuyor. Filipinler’in fazlasıyla öne çıkan adası Boracay ise Asya bölgesindeki en temiz denizlerden birine sahip. 

Denizler ve okyanusların ne denli büyüleyici güzelliğe sahip olduğunu çok daha net bir şekilde görmek için Boracay Adası’na bir kez uğramanız yeterli. Su altı yaşamı konusunda hem mercan resifleri hem de çeşit çeşit balık türleri ile adeta bir tabloyu andıran Boracay, dalış tutkunlarının da gözde destinasyonları arasında. Ancak dalış yapmaktan hoşlanmıyorsanız da üzülmenize hiç gerek yok! Boracay Adası’nın suları o kadar temiz ki bölgedeki su altı zenginliğini keşfetmek için Boracay denizine su üstünden bakmanız bile yeterli.

Cala Macarelleta | Menorca, İspanya

En temiz denizler ve plajlar Cala Macarellata
Cala Macarelleta/Menorca, İspanya

Asya’ya ve Amerika’ya uzandık ancak Avrupa’yı da unuttuk sanmayın! Dünyanın en temiz denizleri listemizde şimdi rotamızı Güneybatı Avrupa’ya, yani İspanya’ya çeviriyoruz. Avrupa’nın en önemli denizlerinden biri olan Akdeniz’in güzelliğine biz artık alışkınız. Ancak Akdeniz, öylesine geniş bir alana yayılıyor ki farklı coğrafyalarda bambaşka doğal güzellikleri barındırmayı başarıyor. 

İspanya’ya bağlı Balear Adaları’nın bir parçası olan Menorca’da yer alan Cala Macarelleta, hem Avrupa’nın hem de dünyanın en güzel plajlarından biri olarak değerlendiriliyor. Dik kayalıklar ve ağaçlarla çevrili olan plaj, oldukça sakin bir koyda yer alıyor. Coğrafi yapısı sayesinde kötü havalarda dahi rüzgarlardan korunaklı bir atmosfer sunan Cala Macarelleta, ülkemizdeki Kelebekler Vadisi’ni andırıyor. 

Egremni Plajı | Lefkada, Yunanistan

En temiz denizler ve plajlar Egremni Yunanistan
Egremni Plajı/Lefkada, Yunanistan

Bembeyaz kumlar ve turkuaz sular için Karayipler’e ya da Hint Okyanusu’na gitmemize gerek yok! Hemen yanı başımızda yer alan Yunanistan’da bulunan Egremni Plajı, dünyanın en güzel denizleri arasında ilk sıralarda.

Yunanistan’ın, Adriyatik ve Akdeniz’in arasında yer alan İyonya Denizi’ne bakan kesiminde yer alan Egremni, Lefkada Adası’nda bulunuyor. Son derece dik kayalıkların hemen ardında yer alan plaja, kara yoluyla ulaşım imkanı yok. Egremni Plajı, yalnızca Lefkada bölgesinde yapılan tekne turları vasıtasıyla ziyaret edilebiliyor. Ancak bu ulaşım imkansızlıkları, bölgenin son derece el değmemiş bir şekilde günümüze kadar ulaşmasını sağlamış. “Turkuaz ve beyazın uyumu nasıl olur?” diye merak ediyorsanız yalnızca bir kez Egremni Plajı’na gitmeniz yeterli. Bölgedeki doğal güzellikler, size en net yanıtı verecektir.

Ambergris Caye | Belize

En temiz denizler ve plajlar
Dünyanın en temiz denizleri ve plajları: Ambergris Caye/Belize

Karayip Denizi’nden listemize giriş yapan bir diğer bölge ise Meksika’nın doğusunda yer alan bir Orta Amerika ülkesi olan Belize’deki Ambergris Caye. Belize’nin en büyük adası olan Ambergris Caye, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Büyük Set Resifi’ne (Barrier Reef) yalnızca yarım mil uzaklıkta. Dünyadaki okyanuslar arasında bu denli önemli bir noktaya bu kadar yakın olduğunuzda, karşı karşıya kalacağınız doğal güzellikleri tabii ki tahmin edebilirsiniz.

Ambergris Caye, yaklaşık 40 km uzunluğunda ve 1,6 km genişliğinde ince uzun bir ada. Bölgede pek çok plaj ve ufak yerleşim yeri bulunuyor ancak San Pedro Kasabası, Ambergris Caye’in en önemli noktası. Aynı zamanda bu adanın tarihi anlamda da oldukça önemli bir yeri var. Kolomb öncesi dönemlerde bir Maya uygarlığına ev sahipliği yapan ada, günümüzde olağanüstü güzellikteki sularıyla deniz tutkunlarının uğrak noktaları arasında yer alıyor.

İztuzu Plajı | Muğla, Türkiye

Dünyanın En Temiz Denizleri ve Plajları
İztuzu Plajı/Muğla,Türkiye

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşarken dünyanın en temiz denizi arayışı için kıta kıta gezmemize gerek yok! Ülkemizdeki tatil cennetlerinden biri olan Muğla’daki Ortaca bölgesinde yer alan İztuzu Plajı, kesinlikle bu listede olmayı hak ediyor!

Bir tarafı tatlı diğer tarafı ise tuzlu sularla çevrili bir bölge hayal ediyorsanız hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için rotanızı Muğla, Ortaca’ya çevirmeniz yeterli. Çünkü İztuzu Plajı, tam anlamıyla bu yapıya sahip. Ancak bu olağanüstü güzellikteki bölgenin ünü, yalnızca bu özelliğinden gelmiyor. 

Caretta caretta adı verilen ve nesli tehlike altında olan kaplumbağalar, İztuzu Plajı’nın daimi sakinleri arasında. Uluslararası kaynaklarda Turtle Beach (Kaplumbağa Plajı) olarak anılan İztuzu, pek çok kez Avrupa’nın en iyi plajlarından biri seçilmeyi başardı.

Ancak söz İztuzu Plajı’ndan açılmışken bahsetmemek olmaz; bölge, turizm açısından son derece hareketli olsa da İztuzu’ndaki turizm faaliyetlerini oldukça dikkatli bir şekilde yürütmek çok önemli. İztuzu Plajı, caretta caretta’ların yaşamlarını sürdürebilmesi için akşam 20.00 ve sabah 08.00 saatleri arasında kapatılıyor. Ayrıca bu saatler dışında da denizi kirletmemek, çevrede gürültü yapacak faaliyetlerden kaçınmak, bu tatlı canlılara zarar vermemek için son derece önemli.