En İyi Sokak Lezzetleri Nelerdir?

Dünyanın En İyi Sokak Lezzetleri Nelerdir?

Sokakta yemek yapmak neredeyse tüm ülkelerde artık başlı başına bir kültür haline geldi. Artık dünyanın her yerinde herhangi bir köşebaşında güzel sokak lezzetleri bulmak mümkün. Özellikle Asya’da fazlasıyla yaygın olan bu kültür, sosyal medyanın da gelişmesiyle artık milyonlarca kişinin iştahını kabartıyor. İşte sizin için derlediğimiz en iyi sokak lezzetleri listemiz…

Dünyanın En İyi 10 Sokak Lezzeti

 • Churros (Güney Amerika)
 • Sosisli (Amerika)
 • Karides Şiş (Brezilya)
 • Midye Dolma (Akdeniz Çevresi)
 • Falafel (İsrail-Filistin)
 • Ceviche (Peru)
 • Poutine (Kanada)
 • Srimongal (Bangladeş)
 • Taco (Meksika)
 • Aloo Tikki (Hindistan)

Asya Sokak Lezzetleri Nelerdir?

Asya hem kültürü hem de gıdaya olan kolay erişimi sebebiyle dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahiptir. Çeşitli kültürlerden milyonlarca insanın yaşadığı kıtada yorucu bir gün sonrasında sokak lezzetleri ilk tercihlerden biridir. İşte öne çıkan Asya bölgesi sokak lezzetleri…

Hindistan Sokak Lezzetleri

Eminiz ki sosyal medyada dolaşırken Hint bir aşçı tarafından yapılan ilginç sokak lezzetlerine denk gelmişsinizdir. En güzel sokak lezzetleri denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden biri olmayı başaran Hindistan’da birbirinden farklı binlerce çeşit sokak yemeği bulunuyor. 

En İyi Sokak Lezzetleri Nelerdir?
Aloo Tikki

Fotoğraf: Soniya Goyal

Aloo Tikki: Hindistan’da ortaya çıkan aperatif atıştırmalık olan Aloo Tikki, bölgeye has baharatlarla harmanlanan haşlanmış patates ve bezelyeden oluşuyor. Özel bir sosu olan Aloo Tikki, alışverişe veya gezmeye çıkan Hintliler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Pav Bhaji

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Pav Bhaji: Hindistan’ın Bombay şehrinde neredeyse her sokak köşesinde satılan Pav Bhaji, kış aylarının en vazgeçilmez yemeklerinden biri. Köri ve Hindistan’a özgü onlarca baharatın taze sebzelere hayat vermesiyle oluşturulan Pav Bhaji, yanında verilen özel ekmeğiyle tüketilir.

En iyi sokak lezzetleri
Paddu

Fotoğraf: Maddy

Paddu: Güney Hindistan’ın en sevilen sokak lezzetleri arasında gösterilen Paddu, pirinç hamuru ile siyah mercimeğin harmanlanmasıyla elde edilir. Buharda pişirilerek elde yemek üzere servis edilen Paddu’nun yanında çeşitli soslar da bulunur.

Japonya Sokak Lezzetleri

Sokak lezzetleri ile ünlü bir diğer ülke de Japonya’dır. Özellikle deniz ürünleriyle dikkat çeken mutfağı sayesinde öne çıkan Japonya sokak lezzetleri, çoğu kişiyi tezgahtan mutlu bir şekilde uğurlar.

Tempura

Fotoğraf: OiMax

Tempura: Japonya’nın en ünlü yemekleri arasında gösterilen Tempura, deniz mahsullerinin eşsiz birlikteliği ve Japon şeflerin hüneriyle ortaya çıkar. Kemiksiz fileto, karides, un ve sebze kızartmasından oluşan Tempura’nın yanında mantar da servis edilir. Özel acı Japon soslarıyla tüketilmesi tavsiye edilir.

En iyi sokak lezzetleri
okonomiyaki

Fotoğraf: Joy

Okonomiyaki: Bize tanıdık gelebilecek olan Okonomiyaki, gözlemeye benzer. Un, yumurta, lahana ve çeşitli sebzelerin bir saç üzerinde pişirilmesiyle elde edilen hamur işi, yoğun iş hayatında yemek yemeye zaman bulamayan Japonların ilk tercihlerinden biri. Okonomiyaki’nin yanında sıklıkla Japonya’ya özgü kurutulmuş yosun, kırmızı zencefil turşusu ve özel sosu servis edilir.

En iyi sokak lezzetleri
Ramen

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Ramen: Japonya en sevilen sokak lezzetleri listesi hazırlarken Ramen’den bahsetmezsek olmazdı. Artık neredeyse tüm dünyaya yayılan bu lezzet, Japonya’da bütün özgünlüğüyle ve binbir çeşitle yapılmaya devam ediyor. Ramen için ihtiyacınız olanlar baharat, sıcak su ve Ramen hamuru. Onun dışında Ramen’i tatlandırmak için içine koyacağınız et suyu, buharda pişirilmiş sebzeler, yumurta, tavuk ve deniz ürünleri tamamen sizin tercihinize kalmış. Japonya’nın savaş döneminde oldukça yaygın bir şekilde tüketilen Ramen, besleyici olması ve hem çorba hem de ana yemek gibi tüketilmesiyle öne çıkıyor.

Çin Sokak Lezzetleri

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Çin, birbirinden farklı birçok sokak lezzetine ev sahipliği yapıyor. Çin’de neredeyse her şey yeniyor diyebiliriz. Geleneksel mutfak ile 20. yüzyılda gelişen yemek kültürünün harmanlanmasıyla oluşturulan sokak yemekleri, Asya’da yaşayan çoğu kişinin tercihleri arasında.

En iyi sokak lezzetleri
Baozi

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Baozi: Gelenekse Çin ekmeği olarak bilinen Baozi, ülkenin neredeyse her köşesinde satılıyor. Bizdeki mantının biraz daha büyüğüne benzeyen Baozi, domuz eti ve haşlanmış sebzeler içerisine doldurularak buharda pişiriliyor. Çinliler Baozi’nin yanında çeşitli acı sosları tüketmeyi tercih ediyor.

Chuan

Fotoğraf: Kirk K

Chuan: Çin kebabı diyebileceğimiz Chuan, bambu çubuklarına yerleştirilmiş çeşitli hayvanların etlerinin kebap şeklinde pişirilmesiyle elde ediliyor. Festivallerin ve alışveriş alanlarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan Chuan, soslu etleriyle dünya üzerinde yalnızca belirli yerlerde tadılabilecek lezzetler sunuyor.

En iyi sokak lezzetleri
Tanghulu

Fotoğraf: Sheila

Tanghulu: Çin’e özgü bir şekerli tatlı olan Tanghulu, Türkiye’de de sıklıkla tüketilen elma şekerine benziyor. İnce çubuklara saplanmış meyveler, şekerli şerbetlere daldırılarak kurutuluyor. Okul yakınlarında sıkça satılan Tanghulu şekeri çocuklar tarafından sevilerek tüketiliyor.

Avrupa Sokak Lezzetleri Nelerdir?

Avrupa, en iyi sokak lezzetleri açısından Asya kadar çeşit barındırmasa da ağzının tadını bilenler için bulunmaz bir cennet. Özellikle Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde öne çıkan sokak yemekleri kültürü, Avrupa’nın neredeyse her yanına sirayet etmiş durumda. 

Almanya Sokak Lezzetleri

Avrupa’nın en köklü kültüre sahip milletlerinden biri olan Almanya’nın tahmin edebileceğiniz üzere mutfağı da fazlasıyla gelişmiş ve ilgi çekici. İşte bazı öne çıkan Almanya en iyi sokak lezzetleri…

En iyi sokak lezzetleri
Bratwurst

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Bratwurst: Artık tüm dünyaca bilinen alman sosisleri Bratwurst, bazen ekmek arası olarak bazense tek başına servis ediliyor. Almanlar, beyaz sosis olarak bilinen Bratwurst’u çeşitli patates salataları ile tüketmeyi tercih ediyor.

En iyi sokak lezzetleri
Bratkartoffeln

Fotoğraf: JaBB

Bratkartoffeln: Alman mutfağının en önemli ürünlerinden biri olan patates, Bratkartoffeln ile enfes bir hal oluyor. Ülkenin en sevilen garnitürleri arasında yer alan yiyecek, sokak köşelerinde elde yemek için satılıyor.

Pretzel

Fotoğraf: Alpha

Pretzel: Almanya’dan tüm dünyaya yayılmış bir diğer yiyecek de Pretzel. Alman simidi olarak da bilinen Pretzel, Amerika’da tüketilenlerin aksine atıştırmalık boyutunda değil. Farklı boyutlarda ve çeşitli soslarla servis edilen Pretzel’i Almanya’da mutlaka denemelisiniz.

İtalya Sokak Lezzetleri

Yıllar içinde turistlerin odak noktası haline İtalya, dünyada mutfağıyla meşhur sayılı ülkelerden biri. Pizza ve makarna gibi klasik yemeklerin dışında İtalya sokak lezzetleri de ülke mutfağına büyük bir çeşitlilik katıyor. 

Panzerotti

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Panzerotti: Pisa kulesi ve yakınlarında sokak satıcıları tarafından yapılan Panzerotti, turistlerin en sevdiği atıştırmalıklardan biri. Ülkemizde sevilen yemeklerden olan çiğ böreğe benzeyen Panzerotti; domates, fesleğen, tütsülenmiş et ve sos içeriyor.

Fotoğraf: Cleo Vergara

Porcheretta

Porchetta: İtalya’da en çok tüketilen sokak lezzeti olarak bilinen Porchetta, domuz etinden yapılıyor. Yağlı domuz etinin baharatlanması ve döner şeklinde ekmek arasına koyulmasıyla elde edilen Porchetta, birçok yönden kokoreç ile benzetiliyor.

Fotoğraf: Radio Alfa

Cuoppo Napoletano

Cuoppo Napoletano: İtalya genellikle hamur işi ürünlerle öne çıksa da aslında eşsiz deniz ürünlerine de sahip. Bunlardan biri olan Cuoppo Napoletano, sokak köşelerinde soslarla birlikte külah içinde satılıyor. Eşsiz sokak lezzeti kızartılmış deniz ürünlerinin çöp şişe geçirilmesiyle elde ediliyor.

Türkiye’de En Çok Tüketilen Sokak Lezzetleri

En iyi sokak lezzetleri
Kokoreç

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Dünyanın en iyi sokak lezzetleri listemizde sıra Türkiye’ye geldi. Orta Doğu ve Akdeniz kültürünün harmanlanmasından oluşan eşsiz bir mutfağa sahip olan ülkemiz, sokak lezzetleriyle de fazlasıyla ünlü. Türkiye’de en çok tüketilen sokak lezzetleri tahmin edebileceğiniz üzere döner, boyoz, balık ekmek, midye dolma gibi ürünler. 

 • Balık Ekmek: Türkiye sokak lezzetleri denildiğinde ilk akla gelenlerden biri olan balık ekmek, “En iyisi Eminönü’nde yenir.” şeklinde bir slogana dahi sahip. Tutulan balıklar hızlı bir atıştırmalık için sahil kenarında dolaşan kişileri ızgara üzerinde bekliyor… Bundan daha iyi bir senaryo var mı?
 • Turşu Suyu: Vazgeçilmez içeceklerden olan turşu suyu, sıcakta yorulan herkesin  rahatlamasını sağlıyor. Çeşitli turşulardan yapılan turşu suları birbiriyle karıştırılarak eşsiz aromalar elde ediliyor.
 • Nohutlu Pilav: Uzun bir gecenin dönüşünde sokak köşesinde küçük lambasıyla oturan sokak satıcısından nohutlu pilav yememiş var mı? Ülkemizin birçok bölgesinde satılan nohutlu pilav, bazı ustaların elinde öyle bir hal alıyor ki küçücük tezgahların önünde metrelerce kuyruk oluşuyor.
 • Midye Dolma: Sahilde yapılan gezilerde en azından tadımlık mutlaka tüketilen midye dolma, özellikle Mardinli aşçıların elinden çıkıyor ve Akdeniz bölgesinde fazlasıyla yaygın.
 • Kokoreç: Kokoreç bazı insanlar tarafından sevilmese de müdavimi çok fazla. Çeyrek olarak bile satılmasından anlaşılacağı üzere kokoreç doymalık değil, tadımlık bir yiyecek! Türkiye’nin en ünlü sakatatlarından biri olan kokoreç, neredeyse her mahallede kendisine bir alıcı buluyor.
 • Bici Bici: Türkiye’nin sokak lezzetleri listesi oluşturup Adana’dan bir ürünü koymazsak olmazdı. Bölgeye has yiyeceklerden olan bici bici, uzun yıllardır tatlı niyetine satılıyor. Buz, pudra şekeri ve çeşitli meyvelerden yapılan bici bici, sıcak yaz aylarında Adanalıların imdadına yetişiyor.

Sokak Lezzetlerinin Sağlığa Zararı Var mıdır?

Fotoğraf: irumge

Son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle birlikte sokak yemekleri kültürü, tüm dünyaya yayılmış durumda. Özellikle tezgahta hızlı bir şekilde ya da daha öncesinde üretilmeleriyle dikkat çeken sokak lezzetleri, bazı uzmanlara göre sağlık açısından tehlike taşıyor olabilir. Tabii bu noktada en önemli şey; ürünü satan aşçının hem kişisel hem de tezgah temizliğine dikkat etmesi oluyor. Uzmanlar tezgahı temiz olmayan ve ürünlerinin nereden geldiğini bilmediğiniz sokak satıcılarından yemek almamanızı öneriyor.

Eğer sokak lezzetlerinin sağlığa zararları konusunda endişeleriniz varsa daha önceden üretilen ve bozulmayan ürünleri tercih etmenizde fayda var. Simit, kestane, mısır, macun gibi hızlıca hazırlanabilen ve genellikle sağlık açısından büyük sorun teşkil etmeyen ürünler, uzmanlar tarafından yenilebilir olarak sınıflandırılıyor. Gıda Güvenliği Uzmanı Prof. Dr. Nezih Müftügil’e göre sokak yemekleri arasında en dikkat edilmesi gerekenler; kokoreç, midye dolma, çiğ köfte, lahmacun ve tavuklu pilav.

Kaynak: 1

Kapak Fotoğrafı: Chosang